Senator Grzegorz Bierecki skierował na ręce Prezesa Rady Ministrów oświadczenie, w którym przestrzega przed pojawiającymi się zagrożeniami, zarówno wobec hodowców i producentów rolnych, jak i polskich konsumentów.

Senator zauważa, że wciąż brak jest wiążących rozstrzygnięć: w jaki sposób należy walczyć z ASF, w jakiej kwocie i w jaki sposób będą wypłacane odszkodowania dla hodowców, którzy cierpią na skutek nowych regulacji.

W 2007 roku  w Polsce hodowano 19 mln sztuk trzody chlewnej. Wraz z przejęciem rządów przez koalicję PO-PSL liczba ta szokująco spadła i pod koniec 2013 roku wyniosła niespełna 11 mln sztuk - wylicza. Polska w roku ubiegłym wyeksportowała ok. 680 tys. ton produktów wieprzowych, a zaimportowała ok. 775,5 tys. ton. Bilans dla naszego kraju jest więc wyraźnie ujemny, staliśmy się znaczącym importerem produktu, z którego od lat słynęliśmy.

 Senator zauważa brak ochrony naszego rynku: pomimo tragicznej sytuacji na rynku trzody chlewnej, do naszego kraju z państw UE szeroką rzeką wpływa mięso, często przecenione. Co zdumiewające, do Polski importowane jest mięso z Niemiec, gdzie w ubiegłym roku –  u dzików – stwierdzono chorobę Aujeszky’ego (wścieklizna rzekoma świń).

Problemem z którym ewidentnie nie radzi sobie odpowiadające za polskie rolnictwo PSL jest zamknięcie rynków zbytu przed rodzimymi produktami mięsnymi. Dotyczy to szczególnie: Federacji Rosyjskiej, Białorusi, Chin, Japonii, gdzie zastępowane są one produktami pochodzącymi z: Niemiec, Danii czy Holandii.

Cale oświadczenie poniżej.

Podobał się artykuł? Podziel się!