W ubiegłym roku było 81 ognisk ASF u świń. Jak informuje GIW, znajdowało się w nich 5317 sztuk świń. Natomiast w obszarach ustanowionych wokół ognisk ASF, wykrytych w roku 2017, a także w gospodarstwach kontaktowych zabito i zutylizowano 3031 sztuk świń.

Pytamy jeszcze, ile świń wybito łącznie z powodu ASF? Chodzi nam o ogólną liczbę uboju z nakazu lekarzy weterynarii, niekoniecznie wokół ognisk ASF u świń, obejmującą także wybicie świń z powodu ASF u dzików, np. z powodu naruszenia dobrostanu (spowodowanego niemożnością sprzedaży na czas) lub z powodu możliwości przeniesienia ASF z lasu  - takie przypadki też były, zwłaszcza w powiecie Biała Podlaska. Ile świń wybito z powodu ASF w tym powiecie w 2017 r. – u których stwierdzono obecność wirusa i u których jej nie stwierdzono? Ile świń wybito z powodu zakazu prowadzenia hodowli lub rezygnacji z niej? Ile świń zutylizowano łącznie z powodu ASF - bez stwierdzenia u nich wirusa?

Wszystkie te pytania trafiły do GIW, czekamy na odpowiedź.

Jak wynika z udostępnionych danych, z powodu ASF życie straciło w 2017 roku 8348 świń, chorych lub bezpośrednio sąsiadujących z chorymi.

To więcej, niż liczba dzików odstrzelonych w ramach planowanego odstrzału: „Według stanu na 6 listopada br. w ramach tego odstrzału odstrzelono 6499 dzików z 10187 zaplanowanych do pozyskania, w tym 3039 samic” – takie były ostatnio publikowane dane.

Więcej: Wiceminister Lech: Od 9 października nie ma nowych ognisk ASF

Tymczasem GIW potwierdza kolejne ognisko ASF u świń:

„Sto siódme ognisko ASF (trzecie w tym roku),  stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 10 stycznia 2018 r.z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, w gospodarstwie, w którym utrzymywano 25 świń, położonym w gminie Komarówka Podlaska, w powiecie radzyńskim, w województwie lubelskim. Gospodarstwo położone jest w obszarze objętym ograniczeniami (obszar określony w części II załącznika do decyzji KE 2014/709/UE). W gospodarstwie, w którym wyznaczono ognisko ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.”

 

Podobał się artykuł? Podziel się!