Zaintrygowało nas powołanie się przez premiera Tuska w exposé na zapowiadane obowiązkowe wprowadzenie w całej UE rachunkowości dla rolników otrzymujących dopłaty bezpośrednie.

Premier mówił, że prace nad tym uregulowaniem, wprowadzającym obowiązek prowadzenia rachunkowości dla wszystkich rolników otrzymujących dopłaty bezpośrednie, kończą się „w tej chwili”.

Po pół roku „chwila” jest z pewnością zakończona, stąd nasze zainteresowanie wynikiem prac. Zapytaliśmy o ów rezultat najpierw w Centrum Informacyjnym Rządu –  ale odesłano nas do Ministerstwa Spraw Zagranicznych. To uznało, że odpowiedzi powinno udzielić Ministerstwo Rolnictwa – ale i ono nie uznało się za kompetentne i skierowało nas do Ministerstwa Finansów.

Tu najpierw dowiedzieliśmy się, kto ma obowiązek – zgodnie z ustawą obowiązującą w Polsce od lat – prowadzenia rachunkowości. Nie daliśmy za wygraną, wyjaśniając: pytamy nie o ustawę obowiązującą obecnie w Polsce, ale o stan prac nad uregulowaniami kończonymi w UE, o których premier mówił w swoim exposé: Moje pytanie jest takie: "jaki jest obecny stan prac nad tymi przepisami, wprowadzającymi obowiązek rachunkowości dla wszystkich rolników otrzymujących dopłaty w UE".

Teraz okazało się, że pytanie jest niezrozumiałe: „zwracamy się z uprzejmą prośbą o doprecyzowanie prośby.

Informujemy, że Ministerstwo Finansów nie prowadzi żadnych prac nad ustawą wprowadzającą obowiązek rachunkowości dla rolników na poziomie uniijnym. Sugerujemy zwrócenie się jeszcze z pytaniami do Ministerstwo Rolnictwa.

Ponadto, uprzejmie wyjaśniamy, że w Ministerstwie Finansów trwają prace nad projektem założeń do objęcia podatkiem dochodowym działalności rolniczej, o których Premier mówił w exposé w ubiegłym roku. Projekt ten nie został jeszcze skierowany do konsultacji zewnątrzresortowych. Udzielenie informacji w zakresie szczegółowych rozwiązań w nim proponowanych będzie możliwe dopiero po jego akceptacji, prawdopodobnie z początkiem czerwca br.