Nowelizacja ustawy musi wejść w życie 1 maja. W Unii Europejskiej w punktach skupu mleka, zbóż, owoców i warzyw czy zwierząt gospodarskich stosuje się 7 proc. stawkę podatku VAT. W grudniu zeszłego roku unijni ministrowie zgodzili się, aby w Polsce stosowano obniżoną 3 proc. stawkę podatku do końca 2010 r. Ale aby tzw. unijna derogacja weszła w życie musi zostać uchwalona ustawa. Sejm jeszcze tego nie zrobił, bo z nowelizacją spóźniał się resort finansów.

Stanisław Stec, poseł LID: - mimo że pod koniec roku ubiegłego Komisja Europejska zgodziła się na przedłużenie tego okresu do końca 2010 r., nadal nie ma projektu ustawy w tym zakresie.

Ministerstwo finansów chcieli nawet wyręczyć posłowie, którzy przygotowali swoją nowelizację ustawy o podatku VAT. Ostatecznie rządowy projekt pojawił się jednak w Sejmie.

Elżbieta Chojna-Duch, wiceminister finansów: - derogacja została przedłużona i w związku z tym, nie ma żadnych innych przeszkód, żeby tą ustawę wdrożyć.

Unijna derogacja nie obejmuje środków do produkcji rolnej. Dlatego po 1 maja prawdopodobnie podrożeją nawozy. Stawka VAT na te produkty wzrośnie z 3 do 7 proc.

Źródło: Witold Katner/Agrobiznes

Podobał się artykuł? Podziel się!