PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Sawicki: Są solidne fundamenty do przeprowadzania odważnych zmian w rolnictwie

Sawicki: Są solidne fundamenty do przeprowadzania odważnych zmian w rolnictwie

W Sejmie trwa debata nad informacją rządu w sprawie pogarszającej się sytuacji w polskim rolnictwie. Minister rolnictwa Marek Sawicki podkreślił rolę współdziałania rolników i ich współpracy z przetwórcami i handlem. Temu celowi służy przebudowa WPR.Informację przedstawił minister Marek Sawicki, teraz trwają wystąpienia posłów. Debatę przedłużono, wystąpienia w imieniu klubów mogą trwać do 15 minut.

Będzie to bardzo szczegółowa informacja odnosząca się do rynków, działań i przyszłości – oszczędzająca jednak czas posłów i krótsza niż wystąpienie posła Jurgiela, który 5 godzin uzasadniał wniosek o odwołanie Stanisława Kalemby – tak minister Sawicki rozpoczął swoje wystąpienie.

Nie jest to rolnictwo czarne – jak wmawiają posłowie PiS, nie jest też czerwone – jak chcieliby posłowie SLD. Nie jest też zielone – podchwycił minister podpowiedź z sali.

Chcę, aby ceniono ciężki trud rolnika i troszczono się o konsumenta, nie chcę, by rolnika i rolnictwo kojarzono z rozkrzyczanymi związkowcami, którzy próbują na chłopskich plecach odbić się do realizacji ambicyjek politycznych - zadeklarował.

Jak mówił, poprawia się parytet dochodów: 10 lat temu rolnicy zarabiali o 20 proc. mniej niż pracujący w zawodach pozarolniczych, w 2013 r.  było to nadal 11 proc. mniej, ale już nie 20.

- Od 10 lat jesteśmy członkiem UE – to bagaż złych i dobrych doświadczeń – mówił minister. - Na bazie tych doświadczeń zdecydowałem o przebudowie systemu – stwierdził. Jak uzasadniał, nie czuje się urzędnikiem, jest rzecznikiem interesów rolników i konsumentów, których interesy z posłami i przetwórcami chce realizować.

Okres akcesji przyniósł wiele sukcesów: zmodernizowano kilkadziesiąt tysięcy gospodarstw, kupiono ponad 300 maszyn, zmodernizowano 1100 zakładów przetwórczych,  zbudowano17 tys. km nowych sieci kanalizacyjnych i wodociągowych – szczegółowe dane zawarte są w pisemnej informacji.

Przez 10 lat produkcja rolnicza wzrosła o 40 proc. w innych przystępujących do UE państwach tymczasem zmalała o 10 proc. Z 5,2 mld euro do ponad 21 mld euro wzrosła wartość eksportu. Z importera staliśmy się eksporterem, nie złamało tego nawet rosyjskie embargo, choć znaczenia tego rynku nie bagatelizuję – stwierdził minister. W 2014 r. przed embargiem dynamika eksportu na ten rynek art. mleczarskich sięgała 70 proc.

- Dlatego to embargo odczuliśmy w tak dotkliwy sposób – mówił Sawicki. - W przyszłości polskiego rolnictwa nie zamierzam wiązać z chimerycznym rynkiem rosyjskim, wiedziałem to już w 2007 r., kiedy otwierałem te rynki.

Jak dodał, fundusz promocji pomógł realizować umowy z zagranicą, w ponad 100 państwach świata są obecne nasze produkty.

To solidne fundamenty do wprowadzenia odważnych zmian w polityce rolnej, postanowiłem wzmocnić niezależność finansową małych gospodarstw - stwierdził. Ostatni rok to rok intensywnego dialogu, w którym wypracowaliśmy nowe zasady WPR – dopłat bezpośrednich i PROW. W obu tych instrumentach będą możliwe inwestycje zespołowe, bez zakładania grupy – podkreślił. Jest też pomoc dla tworzących nowe grupy.

Celem WPR jest budowanie więzi – między rolnikami, później z handlem i przetwórstwem. Ważna jest też sprawa sprzedaży bezpośredniej – jest kilka projektów, w maju zakończy się notyfikacja jednego z tych projektów, pomoże to budować więź między konsumentem i rolnikiem, który zwiększy przez to swoje dochody. Instrumentem tego jest też produkcja MOL, przy ulgach i obniżeniu wymogów rolnik będzie mógł sprzedawać na rynkach swoje wyroby. Małe przetwórstwo będzie dofinansowane w PROW. Nowe sytuacje wymagają nowych działań, aby uzyskać nowe efekty – a to wymaga wspólnego działania, w którym weźmie udział rolnik, koordynator, przetwórca, eksporter i konsument. Zależy mi bardzo na tym, aby ten długi łańcuch powiązań maksymalnie skrócić – zadeklarował. Temu celowi służy właśnie przebudowa systemu dopłat i PROW.

Mimo deklaracji, nie udało się w Sejmie uregulować sprzedaży ziemi – mnożą się projekty, brak rozwiązań budzi strach na wsi, podsycany przez polityków – mówił minister. Komisje mają teraz zadanie zbudowania na bazie 4 przedstawionych propozycji jednego rozwiązania – dla mnie jest najważniejsze, aby ziemię mogli kupować rolnicy na powiększenie swoich rodzinnych gospodarstw - zadeklarował. Drugi ważny element to sprzedaż młodemu rolnikowi, który będzie dłużej gospodarował, trzeci – sprzedaż według wartości produkcyjnej ziemi, a nie jej cen spekulacyjnych. Dążenie do realizacji tych celów doprowadziło do przedstawienia projektu ministerialnego ustawy i powołania zespołu w MRiRW, co ma zmierzać do uregulowania tego problemu.

Instrumenty polityki rolnej nie wystarczają do zapewnienia poczucia bezpieczeństwa – stąd projekt Funduszu Wzajemnej Pomocy w Stabilizacji Dochodów Rolniczych, który będzie chronił rolników przed kryzysami cenowymi i skutkami bankructw firm skupujących .

1,3 mln rolników korzysta z dopłat – przelałem na ich konta 13 mld zł, za tydzień rozpoczynam przyjmowanie nowych wniosków o dopłaty - mówił minister. Jak stwierdził przemawia jako minister, a nie jako Marek Sawicki.

Szczegóły są w pisemnej informacji. - Polskie rolnictwo umiera, polska wieś to zgliszcza - często tak mówicie - a ja pracuję i zapewniam zmiany, trwałość warsztatu pracy, jakim jest ziemia rolnicza, zapewniam rolnikom poczucie bezpieczeństwa nie tylko przez FWPwSDR - tak zakończył minister swoje wystąpienie, kierując te słowa do opozycji, często przerywającej wystąpienie. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (19)

 • thug 2015-03-10 20:59:04
  chyba komuś podpadłeś kolego eko
 • ekojajo 2015-03-06 20:15:20
  Zrobili mi kontrole 19 lutego w dzień strajku.A dzisiaj przysłali zawiadomienie,że decyzja może być 31 maja.A pieniądze to bez sądu się znowu nie obejdzie.W środku zimy 19 lutego napisali mi,że produkcja na polu jest wygaszona.A co ma być plantacja bananów????Sorry taki mamy klimat!!!!!!!!!!
 • arszczecin 2015-03-06 19:42:05
  Jedna rzecz. W zeszłym roku, jak i w tym w armir figurowalem jako wypłacone a kasa szła 2-3 tygodnie. 13 mld wypłacono. Jasne
 • rolnik6666 2015-03-06 19:15:13
  adam -zeby w tym kraju było dobrze to musiałaby byc rzeczywista wolnosc np takie dopłaty przeciez one nam rolnikom nic nie daja jak ich nie było to za nawozy płacilem 7000 a teraz płace 25 000 jak nie było prow to traktor kosztował 70000 a teraz 200000 ten sam model przez dopłaty nam znaczaco wzrosły koszty ,a ceny ziemi to tez ich wina bo ciagle to lepsza lokata niz bank .wiadomo nie mozna sie nikomu dziwic ze wykorzystuje kazdy sposób na zarobienie forsy i wcale sie nie dziwie niemcom i innym ze chca na nas zarobic ,albo wykonczyc nas bo stanowimy dla nich konkurencje ale nie rozumiem czemu my tego nie robimy wobec nich
 • Robin 2015-03-05 08:14:27
  drodzy Rolnicy nie dajcie się dymać pokażcie temu Frajerowi jak się powinno strajkować to przykład francuskich rolników oni potrafią się zorganizować i nie słuchają politycznych związkowców https://www.youtube.com/watch?v=1MOvmGIPi7w
 • rzeczywisty 2015-03-05 07:37:37
  Ziemię rolną nadal kupują biznesmeni, podmioty zagraniczne i spekulanci, którzy t6ak wywindowali ceny, że rolnik chcący powiększyć gospodarstwo rodzinne nie ma szans.
  Na moim terenie jest potentat, który kupuje na podstawione słupy, które zatrudnia w swojej firmie. Atakuje wszystko, nawet 2hektarowe działki. Ma zatrudnionego prawnika, który czuwa nad Falandyzacją prawa, a słupy mają wykształcenie rolne i status rolnika, rozstawieni sa w kilku gminach. Opłacona ANR, kolesie w Woj IR, 3 tys ha i kasy po pachy z handlu maszynami rol. Działania rządu i Sawickiego w tym temacie są pozorne, a RIR nic nie może zrobić. Tak wygląda z bliska polityka Sawickiego w temacie powiększania rodzinnych gospodarstw i gospodarowania ziemią. Popieram komentarz @rolnik6666.
 • rolnik6666 2015-03-04 20:48:08
  adam-czy czytałeś nowy prow? sa tam dotacje do małych gospodarstw czy wiesz jakie to jest małe gospodarstwo ?to kolejne rozdawnictwo typu niskotowarówki kalkulowane tylko pod wybory po mojemu to dopłata bezposrednia powinna być jednakowa dla kazdego hektara a prow powinien móc tez kazdy skorzystać .jak pis wtedy jak rzadził chciał nas raz na zawsze odczepić od ruskich to psl latał jak ten tołdi dookoła putina ,trzeba było od razu szukać innych rynków zbytu a nie tylko ruskich ,jak byśmy mieli inna rure z gazem to my byśmy rozdawali karty np weżmiemy wasz gaz ale wy biezecie nasze zarcie a jak nie to sory ......a tak to oni zarcia nie wezma a cene gazu podniosa bo i tak wezmiemy bo musimy wiem jedno od zawsze my mamy dwóch potencjalnych wrogów wiadomo jakich i jestem pewien ze brazylia czy kongo nas nie zaatakuje a putin moze a im więcej czołgania sie przed nim tym zrobi to szybciej ,zenujace jest jak sawicki jezdzi do berlina i prosi łaskawie zeby nam makrela pozwoliła na cokolwiek co pan minister obywatelswo juz zmienił ?minister z łaciny znaczy sługa słuzacy a panem jest tu obywatel-panowie rolnicy czas najwyższy wymienić służbe!!!!!!!!!
 • adam 2015-03-04 20:06:42
  jezeli minister przelał na konta rolników 13 mld chyba nie z własnego konta ,zmiany w now PROW i płatnosciach obszarowych załozenaia szczególnie prow oceniam pozytywnie zwłaszcz zmiany w płatnosciach obszarowych i wsparcie małych gospodarstw , ograniczanie działalnosci duzych gospodarstw , nalezało by jeszcze wprowadzic reforme podatkowa zlikwidowac rolny niemający nic wspólnego z dochadami lub brakiem dochodu , oraz dokończyc reforme ubespieczeń rolnych krus chodzi mi o wyłaczeniu osób udajacych rolików zyskali by orawdziwi rolnicy a budzet zyska podlegac powinni rolnicy pracujacy w gosp, majacy maszyny uzyskujacy dochód utrzy zwierzeta a nie posiadanie ziemi osoba ma 20 ha ale pod dopłaty a nie utrzymuje sie z pola nie moze byc tez takiej patologi ze rencista emeryt musi wyzbywac sie swojego majatku ziem by otrzymac swiadczenie w zusie takich patologi niema choc sa inne jak w naszym kraju
 • smoku 2015-03-04 20:04:51
  Prawda jest taka, że niestety nasz rząd w dziedzinie eksportu rolnego nic nie robił przed wprowadzeniem ruskiego embarga. Słowem pojęcie bezpieczeństwa rynków zbytu i dywersyfikacji odbiorców było rządowi obce. Nie wiem o czym myślano i czy bała jakaś strategia ale wygląda na to ,że nie. zatem o jakiej skutecznej i racjonalnej polityce mowa, to bajki. Mówiono tylko o ropie a głównie o gazie z Rosji a przecież ruscy ropy czy gazu nam nie zakręcą przynajmniej nie na długo a przeciwnie chcieliby więcej do nas sprzedawać bo z tego mają kasę. Za to walą embargiem w nasz eksport żywności i wychodzi im to całkiem dobrze a sami jak nie od nas to gdzie indziej kupią żarcie. Błędy i zaniedbania były oczywiste a teraz winnych nie ma jak zwykle.
 • do Bacy 2015-03-04 19:47:05
  Baca, Bóg zapłać za optymizm. Pycha kroczy przed upadkiem. Już mnie mało szlag nie trafił, ale to rzeczywiście trzeba tak o tym myśleć, jak napisałeś. Optymistycznie.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.105.205
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!