Zdaniem przedstawicielki Ministerstwa Finansów, która odpowiadała wczoraj na pytania senatorów – nie. Ewidencja sprzedaży będzie prosta – przekonywała.

- To nie musi być żadna księga, to może być zwykły zeszyt w kratkę lub w linię, jakkolwiek pan senator czy raczej rolnik sobie to wymyśli – mówiła sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Izabela Leszczyna. - Zgodnie z przepisem ustawy rolnik musi zapisywać w tym zeszycie następujące dane: numer kolejnego wpisu, czyli liczbę porządkową, datę uzyskania przychodu, czyli kiedy sprzedał produkt, i kwotę przychodu. To są trzy informacje potrzebne do wyliczenia podatku. I tak w ciągu całego roku informacje o przychodach powinny być zapisywane.

Senator Przemysław Błaszczyk nie dowierzał:

- Pani Minister, gdy tak tego słucham – a znam z doświadczenia funkcjonowanie fiskusa, Ministerstwa Finansów i urzędów skarbowych – to wprost trudno mi uwierzyć, bo to nie tylko duży krok, ale to krok siedmiomilowy, że fiskus zgadza się na to, żeby ewidencjonować sprzedaż, i to przy takiej dużej sumie, za pomocą zwykłego zeszytu. Dlatego to nas zaskakuje. Myślę, że tak będzie, że to jest poważna propozycja, a nie w jakiś sposób związana z tegoroczną kampanią wyborczą.

- Czy jest to wielki ukłon w stronę podatników ze strony fiskusa? Z pewnością tak – odparła Izabela Leszczyna. - Ale chcę powiedzieć, że ewidencja przychodów polega dokładnie na tym, że ewidencjonujemy co, za ile i kiedy sprzedaliśmy. Urząd skarbowy, organ podatkowy nie może wymagać tutaj niczego więcej. To nie jest księga rachunkowa, to jest normalna ewidencja przychodów. I jeśli pan senator uważa, że jest to krok w dobrą stronę, to my się cieszymy.

Stosowny zapis w ustawie głosi:

Podatnicy osiągający przychody, o których mowa w ust. 1c, są obowiązani prowadzić odrębnie za każdy rok podatkowy ewidencję sprzedaży produktów roślinnych i zwierzęcych zawierającą co najmniej: numer kolejnego wpisu, datę uzyskania przychodu, kwotę przychodu, przychód narastająco od początku roku. Dzienne przychody ewidencjonowane są w dniu sprzedaży.

Ewidencję sprzedaży należy posiadać w miejscu sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych.

Podobał się artykuł? Podziel się!