- Na rynku zbóż następuje ciągły wzrost cen, jest to dla nas pewnym zaskoczeniem, bo przewidywaliśmy, że ceny jednak stabilizują się, choć na wysokim poziomie - powiedział Tański.

Prezes uważa, że ceny pszenicy prawdopodobnie przestaną rosnąć za ok. miesiąc. Są sygnały z innych kontynentów o zapowiadanych dobrych zbiorach zbóż, może to spowodować uspokojenie wahań cen - wyjaśnił. Jego zdaniem cena pszenicy ustabilizuje się na poziomie 1100 zł za tonę.

Według Izby na wzrost cen zbóż wpływa wysoki eksport zbóż z kraju, jak i duże zapotrzebowanie ze strony firm przetwórczych, które chcą już teraz zaopatrzyć się w ziarno na okres grudzień-styczeń. Wpływa to na zmniejszenie podaży ziarna na krajowym rynku. Tym bardziej, że część rolników, widząc dynamiczny wzrost cen zbóż w ostatnich dniach, wstrzymuje się z jego sprzedażą, licząc na większy zarobek.

Z danych Izby Zbożowo-Paszowej wynika, że za tonę pszenicy konsumpcyjnej kupowanej bezpośrednio w gospodarstwie rolnym trzeba zapłacić 1020-1060 zł. Ceny pszenicy z dostawą do młynów dochodzą już do 1100 zł/t. Cena zależy jednak od regionu i jakości ziarna (liczby opadania, gęstości, zawartości białka). Najdroższa jest pszenica dostarczana do portów, kosztuje powyżej 1100 zł/t.

Izba zwraca uwagę, że drożeje też pszenica paszowa. Ze względu na jej wysokie ceny, część przetwórni wstrzymuje się z zakupem. U rolnika na południowym wschodzie kraju za tonę trzeba zapłacić 940-950 zł, a na zachodzie i północy 960-980 zł/t. Jeszcze droższe jest ziarno z dostawą do odbiorcy, w zależności od regionu kraju, kosztuje 980-1020 zł/t.

Według Izby na rynku notuje się większy popyt na żyto konsumpcyjne. Tona tego ziarna kosztuje 720-760 zł.

Droga także jest kukurydza, w zależności od regionu kraju, tzw. mokra (30 proc. wilgotności) w gospodarstwie rolnym kosztuje 580-600 zł/t. Za suche ziarno trzeba zapłacić 870-890 zł/t na południowym wschodzie, a 890-900 zł/t w regionach centralnych i zachodnich, oraz 900-920 zł/t na północy kraju. Za tonę kukurydzy z dostawą do portu trzeba zapłacić 960-980 zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!