Prywatyzacja ta rozpoczęła się w 2002 r.

- W wyniku najpierw decyzji agencji prywatyzacyjnej, a potem ministra skarbu państwa, który unieważnił ten przetarg i ten proces, trwają w różnych sądach procesy o uznanie prawa do objęcia udziałów przez jedną z firm – przypomniał poseł. -  W tym czasie w przedsiębiorstwie tworzyła się spółka plantatorsko-pracownicza, która gromadziła kapitał i zamierzała uczestniczyć w procesie prywatyzacji.

Tomaszewski podkreślił rolę zakładu na rynku pracy i osiąganie przez niego dobrych wyników finansowych.

- W sprawie ewentualnej prywatyzacji tego zakładu wcześniej, w poprzedniej kadencji, ale też na początku tej kadencji, posłowie powiatu gnieźnieńskiego oraz pan poseł Stanisław Kalemba, obecny minister rolnictwa i rozwoju wsi, rozmawiali wielokrotnie w Ministerstwie Skarbu Państwa, wnosząc o to, aby do tego procesu, na ogólnych zasadach, była dopuszczona właśnie ta spółka plantatorsko-pracownicza. Niestety ostatnie decyzje ministra skarbu państwa wskazują, że jedno przedsiębiorstwo, Przedsiębiorstwo Przemysłu Spożywczego PEPEES SA, zostało włączone w proces negocjacji związanych z prywatyzacją. Wynika to z tych zobowiązań, które były wcześniej, czyli są kontynuowane, z tych rozstrzygnięć sądowych, a nie dopuszczono do tego procesu prywatyzacji właśnie Spółki Plantatorsko-Pracowniczej Trzemeszno – mówił poseł Tomaszewski i uznał, że nie jest jeszcze za późno, aby rolnicy mogli mieć możliwość udziału w prywatyzacji tego przedsiębiorstwa.

O umożliwienie tego poseł apeluje do ministrów skarbu państwa i rolnictwa.

- Jest to ostatnie przedsiębiorstwo przemysłu ziemniaczanego, w którego procesie prywatyzacji istnieje możliwość udziału właśnie tej spółki plantatorsko-pracowniczej. W tej sprawie skierowałem również stosowną interpelację, zostało również wysłane do ministra skarbu państwa stanowisko Rady Miejskiej w Trzemesznie. Jak mówię, jest to bardzo istotny zakład z punktu widzenia lokalnego rynku pracy, ale także bardzo ważne źródło dochodów dla rolników z województw wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego, stąd właśnie ten dzisiejszy apel.

Podobał się artykuł? Podziel się!