Jak zapowiadają protestujący, oprócz realizacji postulatów zgłoszonych w dniu 5 grudnia 2012 r. domagać się będą „od Rządu RP podjęcia w trybie pilnym działań osłonowych mających na celu zabezpieczenie producentów trzody chlewnej przed gwałtownym spadkiem cen oraz zakładów przetwórczych przed skutkami wstrzymania eksportu poza UE”, gdyż „stwierdzenie na terenie kraju dwóch przypadków ASF (afrykańskiego pomoru świń) u padłych dzików, nieopodal granicy z Białorusią, nie może stać się kolejnym pretekstem do wyparcia naszych produktów ze światowego rynku i działań ograniczających potencjał produkcyjny polskich rolników”.

„Polski rząd - polski parlament  mają być gospodarzami polskiej ziemi, a nie właścicielami kiosku, w którym ją bezmyślnie wyprzedają”  - napisali protestujący w komunikacie. Domagają się rzeczowej dyskusji na temat sytuacji w polskim rolnictwie i sytuacji polskiego rolnika.

W obszernej informacji przekazanej prasie przypomnieli swoje uzasadnienie protestu, podkreślili, że Komitet Protestacyjny Rolników Województwa Zachodniopomorskiego tworzą wspólnie rolnicy niezrzeszeni w związkach zawodowych oraz członkowie NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność" Pomorza Zachodniego, który koordynuje działania. Dodają: „Warto nadmienić, że w naszym proteście uczestniczą również rolnicy - członkowie PSL-u, członkowie Kółek Rolniczych. Protest poparła Rada Powiatowa Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej (ZIR) w Pyrzycach. Informacja ta jest o tyle istotna, gdyż w Zachodniopomorskiem zarząd ZIR, władze Kółek Rolniczych oraz władze wojewódzkie PSL-u nie popierają protestu. Taki jest obraz dzisiejszego organizowania się rolników.”

Protestujący liczą, że przedstawiciele zarządu Zachodniopomorskiej Izy Rolniczej, Kółek Rolniczych oraz innych organizacji nie popierających protestu odniosą się do ich argumentów i przekazanego opracowania. „Nade wszystko liczymy na to, że zaprezentują własny kierunek działania. Uważamy, że zarząd Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej pod kierunkiem Juliana Sierpińskiego działa w sposób nie gwarantujący realizacji rolniczych postulatów” - podsumowują.

Podobał się artykuł? Podziel się!