PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Jak wylicza się dochód gospodarstwa

W senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi dyskutowano o sposobie obliczania dochodu w rolnictwie.Informację na temat  sposobu obliczania dochodowości w rolnictwie przedstawił podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa Kazimierz Plocke.

Dochód z rodzinnego gospodarstwa rolnego jest wartością wynikową, odzwierciedlającą uzyskaną opłatę za nakład pracy rolnika i własny kapitał zaangażowany w działalność gospodarstwa w określonym roku obrachunkowym. Zgodnie z obowiązująca metodologią, w rachunku wyników gospodarstwa rolnego nie są uwzględniane koszty, które nie zostały zarejestrowane w księgach rachunkowych, czyli opłata za pracę rolnika i jego rodziny oraz koszt kapitału własnego, wniesionego do gospodarstwa w postaci ziemi i innych składników majątkowych. Dla wyliczenia przeciętnego dochodu z pracy w gospodarstwie rolnym z 1 ha przeliczeniowego stosowana jest metoda wykorzystywana w rachunkach narodowych, tj. zgodna z Europejskim Systemem Rachunków Narodowych i Regionalnych (ESRNiR). Wynikiem obliczeń jest tzw. dochód do dyspozycji w gospodarstwach indywidualnych w rolnictwie w ujęciu brutto, który stanowi podstawę do określenia dochodu z pracy na 1 ha przeliczeniowy.

Dochód z rodzinnego gospodarstwa, w przeliczeniu na 1 osobę pełnozatrudnioną, w 2010 r. to 22 383 zł, co odpowiada 86,5 proc. średniego wynagrodzenia netto w gospodarce narodowej, wynoszącego 25 864 zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (11)

 • jarki 2013-02-27 09:04:33
  wakacje to będziemy mieli jak zbankrutujemy tylko nie wiadomo czy zostanie nam choć grusza
 • kissmy... 2013-02-26 19:10:46
  wybaczcie niezwiązany z wątkiem komentarz, odnośnie do poziomu dochodów rolniczych to wydaje się on rewelacyjny, aż boję się pomyśleć ile zarobiłem w 2011 i w 2012 roku, może stać mnie już na wakacje
 • kissmy... 2013-02-26 19:00:29
  a czy w przypadku świadczenia usług przetwórstwa żywności nie istnieje konieczność spełniania wymogów sanitarnych? podobnie pokrętne wydaje się podejście do vat, gdyż sery są objęte 5% stawką podatku od towarów i usług; kwestia wymogów sanitarnych w naszym kraju bardzo ograniczyła nie tylko drobne przetwórstwo, ale również drobny handel, w Bydgoszczy powoli zamiera drobny obrót owocami i warzywami, prawie cały rynek przejęły sklepy sieciowe, należy tutaj zauważyć, iż nie jest to wcale bezpieczne, gdyż w pewnym momencie okazuje się, że nie ma na rynku mięsa bez dodatku koniny i wtedy jest klops, podsumowując to od myszy do cesarza wszyscy tępią gospodarza, a raczej ograniczają przedsiębiorczość - wszyscy po kolei sanepid, ZUS, US i pozostali; w wystarczy wyluzować i przypomnieć sobie jak wyglądają paryskie salony fryzjerskie czy brytyjskie ciastkarnie, a czy ktoś od tego umiera, albo czuje się gorzej? wręcz przeciwnie wszyscy mają to czego potrzebują pracę, ciastka i usługi, co więcej mogą ciastka nie tylko posiadać ale również konsumować i chyba na tym właśnie polega sukces
 • Podkarpackie 2013-02-26 18:23:55
  A co z tymi co owszem mają hektary, ale rośnie jedynie trawa i nie ma żadnego zwierzęcia...
 • Rolnik 2012-02-27 20:30:53
  Manipulanci
 • bnb 2012-02-26 00:26:35
  aaa miałem coś napisać, ale na (...) urzędasów nie ma rady, chyba że kosa na sztorc. pozdrawiam rolników, pluje na POje..w
 • gorajw 2012-02-21 20:42:01
  Drodzy urzędasy czasy ciemnogrodu na wsi już minęły i każdy potrafi czytać, pisać i liczyć i jest wstanie policzyć dochód w swoim gospodarstwie. Sprawa według urzędu wygląda całkiem inaczej, np. za świnkę dostałem 600 zł to polski urzędnik twierdzi że polski rolnik ma dochód 600 zł, czy definicja dochodu w mieście i na wsi to inna bajka?. Dalej taką drogą polscy urzędnicy a będziemy mieć w Polsce Grecję.
 • miąchal 2012-02-21 20:29:07
  Z imienia i nazwiska tych ekspertów bym poznał - oni to mają dopiero pensje równe tym danym z wyliczenia. Bo mi za 2010 wyszło 24 tyś na 3 osoby za cały rok - proponuję takie zarobki pianobijcom z wszelakich komisji i parlamentu.
 • sm 2012-02-21 20:18:18
  Mój dochód2011r. netto z 10h to 278 zł. miesięcznie x 12m-cy, za to mam przeżyć, ale było gorzej. Chciałbym mieć 22383 zł dochodu netto rocznie. Jak oni liczą?
 • ekonom 2012-02-21 18:30:57
  Czy ktoś się pozamieniał łbami skoro wyliczył dochód rolnika na poziomie 86 % wartości średniego wynagrodzenia gosp. narodowej skoro wszelakie badania przedstawiają poziom życia no poziomie 40 % tego co uzyskuje się w mieście .Więc pytanie co robią rolnicy z pozostałym 40 % dochodem skoro nie poprawia się ich poziom życia względem ludzi mieszkających w miastach ?Czyżby połowę zarobionych pieniędzy kiszą w beczkach od kapusty przez co nie widać tych dochodów albo pieniądze wykorzystują do tapetowania ścian i dlatego nie widać efektu .
  Wymyślił ktoś pojęcie \"dochód do dyspozycji\" i teraz obliczenia będą opierać się nie o dane tylko o potrzeby budżetu .Ile będzie potrzeba wpływów do budżety o tyle dochód rolnika będzie do dyspozycji by go zmieniać byle na górze się zgadzało .
  Sawicki dogadał się z Vincentem że wpływy z podatku dochodowego mają być \"neutralne \" do budżetu czyli nie większe i nie mniejsze jakie dotychczas wpłacali rolnicy w podatku rolnym .Obecni rolnicy płacąc podatek rolny szacuje się że w przeliczeniu do dochodów płacą około 40 % to teraz rolnik będzie musiał nadal płacić te 40 % swojego dochodu ale by nie wyglądało tak groźnie to fikcyjnie podniesie się dochód rolnika X2 i wtedy na deklaracji rolnik zobaczy tylko 20 % podatku dochodowego ale z zawyżonym dwukrotnie dochodem .
  Jeśli chce się wprowadzi podatek dochodowy w rolnictwie to musi być oparty na indywidualnych danych a nie na założeniach dochodu które będą zakłamane .Jeśli uczciwie wyliczyć dochód rolnika to rolnicy zapłacą połowę podatku jakiego płacą w rolnym i w kosztach uzyskania dochodu ale pytanie skąd państwo uzyska pieniądze które obecnie otrzymuje w podatku rolnym ?
  Mędrkują właśnie jak wy....mać rolnika .
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.158.194.80
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!