W ciągu 7 lat, które minęły od akcesji Polski do UE, liczba krów mlecznych, według stanu na czerwiec, zmalała o prawie 300 tys. sztuk – poinformował kilka dni temu ówczesny wiceminister rolnictwa Bogdan Dombrowski senatorów z Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W okresie styczeń–maj 2012 r. zaobserwowano natomiast wzrost produkcji większości unijnych przetworów mlecznych. Nie dotyczył on jedynie pełnego mleka w proszku, którego produkcja spadła w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego o 3,9 proc. i mleka fermentowanego – tu odnotowano spadek o 0,9 proc. Ożywienie produkcji przetworów mlecznych w UE spowodowane zostało zwiększeniem dostaw mleka do skupu. W okresie styczeń–maj 2012 r. skup mleka wzrósł o 2,8 proc. w porównaniu z tym samym okresem 2011 r.

Podczas dyskusji podnoszono, że ceny na płody rolne maleją, ale w tym samym czasie koszty produkcji ciągle rosną, jak chociażby cena 1 l oleju napędowego, która w stosunku do maja roku 2011 wzrosła o 15 proc. i według ekspertów ma osiągnąć 6 zł. Podkreślano, że ostatnie spadki cen mleka nie gwarantują już zysków z produkcji, a jedynie pokrywają jej koszty. Dalsze spadki cen będą generowały straty, a to może uniemożliwić spłatę zaciągniętych kredytów, pogrążając finansowo gospodarstwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!