Europejski System Handlu Emisjami wchodzi w trzeci okres.

Od 2013 będziemy dokupowali jednostki redukcji emisji – mówi Zenon Pokojski. - Zakłady szacują, że będzie to 1,2 mln jednostek. Pytanie, jak będą kształtowały się ich ceny. Dzisiaj jest to 7-8 euro. Co będzie, jak będzie 30?

Wzrost ten przełoży się na wzrost cen środków produkcji, nawozów i środków ochrony roślin w krajach UE.

- UE chce obniżyć emisję gazów cieplarnianych w sektorze rolnictwa o 10 proc. To nie jest dużo. Same dobre praktyki rolnicze pozwalają na znaczne obniżenie tych emisji, nawet o 50 proc.

Puławy w latach 1985-2010 w dużym procencie ograniczyły emisję, jednocześnie zwiększając produkcję. Od wejścia na giełdę w 2005 ZA Puławy przeznaczyły ponad 1 mld 200 mln na inwestycje. Mają zupełnie inną sprawność instalacji, niż początkowo.

- Jak mówimy o sprawności instalacji w kontekście pakietu klimatyczno-środowiskowego, ważnym wskaźnikiem jest stopień zużycia gazu na tonę amoniaku. Średnia europejska – 1100. W Zakładach Azotowych Puławy – 8450, w Rosji – 1200 i więcej – wylicza Pokojski. - Jeżeli w Polsce i Europie ograniczymy produkcję, to gdzie ona wzrośnie, jak Rosja wejdzie do WTO? W Rosji oczywiście. Emisja gazów cieplarnianych będzie dużo wyższa. Czy w ten sposób zrealizujemy cele pakietu klimatyczno-energetycznego? Na pewno nie. Emisje gazów cieplarnianych granic nie znają. Jeżeli nie będzie ochrony celnej, jakiegoś cła węglowego, to na pewno możemy liczyć na napływ nawozów, rolnicy się pewnie ucieszą, bo może będą tańsze, tylko będą inne problemy. Dlatego trzeba mówić o dostępności do żywności i dostępie do żywności. Czy może być tak, że Rosja postawi barierę celną na eksport pszenicy, jak to już raz zrobiła, i będzie budowała swoją wielkość jako producenta pszenicy i będziemy tak jak z gazem handlowali? Może być taki problem.

Na koszty produkcji nawozów ma wpływ cena gazu – a jest ona regulowana. ZA Puławy mają teraz duży zysk.

- Pomógł nam kurs walutowy, cena gazu w I kwartale była relatywnie niska. Dzisiaj podskoczyła o 16 proc. Czy dalej będziemy w stanie generować tak wysokie zyski?

„Ku zastanowieniu się” Pokojski przedstawia przykład cukru. Tu przeregulowano rynek, produkcja upadła, a cena wzrosła. W efekcie cukier jest w dużej części importowany z Brazylii.