PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Ile płacą za bydło?

Ile płacą za bydło?

2 zł czy 5 zł za kilogram? Jaka jest cena skupu bydła? Kto i dlaczego traci na zakazie uboju rytualnego?Podczas uzasadniania potrzeby przyjęcia przez Sejm nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, dopuszczającej ubój rytualny, Wiktor Szmulewicz tak wyliczał wczoraj straty przychodów rolników wywołane zakazem uboju rytualnego:

- Ubój koszerny i halal stanowiły podstawę dla 10 proc. naszego eksportu drobiu oraz prawie 1/3 eksportu wołowiny. Rolnicy stracili w ten sposób część swoich przychodów. W konsekwencji żywe bydło jest wywożone do Słowacji, Czech, Niemiec, na Litwę, gdzie nie ma zakazu uboju rytualnego i gdzie jest temu poddawane, a więc nasze bydło, jeśli chodzi o aspekt ochrony zwierząt i dobro zwierząt, traci na wartości, dlatego że dodatkowo musi przebyć 500 km czy 1000 km do ubojni nienależących do polskich przetwórców.

Szmulewicz stwierdził też, że „zmniejszyła się dochodowość sprzedaży bydła – obecnie oferuje się rolnikowi średnio ok. 2 zł/1 kg, co daje na sztuce od 1000 zł do 1500 zł i stanowi kwotę graniczną, jeżeli chodzi o opłacalność tego kierunku produkcji”.

- Z opracowanych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi danych dotyczących średniorocznych cen zakupu bydła wynika, że do końca 2012 r. mieliśmy coroczne znaczące wzrosty – mówił Szmulewicz. - W 2013 r. w stosunku do 2012 r. zanotowaliśmy zamiast dalszego wzrostu spadek cen. Najniższy poziom cen w grudniu ubiegłego roku, jeśli chodzi o zarówno młode bydło rzeźne, jak i dorosłe, odnotowano w makroregionie północnym, natomiast najwyższy – w makroregionach centralnym i południowym. Mam tutaj tabelkę, ale nie będę mógł jej przedstawić paniom i panom posłom. Widać, jak te ceny drastycznie spadały. Gdy porówna się to z cenami w Unii Europejskiej, to w Unii Europejskiej ceny też lekko spadły, ale te spadki nie były tak drastyczne jak w Polsce.

Zdaniem posła Zbigniewa Dolaty, który zabrał głos w imieniu klubu Prawo i Sprawiedliwość, nie można mówić o żadnym spadku cen uzasadnionym spadkiem eksportu.

- Sprawdźmy, jak wyglądał polski eksport per saldo – mówił Dolata. - Proszę państwa, w roku 2012 – 340 tys. Czy w roku 2013 mamy spadek? Nie, jest dokładnie tyle samo, 340 tys. Spójrzmy jeszcze w układzie wartościowym, bo być może sprzedawaliśmy za znacznie mniejsze pieniądze. W roku 2011 z eksportu wołowiny, żywca, przetworów mieliśmy 979 mln euro, w roku 2012 – 1083 mln euro, a w roku 2013 – 1084 mln euro, czyli nawet wartościowo polski eksport wzrósł. Co się stało z tymi pieniędzmi, do czyich kieszeni one powędrowały? Rolnicy stracili, bo ceny skupu spadły, a wartość eksportu wzrosła. Wiemy, gdzie te pieniądze powędrowały. Powędrowały one do kieszeni właścicieli zakładów mięsnych, w wielu przypadkach powiązanych z rządzącą koalicją, z politykami, nawet posłami, Polskiego Stronnictwa Ludowego i Platformy. To jest wielka mistyfikacja, to jest wielkie oszustwo, którego konsekwencje ponoszą polscy rolnicy.

Z danych zebranych przez „Farmera” wynika, że średnia cena skupu bydła to obecnie co najmniej 5 zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (20)

 • Stiopa 2014-12-07 22:42:58
  Z kim ma psl kolację ćwoku pslowski? To trzeba było przegłosować.
 • ekorol 2014-12-07 22:41:55
  Baca56, Kto ce zmusza do hodowli wynajmij se kosiarke z bijakiem i lich kase.
 • PRAWDZIC777 2014-12-07 22:12:53
  TAKIE BZDUR MOŻE WYGADYWAĆ TYLKO PISUAR ,W KOŃCU WZIELI PEWNIE KASĘ ZA WPROWADZENIE TEJ USTAWY KTÓRA OSŁABIA PAŃSTWO POLSKIE I DOPROWADZA DO BANKRUCTWA NAJBIEDNIEJSZEGO ROLNIKA ,CIEKAWE ILE KOSZTOWAŁO BIZNESMENÓW Z UNII ZNISZCZENIE TEJ GAŁĘZI PRZEMYSŁU W POLSCE . OCZYWIŚCIE ŻE EKSPORT JEST PODOBNY BO KAŻDA SZTUKA KTÓRA MIAŁA BYĆ UBITA W `POLSCE JEDZIE DO UNII NA UBÓJ ZA CO PŁACĄ NAJBIEDNIEJSI A KACZKA PEWNIE NIEDŁUGO JAK TUSK DOSTANIE POSADKĘ ZA PROMOWANIE BIZNESU W STAREJ UNII
 • baca56 2014-05-31 10:07:22
  @jach
  Kiedy pisałem "zero kosztów", to oczywiście jest pewne przerysowanie.
  Ale koszt wynajęcia kosiarki bijakowej wynosi 150 - 200zł/ha. Jeden przejazd w roku.
  A znam takich, którzy i to olewają - sankcja za nieskoszenie to tylko 20% płatności, jak złapią. Nie trzeba traktorów, maszyn do zbioru zielonki/siana, nie trzeba stada, ogrodzeń, wiat na bydło, na maszyny, nie trzeba wodopojów, zero problemów ze składowaniem paszy i tej całej długiej listy kosztów i problemów które się pojawiają, gdy masz bydło.
  Ja wiem, że w Wielkopolsce są inne realia, ale cały pas południowy w Polsce to góry.
  I tutaj realnie alternatywy uprawowej nie ma - klimat, słabe gleby, kamienie itd.
  Jedynym sensownym wyjściem jest hodowla, w oparciu głównie o TUZ. Tak było przed wojną, za komuny, i tak jest w górach praktycznie w całej Europie.
  I to mogłoby u nas też rozkwitać, tylko trzeba pomóc hodowcom zamiast pompować grube darmowe pieniądze w pozorantów.
  Co do chętnych na wolowinę po 30zł/kg, to trochę ich jest. Oczywiscie nie wszystkich na to stać, ale są chętni. No ale nie mówimy tu o wybrakowanych krowach hf.
  Problem - jak do nich dotrzeć, jak pokonać bariery administracyjne - trzeba się organizować, budować rynek, sieć odbiorców. Ale naprawdę w Polsce możliwa jest konsumpcja wołowiny znacznie wyższa niż 1,6kg rocznie na osobę...
  Do tego szanse na eksport choćby do UE.
  Przy takim samym wsparciu jak w Niemczech czy Francji jesteśmy w stanie sprzedać taniej, niż oni. Bo ziemia ciągle tańsza, robocizna tańsza, mamy mniejsze wymagania, jesteśmy mniej rozpuszczeni. Ale polityka jest taka, ze nie dość, ze płatności mamy znacznie niższe, to jeszcze wspierają one "przekrętów", a nie rolników. Więc łąki stoją puste, ludzie nie mają roboty, nie ma produkcji. Nie zarobi mechanik od maszyn, sklep ze sznurkiem i gwoździami, weterynarz, nie zarobi miejscowa mała ubojnia i sklepik z mięsem, nie zarobią budowlańcy od wiat czy obór i cała ta masa ludzi, którzy mogliby żyć w otoczeniu rolnictwa.
  I to marnowanie potencjału mnie irytuje.
 • Owieczka 2014-05-31 08:50:41
  Baca, dobrze, że jesteś :) Mądrych Pastuszków tak mało...
 • jach 2014-05-31 08:09:09
  Baca
  Gratuluje zera kosztów na tych Twoich łąkach tylko " jak popatrzysz szerzej" to takich Lakowych hodowców jak ty w tym kraju jest garstka ,reszta to hodowcy bazujący na kukurydzach ,lucernach , koniczynach uprawianych na gruntach ornych gdzie jedyna dotacja to JPO i ew. do motylkowych. POLSKA to nie tylko nieużytki w gorach ale też np. Wielkopolska gdzie nie znajdziesz ogrodka którego by ktoś nie użytkowal , a grunty nie sa obsadzone w 10 % tylko w 110% .Komu chcesz sprzedać tego byka po uboju bo ja chetnych na mieso wołowe w cenie 30 zł /kg nie widze i ile go sprzedaż- jednego na rok?
 • baca56 2014-05-31 00:18:14
  @jach
  Gdzie ja napisałem, ze "nic się nie stało"? W bydełku mięsnym jest kiepsko, lepszy wynik finansowy można uzyskać mieląc raz do roku trawę na łąkach zgłoszonych na eko~, botaniczne czy derkaczowe - praktycznie zero kosztów, zero roboty.
  Też mnie krew zalewa. Ale nie mogę się zgodzić z tezą, że całe zło bierze się z zakazu uboju rytualnego - moim zdaniem to hasło ma przesłonić rzeczywiste mechanizmy i przyczyny naszej mizerii.
  Kilka luźnych uwag, z pozoru bez związku:
  1. Co do tych danych z "bydła mięsnego", to też zacząłem mieć wątpliwości. Generalnie jest wk**jące, że wszystkie instytucje w naszym kraju - czy to MRiRW, czy GUS, czy PZHiPBM, czy Izby, czy prasa, TV, czy portale internetowe podają dane liczbowe, którym nie można ufać. Ale za to drukowane na kredowym papierze....
  2. Jakiś rok z hakiem temu Turcja obłożyła cłem wołowinę z UE, i to jest ważna przyczyna spadku eksportu w tym kierunku.
  3. dwa miesiące temu jeden z Zakładów Mięsnych przeprowadził w mojej okolicy zmasowaną akcję propagandową - politycy, burmistrzowie, działacze Izb Rolniczych itd. organizowali (w swoich salach) spotkania rolników z przedstawicielami Zakładów Mięsnych XYZ. Naganiali działącze, sołtysi... Kilka(naście) spotkań w moim powiecie.
  Piękna gadka o długotrwałej współpracy, tere-fere, ale przyciśnięci do muru oferowali 6,20 - 6,50za kg byka, i usiłowali wcisnąć "współpracę", czyli kontraktowy tucz ich cielaków po 5zł/kg przyrostu. Tyle, że cielaki małe, drogie, a do tego hf, który w naszej okolicy (góry!) zupełnie się nie sprawdza, tylko Farmutil ma zyski. W tym samym czasie w TV był program Sekielskiego o tym, że Zakłady mięsne XYZ naruszając prawo ciągle dokonują UR i sprzedają korzystnie koszerne mięso w Jerozolimie. Kto zyskuje, kto traci?
  4. Przecieki n/t płatności JPO z silnym wsparciem pierwszych 5 hektarów i dużym spadkiem powyżej 30ha przeliczyłem - wychodzi mi 200euro/ha. Niemcy mają 370, Francuzi podobnie.
  No i oni mają wsparcie do bydła mięsnego, ja mam ZERO. Ministerstwo tłumaczy, że mogą wspierać jedynie przy drastycznym spadku produkcji. Ale produkcji bydła mięsnego w Polsce praktycznie nie było, więc nie ma co spadać. Zatem na miejsce zlikwidowanych małych stad mlecznych mają wejść krzaki, ugory, eko-derkacze i tym podobne przekręty, ale nie bydło mięsne. To dlaczego coś chrzanią o restrukturyzacji, modernizacji i rozwoju?
  5. Wielokrotnie postulowaliśmy powiązanie wszelkich płatności do łąk z produkcją zwierzęcą.
  Bo wtedy nie wyciekałaby kasa do osób i firm które jedynie pozorują działalność rolniczą dla dopłat - blokując ziemię dla hodowli. Odpowiedź ministerstwa zawsze ta sama - nie da się. Zasłaniają się Brukselą. Tymczasem jest to możliwe - np. w płatnościach "eko" do UZ jest powiązanie ze zwierzętami.
  Kto ma w tym interes?
  6. Polska wyeksportowała w zeszłym roku ok. 340 tys. ton wołowiny. Dodatkowo UE corocznie importuje spoza swojego obszary ok. 450 tys ton.
  W moim powiecie obsada użytków zielonych jest na poziomie 10%. Bezrobocie jak cholera. Jest potencjał?
  7. Mięso z byka można sprzedać za cenę dwukrotnie wyższą niż (przyzwoita!) cena żywca. Problemem są koszta (przy małej skali), ale przede wszystkim restrykcje urzędowe stojące na przeszkodzie sprzedaży bezpośredniej. Kto się boi chłopskiej konkurencji?
  ...
  Można tak długo. Zachęcam Cię @jach do przemyślenia tego wszystkiego trochę szerzej...

  Pozdrawiam
 • wysz 2014-05-30 22:22:02
  Arszczecin na dobranoc poczytaj o trolowaniu bo mylisz pojecia wiec sie doucz a po drugie tak psioczysz na PSl a wspierasz je z całych sił co Ty masz rozdwojenie jazni??
 • kominiarz 2014-05-30 22:17:26
  Arszczecin ja tu nie widze nic co by roz----- system , a co wiecej widze tylko paplanine która nic nie wnosi do zycia , popłaczecie sobie na forum, pozalicie sie i moze wam sie ulzy na pare minut a co dalej?? a dalej bedziesz manipulowany przez wszystkich i bedziesz harował jak dziki wół a zostana Ci ochłapy z panskiego stołu ,
 • rolnik 2014-05-30 22:11:17
  Przeczytałem ekojajo ,rece mi opadły , ide spac bo więcej kretystwa dziś nie wchłone
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.156.51.193
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!