W maju 2013 r., w porównaniu do ubiegłego miesiąca, odnotowano wyraźną poprawę nastrojów konsumenckich odnoszących się zarówno do sytuacji obecnej, jak i przyszłej – informuje GUS.

Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej, poprawił się w stosunku do poprzedniego miesiąca (o 2,3 p. proc.) i ukształtował się na poziomie -27,9. Tym samym osiągnął najwyższą wartość od lipca 2012 r.

Na poprawienie się wartości wskaźnika wpłynęły wszystkie jego części składowe. Najwyraźniej zmienił się wskaźnik dotyczący dokonywania ważnych zakupów, który wzrósł o 4,5 p. proc. Znacząco poprawiły się również oceny dotyczące obecnej i przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju (odpowiednio o 2,2 i 2,5 p. proc.).

Obecny poziom wskaźnika BWUK jest o 1,4 p. proc. wyższy niż w maju 2012 r.

Wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej, poprawił się o 3,0 p. proc. i osiągnął poziom -34,1, co jest najwyższą wartością WWUK od maja 2012 r.

Poprawa wartości wskaźnika jest wynikiem wzrostu wartości wszystkich składowych wskaźnika, szczególnie oceny przyszłego oszczędzania pieniędzy (o 5,5 p. proc.).

Wskaźnik WWUK jest nieco niższy niż w maju zeszłego roku (spadek o 0,4 p. proc.).

Podobał się artykuł? Podziel się!