Poseł Cezary Olejniczak (SLD) podczas dyskusji nad projektem budżetu na 2013 r. ostrzegał w sejmowej Komisji Rolnictwa, że zbyt mało pieniędzy zaplanowano na inspekcję ochrony roślin.

-  Chciałem zapytać rząd, jak zamierza zrealizować ustawę o ochronie roślin, którą w najbliższym czasie wprowadzimy. Bo tych środków, tak jak widać tutaj, będzie zbyt mało, żeby tę ustawę wprowadzić. A ona nakłada duże obowiązki przede wszystkim na IORiN, jak również na ośrodki doradztwa rolniczego, o czym pan minister Kowalczyk również powiedział – ponieważ to przed ośrodkami będzie też stało poważne zadanie, żeby rolników odpowiednio przeszkolić. Ja tu tych pieniędzy nie widzę i przychylam się do tego głosu, że ci pracownicy od lat nie mieli podnoszonego wynagrodzenia i zarabiają, można powiedzieć, najniższą krajową. Większość pracowników ma takie zarobki w IORiN. Związki zawodowe próbują coś z tym zrobić, ale póki co – nie ma odzewu. Ja już rok temu, też przy okazji uchwalania budżetu, na ten temat mówiłem – przy okazji omawiania sytuacji inspekcji ochrony roślin i nasiennictwa.

Wiceminister rolnictwa Kazimierz Plocke w odpowiedzi stwierdził tylko, że realizacja zadań nałożonych na ministerstwo nie jest zagrożona.

Podobał się artykuł? Podziel się!