PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Podatek dochodowy nie w 2014 r.

Podatek dochodowy nie w 2014 r.

Odsuwa się wprowadzenie podatku dochodowego dla rolników – nie będzie go na pewno jeszcze w przyszłym roku.- Od 1 stycznia 2014 r. nie zostanie wprowadzony podatek dochodowy. To nie wchodzi w grę – powiedział minister rolnictwa Stanisław Kalemba w Jasionce koło Rzeszowa.

Podczas konferencji zorganizowanej przez Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, na której rozmawiano o przyszłości unijnej polityki rolnej, minister rolnictwa uznał wprowadzenie podatku dochodowego dla rolników w 2014 r. za nierealne.

Na stronie internetowej rządu w zakładce „Realizacja expose” widnieje aktualnie informacja:

„Rolnicy zostaną objęci podatkiem dochodowym od działalności rolniczej. Pojawią się także nowe regulacje dotyczące tzw. podatku rolnego. Teraz jego wysokość jest ustalana w odniesieniu do cen żyta. Docelowe rozwiązanie to stawka kwotowa, waloryzowana co roku o wskaźnik inflacji."

STATUS PRAC: Założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, ustawy o podatku rolnym (prace koncepcyjne).”

W październiku minister Kalemba deklarował rezygnację z podatku rolnego po wprowadzeniu podatku dochodowego. 

W listopadzie 2011 roku premier zapowiedział wprowadzenie rachunkowości i podatku dochodowego dla rolników od 2013 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (18)

 • Ksiegowy 2013-03-25 07:23:54
  Kasy fiskalne obowiazkowe sa przy obrocie powyzej 20 000 zł, ale przy sprzedazy na co najmniej taka kwote osobom fizycznym, takze nie panikujcie tak bardzo ... To ze mowia cos w radiu nie musi to byc pelna informacja
 • Grzesiek 2013-03-24 23:08:40
  Prawdziwe a nie kosmetyczne zmiany nie są możliwe do przeprowadzenia w koalicji, którą tworzy m. in. PSL. Myślę, że platforma liczy na "nowe rozdanie".
 • paweł 2013-03-24 18:52:42
  Jeśli chodzi o kraje starej 15 UE to na podatki stać jeszcze jeśli chodi o rolników tych prawdziwwych

  ale tych co mają grunty nieruchomości i władze polityczną to on jeszcze za robi na tym!!!
 • filon 2013-03-24 12:50:35
  widocznie łatwiej doić tych co ledwie koniec z końcem wiążą
 • a 2013-03-24 12:47:31
  jak na razie nie doją tych co zarabiaja a doją tych co nie maja dochodów a i tak muszą płacić podatki,możesz mieć stratę ale podatek i tak zapłacisz nikogo to nie interesuje
 • imen 2013-03-24 12:26:41
  chodzi o to żeby wydoić tych co zarabiają a ci co nie zarabiają żeby czasem nie zapłacili mniejszych podatków od cała filozofia, reformy robi się po to żeby ściągnąć więcej a nie mniej
 • a 2013-03-24 11:48:58
  west nie zrozumiałeś co to jest pranie tz brudnych pieniędzy a to o czym ty mówisz to inny temat
 • west 2013-03-24 11:32:41
  Wydaje mi sie że jest odwrotnie, utrzymywanie tego stanu jest wynikiem obawy polityków przed utratą poparcia wśród gospodarstw do 50 ha (utrzymana minimalna składka KRUS) jest ich według statystyki 98,2% wszystkich ubezpieczonych, co na głosy w wyborach przekłada się na 1,5 miliona. Gospodarstw powyżej 50ha jest tylko 1,4% co daje około 21tys głosów które mają w głębokim poważaniu. Tak samo postąpili w przypadku składki zdrowotnej ponad milion wyborców oszczędzili zwalniając ich z obowiazku jej opłacania. Więc wszelkie zmiany hamuje strach PSL-u przed utratą elektoratu na wsi. To w konsekwencji powoduje całkowitą blokadę modernizacji Polskiej wsi.
  @a Ci co mają te setki hektarów i piorą pieniądze to są przedewszystkim różnego rodzaju spółki których omawiane tu problemy nie dotyczą, oni właśnie wliczają sobie straty z działalności rolniczej w koszty prowadzenia działalności i korzystają z rozwiązań o których normalne gospodarstwa mogą sobie jedynie pomarzyć. Ubezieczonych w KRUS gospodarstw z setkami ha jest może ze 0,2% czyli 1500-2000 osób
 • a 2013-03-24 10:54:55
  Tu nie chodzi o biednych rolników mających po 10-30 ha ziemi ale o lobby tych co mają setki ha i nie chcą płacic podatku dochodowego oraz wyprać pieniadze. myśle iz dział rolnictwo bedzie jeszcze kilka lat pralnią nielegalnych pieniędzy aż Bruksela dostrzeże ten ewemement w skali swiatowej w wydaniu państwa prawa
 • west 2013-03-24 10:40:08
  @paweł nie koniecznie musi to objąć wszystkich, myśle że dobrym rozwiązaniem byłby okres przejsciowy i pozostawienie wyboru czy rozliczać sie na zasadach podatku dochodowego czy też rolnym. Podobnie to funkcjonuje z podatkiem Vat gdzie każdy indywidualnie decyduje o sposobie rozliczania, myśle że z biegiem czasu wiekszość sama przeszła by na dochodowy.
  @Grzesiek masz całkowitą rację i mimo zapowiedzi Premiera nadal cisza nikt nie podejmuje tematu więc jak tu dyskutować gdy nie ma nawet założeń reformy. Była o tym mowa w 2009 roku przy okazji pseudoreformy KRUS gdy nalicznie składki uzależniono od powierzchni gospodarstwa, była mowa przy wyroku Trybunału o składce zdrowotnej też przypisano ją do powierzchni. Obiecywali że są to rozwiązania tymczasowe, i trwa to już 4 lata.
  Zmiany są konieczne, bo nie pasują zupełnie do obecnych realiów, tak jak napisałeś brak swobody gospodarczej, przypisywanie na siłe do KRUS współmałżonka, przegląd wszystkich definicji dotyczących rolnika i gospodarstwa rolnego. Dziwi ten opór przed nieuchronnymi zmianami.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.196.110.222
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!