PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Ulga na dzieci także dla rolnika

Ulga na dzieci także dla rolnika

Rolnik pozbawiony możliwości skorzystania z polityki prorodzinnej państwa, polegającej na zwrocie w podatku? Na jakiej podstawie?Wczoraj premier zaproponował zwiększenie ulg na dzieci i „rekompensowanie” zwrotem podatku braku możliwości skorzystania z ulg z powodu zbyt niskich dochodów.

- Polegałoby to na tym, że wszyscy bez wyjątku mogliby wykorzystywać ulgę w 100 proc., a to oznaczałoby, że ci, którzy nie płacą tak wysokiego PIT-u, aby móc odpisać sobie ulgę od PIT-u, będą mieli pieniądze w postaci zwrotu – zapowiedział premier, a Sejm nagrodził to oklaskami. - Państwo zapłaci to, czego brakuje, aby móc cieszyć się ulgą. To jest bardzo poważna zmiana, bardzo masywna zmiana. Na tej zmianie skorzysta 52 proc. podatników z trójką dzieci, w sumie, tak sądzę, ok. 1200 tys. rodzin skorzysta na tej zmianie.

Jednocześnie podano, że mechanizm ten nie dotyczy rolników.

Jan Bury, szefującu PSL w Sejmie, powiedział:

- Myślę, że warto o tym dyskutować i warto propozycje, które dziś pan premier przedstawił, dalej rozwijać. Pomysł, którego wprowadzenie postuluje od paru lat także prezydent Bronisław Komorowski, mianowicie dotyczący ulg podatkowych dla większej rodziny, na drugie, na trzecie dziecko, jest bardzo racjonalny i sensowny. Jestem przekonany, że dotyczy to także rodzin najmniej zamożnych i rodzin na wsi, bo przecież na wsi nie wszyscy mieszkańcy są rolnikami, mieszkają tam także ludzie, którzy płacą podatki dochodowe. Wspólnie z ministrem finansów, ministrem rolnictwa, ministrem pracy musimy wypracować także taki mechanizm, który sprawi, że ubezpieczeni rolnicy będą mieć wsparcie finansowe na swoje dzieci. Bo często dzisiaj jest jeszcze ciągle taka sytuacja, że to właśnie w rodzinach rolniczych, wiejskich rodzi się najwięcej dzieci i tam chyba potrzebne jest to świadome skierowanie dużego strumienia pieniędzy.

I chociaż klub PSL pogodził się z zapowiedzią pozostawienia rolników poza systemem prorodzinnym, to poseł Przemysław Wipler był bardziej krytyczny:

- Druga obietnica, którą pan złożył, to jest obietnica większych ulg na dzieci. A więc zadam pytanie: Dlaczego dwa lata temu, gdy ja jako poseł opozycji i największy klub opozycyjny Prawo i Sprawiedliwość zgłaszaliśmy bardzo racjonalne ulgi, które miały urealnić możliwość skorzystania z ulgi na dzieci poprzez rozszerzenie możliwości odliczenia tej kwoty niewykorzystanej, ponieważ był za mały podatek PIT, również o zapłacone składki na ubezpieczenie społeczne, pan i rząd, koalicja rządowa, głosowali przeciw tym rozwiązaniom? Zamiast tego proponujecie rozdawnictwo, ponieważ rozdawnictwem, nie żadną ulgą w podatku PIT, jest propozycja, by ktoś, kto składa PIT-0, nie ma żadnych dochodów, mógł dostawać ulgi na dzieci. To można zrobić technicznie, to jest po prostu rozdawanie pieniędzy za posiadanie dzieci, które po części zostanie pokryte ze zmniejszonych wpływów z podatku PIT, ale zostanie pokryte również z innych źródeł.

Poseł wskazał, że składając PIT każdy zyskuje prawo do ulgi.

Jednocześnie Ministerstwo Finansów wyklucza możliwość skorzystania z ulgi na dzieci przez rolników.

Dlaczego? Przecież rolnik - pozostając w KRUS - może zawierać umowy o dzieło (zlecenia też), prowadzić działalność pozarolniczą, może z tego tytułu płacić podatek dochodowy, może też go nie płacić, jeśli dochód ma niższy niż minimalny - ale PIT składa. Zyskuje zatem prawo do ulg - albo zapowiadanego wyrównania, jeśli podatku nie wystarcza na odliczenie przewidywanych ulg na dzieci.

Wreszcie: czy przewidywane jest wprowadzenie ulg na dzieci w podatku rolnym, płaconym przez rolników?

O rozwianie tych wątpliwości zwróciliśmy się do Ministerstwa Finansów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (41)

 • nygus 2014-09-02 22:35:19
  w Bininie w Gminie Ostroróg w Powiecie Szamotulskim jest taki Janus R. który mówi, że nic się nie opłaca robić, i kurw...aa nic ten chłop nie robi. Sorry robi...... marudzi i chce pieniądze od Państwa bo mu się należą i chuuuu j .
 • wiki21 2014-09-02 21:45:05
  każdy rolnik płaci podatek a ze jest to podatek gruntowy to przecież nie wina rolnika tylko polityków w tym Pospolitych Sprawców Ludobiedy którzy sraja w stołki żeby tylko ich nie wypier...li.
 • bolek 2014-08-31 21:36:13
  lolek cicho bo się wszyscy dowiedzą że jednak jesteśmy razem
 • lolek 2014-08-30 21:26:18
  Los dzieci biedaki to temat dla kazdego bo to dobro narodowe o które nalezy dbac bo to przyszłosc ale Wy cepy tego nie rozumiecie i traktujecie jako tania siła robocza!! a los dzieci jest szczególnie wazny bo czesto sa molestowane za Waszym przyzwoleniem bo to nie Wasza sprawa i nie Wasz los!!! jestescie załosni
 • lolita 2014-08-30 21:04:32
  Może zabrałby głos jakiś chłop, nawet chłopo-robotnik? Same "mewki" ujadają nad nie swoim tematem i nie swoim losem...
 • rolnik 2014-08-29 22:45:12
  panie tez nauczyciel weź się do roboty najlepiej na wsi a nie wypisywanie bzdur,widać mało pracujesz
 • nauczyciel 2014-08-29 22:34:07
  do tez nauczyciel

  biedna ta Polska skoro ma takich "nauczycieli" jak ty
 • tez nauxcyciel, 2014-08-29 22:26:25
  Ty bucu a dlaczego nie maja na chleb?? jak nie maja to kradna wiec nie sa uczciwi a pewnie taki sam jestes nierób i nie masz na chleb?? jak obserwuje to wszyscy którzy chca miec to maja
 • fakt 2014-08-29 22:25:28
  Bieda jest dotkliwa zwłaszcza w małych miejscowościach. Tam nie ma, jak na wsi, możliwości skorzystania z naturalnych środków ratunkowych, takich jak np. własne produkty rolne. Wszystko trzeba kupić – mówi prof. Katarzyna Duczkowska-Małysz z SGH.

 • fakt 2014-08-29 22:23:37
  Ponad pół miliona dzieci w Polsce nie dojada, bo ich rodziców nie stać na to, by "zapewnić im przynajmniej w co drugi dzień posiłek z mięsa, drobiu, ryby lub odpowiednika wegetariańskiego" - wynika z publikacji GUS, którą cytuje "Rzeczpospolita".

ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.68.137
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!