PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Podatek dochodowy nie obciąży dodatkowo

Minister Sawicki poinformował, że trwają prace nad projektem ustawy o podatku dochodowym w rolnictwie. Jak stwierdził, rolników i Polskę czeka jedna z poważniejszych debat i reform.- Z ministrem finansów uzgodniliśmy, że podatek dochodowy w rolnictwie ma być neutralny w stosunku do obecnego budżetu. Nie jest więc to zamysł dodatkowego obciążenia rolników obowiązkami podatkowymi ponad te, które obecnie mają. System podatkowy w rolnictwie powinien być prosty w obsłudze. Uzgodniliśmy też, że w tym systemie powinniśmy znaleźć takie mechanizmy, które będą zachęcały rolników do rozwoju, produkcji, ale także do włączania w szeroko pojęte gospodarstwo rolne także działalności pozarolniczej - powiedział Sawicki.

Dodał, że najtrudniejszą sprawą do rozwiązania będzie kwestia wyliczenia kategorii kosztów w rolnictwie. Jego intencją jest, by podatek dochodowy był w całości dochodem samorządu terytorialnego. Jak przyznał, Ministerstwo Finansów ma co do tej kwestii poważne zastrzeżenia.
Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (8)

 • olekfara 2012-02-20 20:57:21
  a właśnie, że kombinują, żeby były dwa podatki , jeden majątkowy( dotychczasowy rolny), a drugi od dochodów.
 • janek kowalski 2012-02-19 22:30:20
  nawigator, z rozmów ze starszymi rolnikami, wynika że gdy pesel był u władzy rolnikom nigdy dobrze nie było
 • nawigator 2012-02-19 21:21:00
  chyba czas pomyslec o innej parti ktora niby bedzie bronic rolnikow bo PSL sie juz wypalil ...duzo mowia i ladnie ale w tej kadencji nic nie maja do powiedzenia bo PO ROBI co chce
 • nawigator 2012-02-19 21:18:12
  raz wydaymali nas vatem na maszyny gdzie podrozaly o 22% a nasze produkty zostalu na tym samym poziomie ,,,
 • imil 2012-02-19 19:46:37
  podatek dochodowy niema sprawy ale zamian za podatek rolny jakoś nic nie pisza
 • małorolny dziad 2012-02-19 17:08:01
  Fantastyczny sposób na zatrudnienie nowej
  armii urzędników za której pracę zapłacimy
  wszyscy o potencjalnych nadurzyciach lepiej
  nie pisać.
  Żyję już trochę na tym świecie ale nie pamiętam aby zmiany podatkowe wyszły płatnikom podatków na lepsze.
  Za nim nas oskubią trzeba wladzy dać do zrozumienia że zgody na dodatkowe obciążenia nie ma.
 • Heniutek 2012-02-19 14:49:57
  Czytam i słyszę kolejne wypowiedzi o podatku dochodowym od działalności rolniczej i czuję co i raz zażenowanie. Znalazłem opracowanie w necie, może ono rozświetli sprawę: http://fapa.org.pl/gfx/saepr/Objecie%20dochodow%20z%20dzialalnosci%20rolniczej%20podatkiem%20dochodowym%20od%20osob%20fizycznych_Wstep%20do%20dyskusji.pdf
 • wołek 2012-02-18 15:46:03
  Szykuje się następne wydymanie rolnika bo jak wynika z wypowiedzi Sawickiego podatek dochodowy od rolników ma być "neutralny" do budżetu obecnego czyli rolnicy nie zapłacą ani więcej ani mniej więc pytanie po co ?
  Następne pytanie to jak niby stawkę podatku dochodowego mają płacić rolnicy skoro z góry zakłada się że muszą wpłacić do budżetu taką samą sumę jak z podatku rolnego więc najprawdopodobniej zechcą ustalić stały dochód od hektara co na pewno nie jest sprawiedliwe i porównywalne z dochodem rolnika .Po prostu podzielą ilość hektarów przez potrzebną sumę dodadzą VAT odejmą odliczenia jakie rolnik złoży i otrzymaną kwota będzie musiała zgadzać się z obecnym podatkiem gruntowym .Jeśli już ktoś proponuje liczyć dochód rolnika to ja proponuje by stawkę podatku jaką mają płacić rolnicy przyrównać do firmy poszukiwawczej z wydobycia gazu z łupków gdzie wynosi 2 % od ilości wydobycia i tłumaczy się to tym że firmy ponoszą koszty nie wiedząc czy im się inwestycja zwróci tak samo i rolnicy mogą płacić 2 % od sprzedanych produktów bo także ponoszą olbrzymie koszty jednocześnie nie wiedząc czy zbiorą plon :) .
  Poważnie podchodząc do tematu to nie wiem w jaki sposób można oczekiwać że wpłata z dochodowego ma być równa podatkowi rolnemu ,wystarczy że wystąpi anomalia pogodowa i spadek produkcji wyniesie np. 20 % tak i wpływ z podatku automatycznie spadnie o 20 % to niby jak będzie porównywalny do rolnego ?Czy stawkę podatku co roku będzie się zmieniać w zależności od ilości zebranych plonów by tylko suma się zgadzała ?
  Wychodzi na to że nikt nie wie po co są te zmiany ale można przytoczyć część powiedzenia "nie ważne co ile kosztowało , ważne by krzyczącemu Rostowskiemu się zgadzało "
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.0.22
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!