PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Spadek cen zbóż w Polsce niższy niż w Europie

Spadek cen zbóż w Polsce niższy niż w Europie

Jeśli chodzi o stan rolnictwa, ocena Ministerstwa Rolnictwa jest krańcowo różna od oceny posłów – taki wniosek można wyciągnąć po wysłuchaniu dzisiejszej informacji w sprawie aktualnej sytuacji w rolnictwie.Wniosek o przedstawienie informacji złożył  Klub Poselski SLD, ale zapowiadali go również posłowie całej opozycji.

Jak mówił przedstawiciel wnioskodawców poseł Romuald Ajchler, sytuacja w rolnictwie jest dramatyczna. Rolnik stracił, pośrednik zarobił. Zła sytuacja jest nie tylko na rynku zbóż. Podobnie dzieje się na rynku mięsa – połowa budynków stoi pusta, a jeszcze grozi rolnikom zapłacenie za nie podatku od nieruchomości. Jakie kroki Ministerstwo Rolnictwa podjęło w celu eliminacji zmowy cenowej, korzystania z konieczności sprzedaży przez rolników plonów zaraz po zbiorach? Co zamierza zrobić w związku z zagrożeniem istniejącym w produkcji wieprzowej i w celu przeciwdziałania pomorowi afrykańskiemu?

Minister Stanisław Kalemba nie podzielał zdenerwowania posła.

- Chleba, paszy, żywności na polskich stołach nie zabraknie – stwierdził i podkreślił, że zbiory mamy na poziomie roku ubiegłego, zboża są dobrej jakości. Podziękował rolnikom i stwierdził, że mogą być dumni. Problemy budżetowe przyczyniły się wprawdzie do spadku  gospodarczego, ale Polska odnotowała jeden z wyższych w Europie wzrostów gospodarczych. Mamy dodatnie  i  rosnące saldo w handlu artykułami rolno-spożywczymi. Ubiegły rok był rekordowy pod względem cen zbóż, co sprawiła niekorzystna aura poza polskimi granicami. W tym roku na całym świecie są rekordowe zbiory. A o cenach decyduje przecież wolny rynek.

- Nie było, nie ma i nie będzie interwencji na rynku rzepaku – podkreślił minister i stwierdził, że jeśli minister nie może podjąć interwencji, to trzeba podpisywać umowy kontraktacyjne. Kto podpisał umowy kontraktacyjne, ten sprzedaje po 1600-1700 zł.

- Zbiory zbóż na świecie wzrosły w tym roku o 9,4 proc. Rosja, Ukraina wróciły na rynek ze zbiorami o jedną trzecią wyższymi niż w ubiegłym roku – stwierdził i dodał, że spadek cen w Polsce (o 13 proc.) jest niższy niż na Węgrzech (32 proc.), we Francji (27 proc.), Niemczech, Rumunii, Hiszpanii. Chociaż na rynku zbóż interwencja jest możliwa, to cena interwencyjna jest dużo niższa niż obecna.

Minister zapowiedział, że w nowej perspektywie finansowej będzie możliwe wsparcie inwestycji w obiekty inwentarskie.

Do zadania pytania zapisało się 49 posłów, czas na nie ograniczono do 2 minut, a w trakcie zadawania pytań skrócono jeszcze do 1 minuty. Posłowie pytali m.in. o ceny po akcesji, rozwój wsi w nowym okresie budżetowym, plany ministerstwa dotyczące sprzedaży bezpośredniej.

Z braku czasu minister zapowiedział odpowiedź pisemną na zadane pytania. Zapewnił, że zna sytuację na wsi. Zgodził się, że trzeba robić wszystko, aby sytuacja cenowa była stabilna. Nie zgodził się z formułowanymi zarzutami, jakoby jego pozycja w rządzie była słaba. Dobrze ocenił też wynegocjowany na rolnictwo budżet unijny, zarzucając obłudę, kłamstwo i nieuczciwość wszystkim krytykującym uzyskany rezultat. Zaprzeczył też stwierdzeniom, jakoby Elewarr sprzedał rzepak i wynajmował pomieszczenia  firmie Anrol. Stwierdził też, że nie ma możliwości wpływania na ceny oferowane przez Elewarr, choć sugerował spółce zwiększenie cen. Uznał też, że podejrzenie istnienia zmowy cenowej do UOKiK zgłosił najszybciej, jak to było możliwe, postępowanie trwa. Ministerstwo podjęło wszelkie niezbędne kroki, aby powstrzymać ASF. Minister uznał za niezbędne spotkania co kwartał z przedstawicielami producentów, bo można przecież przewidywać rynek. Prognozy cen są korzystne na najbliższe miesiące – podkreślił. Jak dodał, szkoda, że nie było wypowiedzi o tym, co korzystne: mamy 3. miejsce na świecie w produkcji jabłek, 3. w Europie w produkcji drobiu, dobre wyniki w produkcji mleka, eksporcie, pieczarkach. Polska jest znaczącym producentem żywności w Europie i na świecie.

Minister zapowiedział „nowe otwarcie dla małych gospodarstw” – wsparcie do 60 tys. na inwestycje.

Przychylił się do wypowiedzi, które postulowały zorganizowanie w Sejmie dużej debaty poświęconej rolnictwu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (8)

 • rol 2013-08-30 22:06:39
  Aby było drożej musi być najpierw tanio. Tak działa wolny rynek-nizrozumiałe?
 • fix 2013-08-30 10:30:22
  Także bym wolał większy spadek z 800 niż mniejszy z 650 .chamstwo i obłuda na potęgę
 • chłopek... 2013-08-30 09:41:54
  Trzeba być ślepym żeby nie widzieć różnicy spadku cen......Matif ma cenę ponad 800zł/T a u nas na dziś konsumpcja 650/670 za T ... i to ma być mniejszy spadek ceny ????
 • Waldek POdpalacz 2013-08-29 23:36:39
  Jakie kur.. koniczynki - toż to stonka żerująca
  na polskiej wsi.
 • jarki 2013-08-29 20:57:08
  do Sawickiego to on jest zero
  tak jak Janusz do Waldka
  jednym słowem koniczynki schodzą na psy
 • pitu 2013-08-29 18:06:57
  Za co ty go lubisz? Masochista jesteś czy co.
 • Rolnikt 2013-08-29 18:04:20
  To są kpiny w żywe oczy 13%. Takiego spadku nikt by nie zauważył.
 • nomijas 2013-08-29 17:28:53
  Lubię tego ministra ale z tymi 13% to przesadził... Rzepak z 2000zł na 1300 (35%) pszenica z 900 na 550 (38%) żyto z 700 na 350 (50%)...??? Co oni gadają ?!?!
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.196.110.222
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!