Latem rolnicy protestowali przeciw zbyt niskim cenom skupu zbóż. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie w sprawie zmowy cenowej na tym rynku.

- 6 lutego zamknęliśmy postępowanie wyjaśniające w tej sprawie – informuje UOKiK. - Po dokładnej analizie między innymi ubiegłorocznej sytuacji na rynku zbóż uznaliśmy, że spadek cen skupu pszenicy i żyta  nie jest wynikiem zawarcia przez podmioty skupujące pszenicę i żyto antykonkurencyjnego porozumienia. Znajduje natomiast obiektywne uzasadnienie w panującej sytuacji rynkowej.

Jak podaje UOKiK, trzeba było wziąć pod uwagę następujące okoliczności:

- Analiza danych przekazanych przez m.in. MRiRW wykazała, że zbiory w 2013 roku  były wyższe niż zbiory z 2012 r. – o ok. 9 proc. w przypadku pszenicy i ok. 13 proc.  wyższe w przypadku żyta.  Jeśli podaż wzrasta normalnym mechanizmem rynkowym jest sytuacja, w której spada cena towaru.

- Na ceny  na krajowym rynku wpływ miała sytuacja panująca w Europie i na świecie - głównie nadpodaż. Konsekwencją był równoczesny spadek cen zbóż obowiązujących na zagranicznych rynkach, który miał również przełożenie na sytuację na krajowym rynku.

Podobał się artykuł? Podziel się!