PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

IRG SGH: Coraz lepsza koniunktura w rolnictwie

IRG SGH: Coraz lepsza koniunktura w rolnictwie Fot. Shutterstock

W III kwartale 2017 r. koniunktura w polskim rolnictwie ponownie się poprawiła, czemu sprzyjały, pogoda i dobra koniunktura na rynkach światowych - podał Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH. Przypomniał, że poprawa koniunktury rolnej trwa nieprzerwanie od półtora roku.Wartość wskaźnika koniunktury IRG SGH (IRGAGR) wzrosła o 7,9 pkt z poziomu -0,6 pkt do +7,3 pkt. Poprawa wynika przede wszystkim ze wzrostu przychodów gospodarstw rolnych odpowiadając za 95 proc. przyrostu ogólnego wskaźnika koniunktury rolnej. Pozostałe 5 proc. jest skutkiem poprawy nastrojów gospodarstw rolnych.

Wzrost przychodów gospodarstw rolnych przekłada się na poprawę ich sytuacji finansowej - więcej oszczędzają i zmniejsza się ich zadłużenie. Rolnicy chętniej sięgając po kredyt, są bardziej optymistycznie nastawieni. Odsetek gospodarstw rolnych, które "ze strachem" patrzą w przyszłość wyniósł 10,1 proc., a niższy był tylko w 2007 roku, który w historii badania był dla polskiego rolnictwa najlepszy.

Jeśli sprawdzą się przewidywania rolników, w przyszłym kwartale wskaźniki aktywności rolnej osiągną rekordowo wysokie wartości - podkreślił Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej.

Dodano, że poprawa koniunktury jest powszechna. Wzrost wskaźnika - zarówno w skali kwartału, jak i roku - zanotowano dla wszystkich wyróżnianych grup gospodarstw rolnych.

Najsilniej poprawę koniunktury odczuły gospodarstwa: największe, czyli ponad 50-ha (wzrost wartości wskaźnika IRGAGR o 11,4 pkt), położone w makroregionie zachodnim (o 12,4 pkt), prowadzone przez rolników w wieku 31-45 lat (o 10,7 pkt), z wykształceniem średnim i pomaturalnym zawodowym (o 8,6 pkt), zajmujące się uprawą roślin wieloletnich (o 15,9 pkt).

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (2)

 • wład 2017-09-06 10:06:15
  A. Krzak - 100-procentowa racja. Gdzie oni widzą tę poprawę koniunktury w rolnictwie ?
  Ceny niskie na wszystkie płody, ceny na środki ochrony roślin czy nawozy bez zmian.
  Wredna propaganda. Kłamstwo.
 • A. Krzak 2017-09-05 14:34:00
  Propaganda sukcesu!
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.166.172.180
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!