PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Postulat rolników i konsumentów: Zdrowa żywność od polskiego rolnika

Postulat rolników i konsumentów: Zdrowa żywność od polskiego rolnika

„Umożliwienie rolnikom sprzedaży bezpośredniej produktów przetworzonych” to drugi – po ustawie zapobiegającej wyprzedaży ziemi obcokrajowcom – postulat rolników protestujących od tygodnia pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów.Dlaczego rolnikom nie wolno sprzedawać soku z własnych malin? Dlaczego nie mogą sprzedać własnego oleju, masła? Jakie zagrożenie niesie taka żywność i czy na pewno jest bardziej niebezpieczna niż ta dostępna dziś w sklepach? – te pytania zadawali przed KPRM rolnicy ze świętokrzyskiego, małopolskiego i podkarpackiego, którzy przyjechali do Warszawy, aby wesprzeć zielone miasteczko. Przywieźli ze sobą swoją lokalną żywność, aby poczęstować warszawiaków. Osobny koszyk przygotowano dla premier Ewy Kopacz.

Do rolników dołączyli przedstawiciele Międzynarodowej Koalicji dla Ochrony Polskiej Wsi i Koalicji „Polska Wolna od GMO”.

Wcześniej protestujący wysłali już list do pani premier w tej sprawie. „Te przepisy nie pochodzą z Brukseli, lecz zostały stworzone przez Rząd RP. Dlaczego Rząd RP niszczy polskich rolników?” – twierdzą i domagają się umożliwienia sprzedaży, która pomoże ich gospodarstwom, ale także konsumentom.

- W krajach UE rolnicy mogą przy gospodarstwach przetwarzać i sprzedawać swoje produkty – mówi Jadwiga  Łopata z Międzynarodowej Koalicji dla Ochrony Polskiej Wsi. - Nie tylko nikt ich nie zniechęca, ale są zachęcani przez złagodzenie wymogów sanitarnych. To nie niesie żadnego zagrożenia, bo drogę takiej żywności można łatwiej prześledzić niż produktów wytwarzanych przemysłowo.

- W Polsce nie możemy legalnie przetwarzać własnych produktów i wytwarzać żywności z własnych plonów – dodaje Jolanta Dal, rolniczka z okolic Komańczy. - Nie możemy na niewielką skalę wytwarzać i sprzedawać wędlin, dżemów, serów, ogórków czy kapusty kiszonej. Duże sieci handlowe zdominowały polski rynek. Rolników wyeliminowano z łańcucha żywnościowego. Chcemy odzyskać dla polskiego rolnika miejsce na polskim rynku.

- Małe polskie gospodarstwa ze świętokrzyskiego czy z małopolski nie mają możliwości konkurowania z ogromnymi gospodarstwami, które są na Zachodzie – mówił Bogdan Chara z miejscowości Jasień w powiecie staszowskim. - Jeżeli nie będziemy mieli możliwości sprzedaży wyprodukowanej przez siebie żywności z ręki do ręki, to po prostu upadniemy.

Listy wsparcia przychodzą z całego świata – zapewniają organizatorzy protestu.

Dziś o tym międzynarodowym poparciu przekonywało dwóch angielskich rolników. Mówili:

- To jest problem międzynarodowy, nie tylko polski. Musimy walczyć. Jestem polskim patriotą.

- To podstawowy, krytyczny problem dla polskich rolników. Bez możliwości sprzedawania bezpośrednio od rolnika swoich produktów, bez praw do utrzymania ziemi w rękach polskich rolników, z rządem, który pozwala i uwalnia organizmy GMO, jesteśmy zagrożeni. Dlatego jestem tu, aby wesprzeć przyszłość, która będzie zbudowana na zrównoważonym rolnictwie, na podstawie małych i średnich gospodarstw.

A czy premier przyjęła kosz z żywnością od rolników? 

- Zabrano nam kosz i powiedziano, że będzie dostarczony pani premier – relacjonuje Zbigniew Obrocki, wiceprzewodniczący NSZZ RI „Solidarność”. – Czekamy na potwierdzenie, że dostała go. Czekamy też na spotkanie z panią premier i na rozmowy. Był dziś u nas wiceminister rolnictwa Tadeusz Nalewajk z przedstawicielką pani premier i poinformowali o przygotowaniu ustaw. Czekamy cierpliwie na informację, że będą procedowane w Sejmie i chcemy włączyć się w dyskusję nad nimi.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (18)

 • cabas.pl 2015-05-15 16:54:22
  Swoje produkty rolnicy i hodowcy mogą sprzedawać bez przeszkód, a nawet bez wiedzy w zakresie e-commerce za pomocą platformy cabas.pl. Trzymamy kciuki za pozytywne zmiany prawne dla polskiej wsi!
 • ATEM 2015-02-26 18:11:42
  -- mają polscy rolnicy możliwości ,nauka światowa powołała nowe instytucje do odbudowy rolnictwa ,widać nowi urzędnicy nie umieli czytać ,,,, najpierw powiaty miały odbudować 1 gminę ,,,,, -- każda gmina ma prawo i obowiążek założyć ,stowarzyszenie ,zrzeszenie ,spóldzielnie ,które mają wyższe uprawnienia ,amerykanie od poznaniaków się uczyli spóldzielni i wszystkim zajmować się bedą spóldzielnie ,,,,,,,, rolnictwo na całym świecie będzie przestawione ekologicznie ,,stare gatunki ,najpierw są do leczenia później będą ulepszane ,będą pożywieniem ,,,,,, kończą się zasoby naturalne i innego nie ma wyjścia jak odwracalne ,,,,,,,,, -- polscy rolnicy muszą mieć takie same prawa jak farmerzy w unii europejskiej ,, nauka dała środki ,, nie wykorzystane ,,, na przetwórnie ,sklepy ,, dalej nie będzie dotacji ,, muszą mieć dochody z różnych źródeł ,by żywność była tania , przemysłowo nie będzie się produkować żywności , mają na świecie wiedzę ,, NIE ,,, i zarezerwowali środki na region ,, na 50 lat ,, muszą uczyć przyszłych rolników w polsce ,,, urzędnikom gmin wydziały rolnictwa , mieli zebrać od rolników wnioski o wyrażenie zgody na centrum nauki światowej dla młodzieży ,,,,polscy rolnicy w świecie nauki mają szacunek ,to ich wiedza i praca , nauka zawiesiła wnioski ale będzie likwidować instytucje karnie ,nauka beż zastrzeżeń zatwierdza do UE o środki jak wnoszę ,, dla powiatu na medycynę ,, dla młodzieży dali zaliczkę 1 miliard ero ,, dla szpitala ,tylko ja nie mogę pobrać od ministra rolnictwa pobiera powiat ,czyli wydział rolnictwa i do nich wnosić wnioski ,, biliony na 50 lat czekają ,, co potrzeba wszystko nauka zapłaci ,rolnictwo ,medycyna ,, przemysł ,,,, przyszłości ,,,, od nauki światowej zależą środki ,,, ,
 • Krycho 2015-02-26 16:37:52
  www.biochatka.pl
 • lowobywatel 2015-02-26 14:13:57

  Proklamacja T.Cichockiego, areszt dla sprawców agresji na Polskę, debelacji jej terytorium, ludobójstwa na Narodzie Polskim.

  Łowicz, 05.11.2014r.

  Polski Obywatelski Ruch Oporu podaje do powszechnej wiadomości proklamację Tadeusza Cichockiego z 02.11.2014r., o przejęciu bezpośredniego sprawowania władzy zwierzchniej w Rzeczypospolitej Polskiej przez Suwerena – Naród Polski i aresztowaniu sprawców agresji na Polskę, debelacji jej terytorium, ludobójstwa na Narodzie Polskim.

  Cytat:

  “1. Unieważnia się wszystkie zapisy prawa, które są niezgodne z wolą suwerena i interesem Polski (np. ustawę z dnia 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy (Dz. U. nr 21, poz. 112 ze zm.)).

  2. Unieważnia się wyniki wszystkich dotychczas przeprowadzonych wyborów powszechnych i referendów oraz tych, które uzurpatorzy zdołaliby jeszcze przeprowadzić wbrew woli Polaków na podstawie nielegalnego prawa i przy współudziale z PKW – KBW, PG i SN w ich obecnych, nielegalnych składach osobowych.

  3. Zawiesza się członkostwo Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej oraz funkcjonowanie Sejmu i Senatu RP do czasu wyłonienia nowych, rzeczywistych przedstawicieli narodu legitymujących się udokumentowanymi mandatami społecznymi i podjęcia przez nich stosownych decyzji.
 • lowobywatel 2015-02-26 14:10:33
  Jesli ma się w Polsce i na wsi polskiej polepszyć to koniecznie trzeba żydowskiego okupanta wypędzić z Polski po wczesniejszym rozliczeniu !
  Obowiązującym każdego Polaka prawem jest Proklamacja Tadeusza Cichockiego z 02.11.2014r. o przejęciu bezpośredniego sprawowania władzy zwierzchniej przez Suwerena -Naród Polski i wydaniu nakazu aresztowania dla sprawców agresji na Polskę, zawojowania jej terytorium, ludobójstwa na Narodzie Polskim. www.tcichocki.pl, http://www.tcichocki.pl/20141102_Proklamacja_przejecia_wladzy_przez_Narod_Polski.pdf
 • lowobywatel 2015-02-26 14:05:14
  Rolnicy !
  To nie jest nasz rząd, to nie jest polski rząd! To jest rząd zydowskiego okupanta, który na wezwanie T. Cichockiego w imieniu Narodu Polskiego, nie przedstawił dowodów na prawo sprawowania władzy !
  http://www.petycjeonline.com/protes_przeciw_ustawie_nowe_prawo_geologiczne_i_gornicze

  Odwaznie nazywajcie wroga wrogiem, zyda ,zydem, zydowskiego okupanta, zydowskim okupantem !!!

  Rolnicy trzymajcie się z dala od zydowstwa! Trzymajcie sie z dala od wszelkich związków zawodowych, koalicji, partii itp. przejętych przez agentów okupanta!

  Trzymajcie sie z dala od wladz okupanta !!! Z TERORYSTAMI TERRORYZUJACYMI NARÓD POLSKI SIE NIE ROZMAWIA A TRZYMA Z DALEKA TYM BARDZIEJ WIEDZĄC ,ZE NARÓD POLSKI WYDAŁ NA NICH NAKAZ ARESZTOWANIA A ICH ZYDOWSKI ŚWIATOWY SYSTEM NIEWOLNICZY UPADŁ 25.12.2012R. !!!!
 • lowobywatel 2015-02-26 14:01:31
  Razem z SLD i UW Polskę i Polaków sprzedali Unii Europejskiej m.in.:
  1. Stanisław Zając – prezes ZChN, vice-marszałek Sejmu /również za Balcerowiczem/;

  2. Gabriel Janowski – przewodniczący sejmowej komisji rolnictwa, kreujący się teraz na
  obrońców rolników (aktualnie wszedł do Ligi Polskich Rodzin);

  3. Jarosław Kaczyński – Prawo i Sprawiedliwość (PiS);
  4. Adam Słomka i Tomasz Karwowski – KPN Ojczyzna;
  5. Marian Krzaklewski /również za Balcerowiczem/ ;
  6. Józef Górny /również za Balcerowiczem/ – Stowarzyszenie Rodzin Katolickich.
  Będą budowali nową cywilizację euroatlantycką. Nie pytając Narodu
  Polskiego przesądzają o wejściu Polski do UE.

  https://jozefbizon.files.wordpress.com/2011/08/035_sprzedali_polske_i_polakow_unii_europejskiej_ulotka2000r_nazwiskami.pdf  Skarga do Prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego.
  Dawcy organów oskarżają zza grobu.
  Stop cywilizacji śmierci !
  https://piotrbein.wordpress.com/2014/05/07/skarga-do-prokuratora-mtk-dawcy-organow-oskarzaja-zza-grobu/
 • Rolmen 2015-02-26 09:23:15
  cała Polska wie, że masa artystów rzeźników i masarzy sama przerabia wieprzaki i sprzedaje wyroby. Chore, żeby w jednej Unii rolnik we Francji mógł zabić 5 wołów na rok i sprzedać półtusze, a w polsce masa przepisów i zakaz sprzedaży. C h uj z takim krajem. Tylko ciemięży obywateli niech ruscy zaatakuje ten grajdołek, granica będzie na wiśle. lepszy taki niemien niż polak złodziej.
 • juz nie rolnik 2015-02-26 01:40:10
  Możecie psioczyc na siebie, skakac sobie do gardeł, strajkować, negocjować itd. prawda jest taka, ze jak nie wypierd*olicie tej chołoty z sejmu na taczkach w polskim rolnictwie dobrze nie bedzie, nie ma się co łudzić. Jeżeli sądzicie ze tak się stanie w tych czy nastepnych wyborach to jestescie poprostu głupi.
 • rolnik 2015-02-25 22:12:28
  Jaką ustawy ma przygotować wiceminister Tadeusz Nalewajk ,za co brał pieniądze do tej pory ,nie widział problemów rolnictwa ,strajków się przestraszył bo może się okazać ,że jest wiele zaniedbań i antypolskiej działalności
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.198.173
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!