Cudowny wzrost wartości gruntów – takie zjawisko zaobserwowała nasza czytelniczka.

- O ile wcześniej płaciłam za nieruchomość 320 zł podatku, to teraz na 2014 rok otrzymałam nakaz podatkowy na ponad 700 zł – mówi nasza czytelniczka mieszkająca w gminie Wieliczka. – Nie rozumiem., za co mam tyle płacić. Moja działka – zaledwie 0,73 ha – jest daleko od drogi, wciśnięta między trzech sąsiadów, którzy mają powyżej 1 ha. Nic na tej ziemi nie rośnie, to ilaste grunty, podmokłe. Mamy tu dom, posadziliśmy kilka wierzb i brzozy. Podatek płacimy według uznania gminy, raz od nieruchomości, raz grunty rolne. Przed laty mieliśmy tzw. ulgę górską. Płaciłam za nieruchomość 320 zł rocznie, a moi hektarowi sąsiedzi 300 zł. Później na rok odebrano ulgę górską, potem ją przywrócono, nikt nam jednak nie zwrócił strat z tego odebrania wynikłych. Po 4 latach podatek zmniejszono do 120 zł. W 2012 roku dostaliśmy pismo, że gmina musi podnieść podatek o 200-300 proc. W 2013 roku podniesiono podatki 400 proc., a w 2014 – o 700 proc. W efekcie dostałam w tym roku nakaz na ponad 700 zł.

Nasza czytelniczka nie rozumie, dlaczego raptem tak wzrosła wartość jej ziemi.

- Przecież ja nie mam z tej ziemi żadnego zysku – tłumaczy. - Za co mam tyle płacić? Wokoło mojej działki sąsiedzi mający ponad 1 ha płacą po 95 - 120 zł, od prawie 10 lat nic na tych polach nie robią, stoją one odłogiem, a biorą na nie dopłaty bezpośrednie i do paliwa. Moja działka została potraktowana jako rekreacyjna, to tak, jakby kazać odpoczywać na bagnach. Nawet drogi nie mamy odpowiednio utwardzonej. Skąd taki podatek? Myślałam zawsze, że podatek płaci się od jakiegoś dochodu, ale nie widzę, aby moje pole było złotodajne. W sąsiedniej gminie takie tereny traktuje się jako nieużytki i nie płaci od nich podatku.

Zapytaliśmy w urzędzie gminy Wieliczka o powody tej sytuacji.

- W Gminie Wieliczka podobnie jak w roku ubiegłym, tak również w bieżącym, nie wzrosła stawka podatku od nieruchomości - wyjaśniono. - Natomiast miała miejsce inna rzecz: w bieżącym roku został wprowadzony przez Starostwo Powiatowe zaktualizowany operat opisowo-kartograficzny ewidencji gruntów i budynków dla miejscowości znajdujących się na południu Gminy Wieliczka. Na ten temat odbywały się spotkania zorganizowane przez starostwo w większości miejscowości. Można się było wówczas zapoznać ze zmianami i wprowadzić swoje uwagi do przygotowywanego przez firmę zewnętrzną operatu.