PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Plocke: wejście podatku dochodowego w rolnictwie może być zagrożone

Wprowadzenie podatku dochodowego w rolnictwie od 2014 r., tak jak to zakładało ministerstwo rolnictwa, może być zagrożone - powiedział podczas posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa wiceminister rolnictwa Kazimierz Plocke.- Znając procedury, to moja opinia jest taka, że ten termin (2014 r. - PAP) jest zagrożony - powiedział Plocke. Dodał, że "ma nadzieję, że w ciągu najbliższych tygodni, minister finansów będzie w stanie przedstawić założenia do tego projektu, by przeprowadzić dyskusję i ogólnopolska debatę nad tymi założeniami".

Posłowie pytali o podatek dochodowy w rolnictwie. Wyrażali obawy, że w rolnictwie byłyby dwa podatki - rolny i dochodowy, jak również o to, że rząd opodatkuje unijne dopłaty bezpośrednie. Plocke przypomniał, że gospodarzem tej ustawy jest ministerstwo finansów. Ale poinformował o oczekiwaniach ministerstwa rolnictwa dotyczących tego projektu.

Podstawą opodatkowania ma być dochód stanowiący nadwyżkę przychodów nad kosztami ich uzyskania. Stawka podatku dla osób prawnych i fizycznych ma być jednolita i wynosić 19 proc. Podatek ma być dochodem gminy, a jego poborcą będzie samorząd terytorialny. Rolnicy będą mogli wybrać formę opodatkowania w zależności od wielkości gospodarstwa i prowadzonej działalności - wyliczał wiceminister.

- Płatności bezpośrednie nie będą podlegały opodatkowaniu - powiedział Plocke. Dodał, że ta kwestia była wielokrotnie poruszana w czasie rozmów z resortem finansów.

Zdaniem Plocke podatek dla rolników powinien być jeden, co oznacza, iż resort rolnictwa uznaje, że przy podatku dochodowym nie będzie podatku rolnego. Podkreślił jednak, że obecnie trudno mówić jest o rozwiązaniach, bo one nie są sformalizowane.

Według prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktora Szmulewicza, rolnicy sceptycznie podchodzą do podatku dochodowego, bo jest nieufność wobec państwa, czy rząd nie planuje wyciągnięcia dodatkowych pieniędzy ze wsi.

Jak zaznaczył, mówi się, że ma to być neutralny podatek, ale to nie oznacza, że rolnicy nie poniosą kosztów np. prowadzenia księgowości. Dodał, że rolnicy obawiają się rozliczenia ich podatków przez urzędy skarbowe i ewentualnych kar za nieprawidłowe wypełnienie dokumentów.

- Z urzędem skarbowym się nie dyskutuje, z urzędem gminy było łatwiej - stwierdził Szmulewicz.

Ministerstwo rolnictwa nie zna propozycji, które przygotowuje resort finansów, choć część uzgodnień miała miejsce jeszcze wtedy, gdy był on ministrem - przyznał w rozmowie z dziennikarzami były szef resortu Marek Sawicki. M.in. uzgodnienia te dotyczą tego, że podatek będzie neutralny (dla budżetu), będzie on stanowił przychód samorządu (gminy) i nie będzie to kolejny podatek, a zastąpi podatek rolny.

- Mam nadzieję, że resort to spełni - powiedział. Dodał, że ministerstwo powinno przyspieszyć pracę i dać założenia do konsultacji społecznych, bo przeciąganie tych prac budzi uzasadniony niepokój.

Sawicki uczestniczył w posiedzeniu komisji rolnictwa po raz pierwszy od czasu jego odwołania z funkcji ministra. Został on wybrany do prezydium komisji zastępując Stanisława Kalembę.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (6)

 • kissmy... 2013-01-02 20:26:53
  ja rozumiem, iż niektórym brak kompetencji, ale mam nadzieję, iż to jest wyłącznie tęgi żart: "Ministerstwo rolnictwa nie zna propozycji, które przygotowuje resort finansów", z drugiej strony tak nie powinno się myśleć, a co dopiero mówić, jeśli MinRol nie zależy kompletnie na opodatkowaniu rolników to powinni chociaż zainteresować się kształtem przygotowywanych rozwiązań!
 • arszczecin 2013-01-02 19:59:38
  rol-nick zgadnij z jakiej jest partii hehe.
  pod koniec pierwszej kadencji 06 r, miał takie auto jak ja- forda scorpio mk2 z pensji nau czciciela,
  jak pojawiło się ranczo, i ktoś na. :)jakimś forum napisał ze nasz wójt jest jak kozioł to się obraził, na co opozycja skomentowała, ze to bybylo wyróżnienie, bo w wilkowyjach wójt chociaż countryclub postawił a nasz nic
 • rolnik lubelskie 2013-01-02 19:37:29
  za kosy brac nie gadac
 • rol-nick 2012-09-14 17:54:10
  To gratuluje takiego wójta u którego rura wydechowa auta jest na poziomie Twojej głowy.
 • arszczecin 2012-09-14 17:45:59
  rol-nick, a mój wójt smiga hummerem heh
 • rol-nick 2012-09-14 17:32:05
  Jak to dobrze, że rząd Nas opodatkuje. Przecież tak dobrze Nam ROLNIKOM się żyje. A jakie rekordowe w tym roku mamy plony! Normalnie mistrzowstwo świata. Płacimy już: akcyzę, VAT 23% od zakupionych towarów, VAT 8% od sprzedanych towarów, podatek rolny, opłatę za nasiona, podatek od czynności cywilno prawnych, podatek przy zakupie ziemi, opłatę notarialną, podatek drogowy zawarty w cenie paliwa, opłaty środowiskowe za korzystanie z paliw, płacimy za bezpłątną naukę, za wodę, za wywóz śmieci, opłaty za wystawianie różnych dokumentów w gminie, płacimy nawet za zezwolenie na wycięcie drzew na własnej działce... Do.pie.rdol.cie Nam jeszcze dochodowy. A co! sami się rozbijajcie Range Roverami sk.syny a chcecie Naszej zagłady? NI CHU.JA!!!
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.0.22
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!