W Dolnośląskiem skup zbóż prowadzony jest na bieżąco, a ziarno sprzedawane przez rolników jest dobrej jakości - poinformowała Teresa Czaja z Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego (DODR).

Według analityków DODR ceny skupu zbóż w regionie utrzymują się na wysokim poziomie. Maksymalna cena za kwintal pszenicy konsumpcyjnej to 109,2 zł, a przeciętna cena tego ziarna kształtuje się na poziomie 103,3 zł za kwintal. Za pszenicę paszową rolnicy mogą otrzymać średnio 100,58 zł za kwintal, a cena skupu jęczmienia paszowego oscyluje w przedziale od 74 do ponad 98 zł za kwintal. Kwintal kukurydzy maksymalnie kosztuje 100 zł.

- Ceny skupu pszenicy i kukurydzy są wyższe średnio o 13-15 proc. w porównaniu z sytuacją w analogicznym okresie 2012 r., natomiast przeciętne ceny skupu jęczmienia paszowego są podobne do zeszłorocznych - podała Czaja.

Powody do narzekania mają rolnicy, którzy uprawiają grykę. Cena w skupie tego zboża jest stosunkowa niska i wynosi jedynie 100,83 zł za kwintal.

Dolnośląscy rolnicy na bieżąco sprzedają zapasy ziemniaków. - W tym roku ziemniaki w magazynach przechowują się stosunkowo dobrze. Tylko w powiecie kamiennogórskim część rolników ma problem z przechowywaniem ziemniaków, ponieważ wykazują tendencję do gnicia - poinformowała Czaja.

Pracownicy DODR przeanalizowali również ceny skupu żywca. Kształtują się one na podobnym poziomie co w ubiegłym miesiącu. Za młode bydło opasowe rolnicy mogą dostać od 7,27 zł za kilogram do 9 zł za kilogram. Za kilo żywca wieprzowego odbiorcy płacą 5,13 zł. - To cena o około 10 proc. niższa od grudniowej i o około 3 proc. niższa od ceny w lutym 2012 r. - wynika z analiz DODR.

Również ceny mleka oscylują na podobnych poziomach co w poprzednim miesiącu. Producenci w hurcie mogą otrzymać od 0,7 zł za litr do 1,3 zł za litr.

Podobał się artykuł? Podziel się!