Patrząc na stale rosnące ceny paliw w Polsce, a przede wszystkim oleju napędowego konieczne jest wprowadzenie ułatwień dla rolników.

PZPRZ wyliczył jakie dokładnie powinny być kwoty zwrotu oraz limity dotyczące podatku akcyzowego.

Związek wyliczył ile średnio zużywa się oleju napędowego w rolnictwie przez wybrane grupy środków energetycznych. Jest to 126 l/ha ON i ta wartość powinna być przyjęta za podstawę do naliczania zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej. Obecnie jest to tylko 86 litrów na hektar.

- Mając na uwadze drastycznie rosnące ceny oleju napędowego powodują zwiększanie się kosztów produkcji a co za tym idzie zmniejszenie dochodów. Wnosimy aby stawka zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystanego do produkcji rolnej wynosiła 1,3 zł/l - informuje rzecznik PZPRZ Tadeusz Szymańcza.

W latach ubiegłych zwrot akcyzy powinniśmy dostawać do 126 l/ha przy zwrocie 0,85 zł/l co czyniło różnicę 34 zł/ha. Pełny zwrot akcyzy powinien wynosić 1,05 zł/l co czyniło różnicę 59,2 zł/ha. W 2011 roku do budżetu powinno się przyjąć pełen zwrot podatku akcyzowego i do pełnej ilości zużytego ON na ha policzonego przez Instytut Ekonomiki. Zwrot ten powinien wynosić 163,8 zł/ha, czytamy w stanowisku związku.

- W 2011 r. przy cenie paliwa 5,7 zł/l  i 86 l/ha zużytego paliwa do produkcji rolniczej  kwota na ha wynosiła 490 zł. Rolnicy ponoszą faktyczne koszty przy cenie obecnie 5,7 zł/l x 126 l/ha czyni kwotę 718 zł/ha. Różnica jaka wynika z tego wynosi aż 228 zł/ha Zapowiadana podwyżka akcyzy w ON spowoduje że będziemy płacić za ON 6,0 do 6,2 zł/l różnica będzie jeszcze większa 278 zł/ha - dodaje rzecznik.

Podniesienie kwoty zwrotu kwoty podatku podnosił również poseł Henryk Kowalczyk z PiS, który stwierdził, że zgodnie z przepisami Unii Europejskiej Polska może dokonać zwrotu wynoszącego co najmniej 1 zł 30 gr. PiS wnosił ponadto o odrzucenie poprawki dot. podwyższenia podatku akcyzowego. Niestety nie została ona przyjęta przez Sejm. 

- Stawka zwrotu podatku akcyzowego w 2012 r. wyniesie 0,95 zł za 1 litr oleju. Chodzi o podatek zawarty w cenie oleju napędowego, który wykorzystywany jest do produkcji rolnej - podało CIR w komunikacie po posiedzeniu rządu.

W projekcie budżetu na 2012 r. na zwrot akcyzy paliwowej dla rolników zarezerwowano w sumie 720 mln zł. Maksymalny limit zwrotu na 1 ha użytków rolnych wyniesie 81 zł i 70 gr - wynika z decyzji rządu.

Podobał się artykuł? Podziel się!