PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Ulga podatkowa na dzieci w podatku dochodowym

Ulga podatkowa na dzieci w podatku dochodowym

…a ten płacą – albo mogą płacić – także rolnicy.



Cokolwiek „na okrągło” odpowiedziało Ministerstwo Finansów na wątpliwości „Farmera” dotyczące pozbawienia rolnika prawa do korzystania z ulgi na dzieci. Pytaliśmy – wobec zapowiedzi pozbawienia rolnika możliwości korzystania z ulgi na dzieci: „Przecież rolnik - pozostając w KRUS - może zawierać umowy o dzieło (zlecenia też), prowadzić działalność pozarolniczą, może z tego tytułu płacić podatek dochodowy, może też go nie płacić, jeśli dochód ma niższy niż minimalny - ale PIT składa. Zyskuje zatem prawo do ulg - albo zapowiadanego wyrównania, jeśli podatku nie wystarcza na odliczenie przewidywanych ulg na dzieci.

I druga sprawa: czy przewidywane jest wprowadzenie ulg na dzieci w podatku rolnym, płaconym przez rolników?”

Odpowiedź Ministerstwa Finansów jest enigmatyczna:

„Przedstawione przez Prezesa Rady Ministrów podczas 73. Posiedzenia Sejmu RP propozycje w zakresie ulgi na dzieci, o której mowa w art. 27f ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, dotyczą podatników niemogących w pełni skorzystać z przysługującego im odliczenia. Obejmują zatem wyłącznie podatników korzystających z tego odliczenia, na podstawie art. 27f tej ustawy opodatkowanych według skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1 w/w ustawy.

Informujemy również, że nowe rozwiązania będą obejmowały tę samą grupę podatników, która obecnie korzysta z ulgi na dzieci. Zasady podatkowe i zakres ulg na dzieci nie ulegają zmianie.

Nad projektem dotyczącym zmian w  ulgach podatkowych dla rodzin z dziećmi obecnie w Ministerstwie Finansów trwają prace. Po wewnętrznych uzgodnieniach, projekt niezwłocznie zostanie przekazany Radzie Ministrów, aby mogło być zastosowanie nowych zapisów ustawy o PIT – tak jak zapowiedział Pan Premier, do rozliczenia podatku dochodowego PIT już w 2015 r. za rok 2014.”

Rolnikom zatem pozostało niewiele czasu na stworzenie sobie możliwości złożenia PIT i skorzystania z odliczenia od podatku - czy też „doliczenia” ulgi, jeśli nie mogą skorzystać z odliczenia z powodu zbyt niskiego dochodu…

Warto w tym kontekście przypomnieć informacje KRUS, aby ustrzec się przed „wypadnięciem” z systemu rolniczego ubezpieczenia:

Zgodnie z przepisem art. 5a ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, rolnik lub domownik, który rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej lub rozpoczyna współpracę przy prowadzeniu tej działalności, może nadal podlegać ubezpieczeniu społecznemu rolników, jeśli:

1) podlegał temu ubezpieczeniu w pełnym zakresie z mocy ustawy nieprzerwanie przez co najmniej 3 lata i nadal prowadzi działalność rolniczą, lub stale pracuje w gospodarstwie rolnym obejmującym obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowego lub w dziale specjalnym w rozumieniu ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników;

2) złoży w KRUS oświadczenie o kontynuowaniu tego ubezpieczenia w terminie 14 dni od rozpoczęcia wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej lub rozpoczęcia współpracy przy jej prowadzeniu. Niezachowanie terminu na złożenie oświadczenia jest równoznaczne z ustaniem ubezpieczenia od dnia rozpoczęcia wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej lub  współpracy przy jej prowadzeniu. Oświadczenie można złożyć na wniosku o wpis do centralnej ewidencji i informacji o działalności gospodarczej (CEIDG-1).  Złożenie wniosku w tej formie do organu ewidencyjnego traktowane jest jak dotrzymanie terminu złożenia oświadczenia w KRUS;

3) nie jest pracownikiem i nie pozostaje w stosunku służbowym;

4) nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty albo do świadczeń z ubezpieczeń społecznych;

5) kwota należnego podatku dochodowego za poprzedni rok podatkowy od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej (jeżeli działalność ta była prowadzona) nie przekracza określonej kwoty granicznej. Roczna kwota graniczna podlega corocznej waloryzacji wskaźnikiem cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem i jest ogłaszana w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski", w drodze obwieszczenia ministra właściwego do spraw rozwoju wsi.

Do dnia 31 maja każdego roku, po rozliczeniu roku podatkowego, rolnik lub domownik podlegający ubezpieczeniu rolniczemu, prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą lub współpracujący przy jej prowadzeniu, ma obowiązek złożyć w KRUS zaświadczenie naczelnika właściwego urzędu skarbowego albo oświadczenie, że kwota  należnego podatku dochodowego od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej za poprzedni rok podatkowy nie przekroczyła rocznej kwoty granicznej.

Kwota graniczna należnego podatku dochodowego od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej za rok 2014 to 3166 zł.

Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby ulga prorodzinna stała się także dostępna dla rolnika - płatnika podatku dochodowego.

Swoją drogą - ciekawe, czy o jednakowe traktowanie dzieci rolników upomni się jakaś partia czy związek zawodowy...

Ministerstwo Finansów w ogóle nie odniosło się do pytania "Farmera" dotyczącego wprowadzenia ewentualnych ulg w podatku rolnym. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (1)

  • tak czy nie 2015-02-08 17:33:36
    Nie rozumiem tego czy jeśli jestem rolnikiem i płacę KRUS ale prócz tego mam umowę o dzieło i z tego zarabiam dodatkowo parę groszy przysługuje mi ulga na dzieci których mam dwoje?
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.198.111.185
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!