Główną przyczyną spadku dochodów jest wzrost kosztów środków produkcji.

Pekka Pesonen, sekretarz generalny Copa-Cogeca, ocenił: - Dane dot. dochodów w rolnictwie na pracownika potwierdzają, że rolnicy nadal muszą stawiać czoła gorszemu stosunkowi kosztów do cen, gdyż koszty środków produkcji wzrastają dużo szybciej niż wartość produktów rolnych. Kwestia dochodów jest bardzo delikatna.

Copa-Cogeca informuje, że nowe wyniki za trzeci kwartał 2013 r. uwzględnione w barometrze rolnym Copa-Cogeca, zgromadzone między wrześniem i listopadem 2013 r. w 10 państwach członkowskich wskazują, że rolników najbardziej niepokoiły zmiany cen produktów rolnych i niekorzystne warunki meteorologiczne. Pomimo pewnego polepszenia sytuacji co do kosztów środków produkcji, przede wszystkim pasz, wielu rolników określiło wysokie koszty środków produkcji, takich jak paliw, jako szczególnie uciążliwe. W bieżącym roku w niektórych krajach nastroje nieco się polepszyły, barometr nadal jednak wskazuje niski poziom zaufania. Wielu rolników obawiało się o obecną i przyszłą sytuację finansową przedsiębiorstw.

Barometr Copa-Cogeca gromadzi dane we współpracy z organizacjami krajowymi od 2010 r. Wskaźnik zaufania publikuje się dwa razy do roku na stronie internetowej Copa-Cogeca w oparciu o ankiety przeprowadzone w Belgii (Flandria), Niemczech, Francji, Włoszech, na Węgrzech, w Holandii, Polsce, Rumunii, Szwecji i Wielkiej Brytanii (Anglia i Walia).

Pesonen ocenił: - Wyniki pokazują, że jeśli chcemy sprostać przyszłym wyzwaniom, w tym wzrastającemu zapotrzebowaniu na żywność na świecie, musimy zagwarantować, że wdrażanie nowej Wspólnej Polityki Rolnej nie dołoży kosztów rolnikom, a także że nastąpi wzrost inwestycji w sektorze.

Podobał się artykuł? Podziel się!