PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Senackie komisje za obcięciem wydatków na rolnictwo

Senackie komisje negatywnie zaopiniowały dziś zgłoszone przez senatorów PiS poprawki do nowelizacji ustawy budżetowej na 2013 r. oraz poprawkę SP do zmian w ustawie okołobudżetowej, która miałaby zawiesić wypłatę dotacji dla partii politycznych.Komisja Budżetu i Finansów Publicznych sprzeciwiła się przyjęciu dziewięciu poprawek zgłoszonych przez senatorów PiS wczoraj podczas posiedzenia plenarnego Senatu. Poprawki miały zwiększyć wydatki wojewodów związane z rolnictwem kosztem zmniejszenia wydatków na współfinansowanie inwestycji unijnych, na co konsekwentnie nie godzi się Ministerstwo Finansów.

Senatorowie PiS zaproponowali m.in., by o 2,9 mln zł zwiększyć dotacje na wojewódzkie ośrodki doradztwa rolniczego, przekazać dodatkowe 6,6 mln na prace geodezyjono-urządzeniowe na potrzeby rolnictwa, dołożyć 87,7 mln zł na melioracje wodne, przekazać 4,7 mln zł na zwalczanie chorób zakaźnych roślin i zwierząt, czy 1,2 mln zł na powiatowe inspekcje weterynaryjne.

Komisja podtrzymała swoje wcześniejsze poparcie dla poprawek związanych ze zwiększeniem o 220 mln zł (do 320 mln zł) kwoty pożyczek możliwych do udzielenia z budżetu dla samorządu terytorialnego. Pożyczka taka miałaby pozwolić województwu mazowieckiemu wywiązanie się z obowiązku zapłaty tzw. janosikowego. To system subwencji, w ramach którego bogatsze samorządy przekazują biedniejszym część swoich dochodów. Z powodu niższych od planowanych dochodów (o ok. 350 mln zł), głównie z CIT, województwo mazowieckie ma problem z zapłatą ostatnich rat janosikowego.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami nie był procedowany wniosek senatorów PiS o odrzucenie nowelizacji budżetu. Według senackiego biura legislacyjnego złożenie takiego wniosku nie jest możliwe. Zgodnie z art. 223 Konstytucji "Senat może uchwalić poprawki do ustawy budżetowej w ciągu 20 dni od dnia przekazania jej Senatowi". Prawnicy są zdania, że z zapisu tego wynika, iż Senat może co najwyżej uchwalić poprawki, albo przyjąć ustawę bez poprawek. Nie może natomiast odrzucić ustawy.

Połączone senackie komisje finansów i obrony narodowej opowiedziały się dziś za przyjęciem bez poprawek nowelizacji ustawy okołobudżetowej. Negatywną opinię uzyskał wniosek senatorów PiS o odrzucenie ustawy. Nie przeszła też poprawka senatora Macieja Klimy z Solidarnej Polski, która miała zawiesić wypłatę ostatniej raty (za czwarty kwartał 2013 r.) dotacji dla partii politycznych. Zdaniem Klimy przyjęcie poprawki byłoby dowodem, że Senat nie tylko zmniejsza i obcina wydatki na instytucje ważne dla państwa.

Legislatorzy zwrócili uwagę, że wniosek wykracza poza ramy nowelizacji ustawy okołobudżetowej, bowiem nie przewiduje ona zmian w zasadach finansowania partii politycznych, poza tym wypłata czwartej raty dotacji następuje i tak w kolejnym roku budżetowym. Według Ministerstwa Finansów przyjęcie poprawki oznaczałoby zawieszenie systemu ratalnego dotacji dla partii i konieczność wypłaty od razu całej pozostałej kwoty dotacji.

Nowelizacja budżetu na 2013 r. ma powiększyć tegoroczny deficyt mniej więcej o 16 mld zł wobec 35,6 mld zł zapisanych pierwotnie. Rząd założył też cięcia w resortach, które mają dać 7,7 mld zł oszczędności. Powodem korekty są niższe niż zakładano wpływy podatkowe w okresie styczeń-lipiec. W ustawie przyjęto, że po zmianach dochody budżetu państwa wyniosą 275 mld 729 mln 440 tys. zł, a wydatki - 327 mld 294 mln 440 tys. zł. W efekcie deficyt wyniesie 51 mld 565 mln zł.

Zgodnie z nowelizacją ustawy okołobudżetowej w br. na finansowanie potrzeb obronnych Polski zostanie przeznaczonych z budżetu 28 mld 252 mln 277 tys. zł. Oznacza to, że w tym roku zawieszony zostanie przepis, zgodnie z którym na obronność przeznacza się nie mniej niż 1,95 proc. PKB.

Ustawa zawiesza w 2013 r. waloryzację środków na dofinansowanie zadań projakościowych. Nowela odnosi się też do finansowania infrastruktury kolejowej. Środki z budżetu na ten cel mają być zastąpione środkami PKP PLK. Ustawa przewiduje ponadto, że pieniądze z Krajowego Funduszu Drogowego będzie można przeznaczać nie tylko na remonty dróg, ale też na ich przebudowę.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.166.172.180
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!