O przedstawienie sytuacji w rolnictwie wnioskował klub Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Poseł wnioskodawca Romuald Ajchler (SLD) pytał, jakie są przyczyny tak dużego spadku cen skupu zbóż i rzepaku. Jak mówił, w środowisku rolników słyszy się nawet o zmowie cenowej. Powiedział, że ceny są tak niskie, że - jak wynika z wyliczeń producentów zbóż - nie pokrywają kosztów produkcji. Zdaniem posła spadkom cen sprzyjały także działania państwowej spółki Elewarr, która w szczycie skupu płaciła za rzepak tylko 1200 zł za tonę, zachęcając w ten sposób inne firmy do obniżania cen. Ajchler pytał też, czy resort podejmie działania przeciwdziałające ubożeniu rolników.

Jego zdaniem rolnicy nie oczekują nadzwyczajnie wysokich cen za swoje płody rolne, ale takich, które pokryłyby koszty produkcji. Najważniejsza dla rolników - jak mówił - jest stabilizacja cen, pozwalająca na planowanie produkcji.

Kalemba powiedział, że w tym roku zbiory zbóż i rzepaku będą dobre i na polskich stołach nie zabraknie żywności. Podkreślił, że takie zbiory spodziewane są również w innych krajach w UE, stąd znaczny spadek cen tych surowców. Dodatkowo - jak mówił - do handlu zbożem wracają Ukraina i Rosja, które z powodu nieurodzaju w 2012 r. znacznie ograniczyły eksport ziarna. Światowe zbiory zbóż w sezonie 2013/2014 są prognozowane na 1,95 mln ton, czyli o blisko 9,5 proc. więcej niż w poprzednim sezonie.

Powiedział też, że Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdzi, czy na rynku zbóż doszło do zmowy cenowej. Takiej kontroli domagali się posłowie z komisji rolnictwa.

Według ministerstwa rolnictwa największe spadki cen pszenicy konsumpcyjnej w okresie od lipca 2012 do lipca 2013 r. nastąpiły na Węgrzech - o 32 proc., w Bułgarii - 28 proc., we Francji - 27 proc, w Niemczech - 24 proc. W Polsce w tym czasie pszenica konsumpcyjna potaniała o 14 proc. Najbardziej spadek cen odczują producenci żyta, gdyż jest ono tańsze o 50 proc. niż w ubiegłym roku.

Minister uważa, że w kolejnych miesiącach ceny zbóż i rzepaku będą rosły.

Obecnie pszenica konsumpcyjna kosztuje 625-740 zł za tonę, a jęczmień 550-630 zł za tonę. Za żyto konsumpcyjne firmy skupowe płacą 370-420 zł za tonę. Zakłady tłuszczowe kupują rzepak w ramach kontraktacji po 1540 zł/t, bez takiej umowy można go sprzedać w cenie 1300-1517 zł/t.