- Polska jest największym na świecie producentem owoców czarnej porzeczki i najważniejszym dostawcą tych owoców na rynki międzynarodowe (produkujemy około 70 proc. czarnych porzeczek w skali Europy i około 50 proc. w świecie). Pomimo tak dużej produkcji, polscy plantatorzy nie mieli do tej pory żadnego realnego wpływu na rynek owoców i produktów wytwarzanych z czarnych porzeczek. Od lat borykamy się z niestabilną sytuacją na rynku, co uniemożliwia nam  patrzenie perspektywicznie w przyszłość – twierdzi dr Piotr Baryła, wiceprezes zarządu KSPCP .

W związku z nadchodzącym sezonem zbiorów owoców oraz napływającymi informacjami o niskich cenach skupu owoców czarnej porzeczki, polscy plantatorzy przyjęli stanowisko Krajowego Stowarzyszenia Plantatorów Czarnych Porzeczek przed zbliżającym się sezonem.

Napisali w nim:

"●             Podtrzymujemy przedstawione w dniu 5 czerwca 2013 roku na Konferencji Porzeczkowej IBA w Niemczech oraz w dniu 17 czerwca 2013 roku na spotkaniu zorganizowanym przez Krajową Unię Producentów Soków (z udziałem naukowców, przetwórców i przedstawicieli plantatorów  - KSPCP) szacunki zbiorów owoców czarnej porzeczki na poziomie 95 tys. ton w skali kraju  (z czym zgodziła się większość zaproszonych uczestników spotkania).

●             Na podstawie opracowań specjalistów z dziedziny ekonomii rolnictwa, jak również opinii członków KSPCP oceniamy, że powierzchnia upraw czarnej porzeczki jest w Polsce  w ostatnich latach stabilna.

●             W oparciu o rzeczywiste średnie plony uzyskiwane z 1 ha powierzchni statystycznej nasadzeń oraz składniki kosztów wyliczone przez Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej określamy, że średni koszt produkcji 1 kg czarnej porzeczki w Polsce wynosi obecnie 2,60 zł ( dwa złote sześćdziesiąt groszy) wraz z kosztem pracy własnej producenta. 

●             Uważamy, że cena skupu owoców czarnej porzeczki powinna uwzględniać przede wszystkim koszty produkcji, ale również realne prognozy i szacunki zbiorów w danym roku dokonywane w gronie osób zainteresowanych (spotkania z udziałem przedstawicieli przetwórców, plantatorów i naukowców). Biorąc pod uwagę wszystkie wymienione wyżej czynniki Krajowe Stowarzyszenie Plantatorów Czarnych Porzeczek stoi na stanowisku, że cena za owoce oferowana przez przemysł producentom, powinna zawierać się w przedziale od 2,60 do 3,50 zł za 1kg w zależności od wielkości podaży owoców w danym roku.

Zdecydowanie sprzeciwiamy się rozpowszechnianiu informacji i prognoz niewiadomego pochodzenia, które na kilka dni przed zbiorami zaczynają się pojawiać. Publikowane dane  znacznie odbiegają od rzeczywistości, nie mają racjonalnego potwierdzenia, sieją zamęt  i tworzą nerwową atmosferę. Takie działania szkodzą zarówno producentom, jak i przetwórcom. Apelujemy o spokój, rozwagę i dialog w tym trudnym czekającym nas okresie."

Podobał się artykuł? Podziel się!