PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Nie chronimy rynku trzody

Nie chronimy rynku trzody

Zmieniono ministra rolnictwa i głównego lekarza weterynarii, niestety niewiele zmieniło się w sytuacji hodowców trzody chlewnej – zauważa w oświadczeniu senator Grzegorz Bierecki.Senator Grzegorz Bierecki skierował na ręce Prezesa Rady Ministrów oświadczenie, w którym przestrzega przed pojawiającymi się zagrożeniami, zarówno wobec hodowców i producentów rolnych, jak i polskich konsumentów.

Senator zauważa, że wciąż brak jest wiążących rozstrzygnięć: w jaki sposób należy walczyć z ASF, w jakiej kwocie i w jaki sposób będą wypłacane odszkodowania dla hodowców, którzy cierpią na skutek nowych regulacji.

W 2007 roku  w Polsce hodowano 19 mln sztuk trzody chlewnej. Wraz z przejęciem rządów przez koalicję PO-PSL liczba ta szokująco spadła i pod koniec 2013 roku wyniosła niespełna 11 mln sztuk - wylicza. Polska w roku ubiegłym wyeksportowała ok. 680 tys. ton produktów wieprzowych, a zaimportowała ok. 775,5 tys. ton. Bilans dla naszego kraju jest więc wyraźnie ujemny, staliśmy się znaczącym importerem produktu, z którego od lat słynęliśmy.

 Senator zauważa brak ochrony naszego rynku: pomimo tragicznej sytuacji na rynku trzody chlewnej, do naszego kraju z państw UE szeroką rzeką wpływa mięso, często przecenione. Co zdumiewające, do Polski importowane jest mięso z Niemiec, gdzie w ubiegłym roku –  u dzików – stwierdzono chorobę Aujeszky’ego (wścieklizna rzekoma świń).

Problemem z którym ewidentnie nie radzi sobie odpowiadające za polskie rolnictwo PSL jest zamknięcie rynków zbytu przed rodzimymi produktami mięsnymi. Dotyczy to szczególnie: Federacji Rosyjskiej, Białorusi, Chin, Japonii, gdzie zastępowane są one produktami pochodzącymi z: Niemiec, Danii czy Holandii.

Cale oświadczenie poniżej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (8)

 • juzer 2014-03-20 20:53:09
  "Problemem z którym ewidentnie nie radzi sobie odpowiadające za polskie rolnictwo PSL jest zamknięcie rynków zbytu przed rodzimymi produktami mięsnymi."

  A z którym problemem sobie PSL radzi?
 • juzer 2014-03-20 20:45:07
  "Problemem z którym ewidentnie nie radzi sobie odpowiadające za polskie rolnictwo PSL jest zamknięcie rynków zbytu przed rodzimymi produktami mięsnymi."

  A z którym probleme sobie PSL radzi?
 • andrzej 2014-03-20 19:58:03
  Gdyby PSL miał 18% poparcia to nic by nie robił.
  Bo po co?
 • dziecko wqe mgle 2014-03-20 17:31:44
  PSL ma z rolnikami na pienku? To jakas paranoja ,to po co ten PSL jest?Nie ma napewno na pienku z rolnikami powyzej 1000 ha,co nie?
 • do działacza PSL 2014-03-20 15:18:26
  Twoja agitacja i kłamstwa nic nie pomogą, jesteście na równi pochyłej i już nic tego kursu nie zmieni, nareszcie! Współpracowałem bezpośrednio z Sawickim jego ekipą przez prawie 5 lat, będąc u źródła podejmowanych decyzji i innych niemerytorycznych działań tych szkodników. Jeśli nawet założymy, że pozornie ta formacja kieruje się interesami rolników, to większość wynikających z tego korzyści jest udziałem zielonych ludków z PSL, rolnicy w tym przypadku są tylko narzędziem do robienia interesów ludzi związanych z PSL - said but true!!!
 • PSL 2014-03-20 14:59:34
  @do nie psl
  Zastanów się co piszesz gdyby nie PSL to dawno nie byłoby śladu po KRUS.
  Przez takich rolników jak ty jest jak jest i co poradzić. Pomyśl sobie ile PSL mógłby zdziałać z poparciem wszystkich rolników mając 18% poparcia.
 • NIE PSL 2014-03-20 14:40:28
  PSL broni ale własnych stołków w rządowych posadach i instytucjach, a z rolnikami ma na pieńku. Na pewno na nich nie zagłosuje i będe namawiał innych!!
 • PSL 2014-03-20 14:34:13
  PSL chroni polskie rolnictwo jak tylko może wszystkimi siłami jakie posiada mając tylko kilka procent posłów w sejmie. PSL prawie zawsze jest w koalicji więc wszyscy rolnicy powinni głosować na PSL aby interes rolniczy był reprezentowany mocniej.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.225.31.188
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!