Ponad stu rolników pikietowało przez dwie godziny przed gmachem resortu rolnictwa. Trzymali transparenty m.in. z hasłami: "Dość lekceważenia polskiej wsi", "Żądamy ochrony polskich hodowli". Jak mówił do zgromadzonych przewodniczący NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych senator Jerzy Chróścikowski, protest miał charakter ogólnopolski. - Ten protest jest poświęcony głównie obronie polskiej ziemi, a także obronie polskich lasów - powiedział.

Dodał, że rolnicy apelują o referendum narodowe, które odpowie na pytanie, czy Polacy chcą, by "Lasy Państwowe nadal były państwowe". Ponadto referendum ma pokazać, że Polacy są przeciwni sprzedaży polskiej ziemi cudzoziemcom po 2016 r. Jak mówił Chróścikowski, rolnicy domagają się, aby taka możliwość była dopiero wtedy, gdy "będziemy mieli takie status quo, jak w pięciu krajach najbardziej rozwiniętych w UE". - Dopiero wtedy będzie można mówić o równych prawach - podkreślił.

Minister rolnictwa Stanisław Kalemba mówił na konferencji prasowej w Sokółce na Podlasiu, że ochrona polskiej ziemi jest dla niego ważna. Poinformował, że w ministerstwie przygotowywane są założenia ustawy w tej sprawie. Przypomniał, że rząd przygotowuje nowelizację konstytucji, która - jak podkreślił - będzie gwarantowała "nasze dziedzictwo" lasów i to, że nie będą one podlegały "żadnej prywatyzacji".

Protestujący rolnicy domagali się, by rząd jak najszybciej zajął się sprawą afrykańskiego pomoru świń i znalazł środki na rekompensaty dla rolników, którzy nie mogą eksportować wieprzowiny i ponoszą straty. Jak mówił szef rolniczej Solidarności, związkowcy już trzy tygodnie temu apelowali do rządu, by zajął się tą sprawą. - Teraz mamy katastrofę wywołaną przez epidemię - oświadczył. Krytykował bardzo niskie ceny oferowane rolnikom za skup wieprzowiny - 3,20 zł za kg. - To jest żywe oszustwo tych, którzy to robią. Kto was upoważnia, aby chłopu raz dać 6 zł, a raz 3,20 zł? Jakim prawem wy, Polacy, śmiecie płacić takie pieniądze chłopu? Czy w sklepach wieprzowina staniała? - pytał. Na te słowa zgromadzeni rolnicy zaczęli skandować: "Złodzieje!".

Chróścikowski mówił, że z powodu epidemii kraje "starej unii" chcą zrobić strefę buforową na Polsce, Litwie i krajach bałtyckich. - My na to nie możemy pozwolić. Skoro jesteśmy w UE, to cała Unia powinna walczyć za wszystkich - powiedział.