PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

W Polsce cukier jest za drogi

Autor: farmer.pl/PAP

Dodano: 17-01-2013 09:21

Tagi:

W Polsce cukier jest za drogi - uważają przedstawiciele branży cukierniczej i proponują zniesienie kwotowania produkcji cukru w Europie. Komisja Europejska rozważa obecnie utrzymanie kwot produkcyjnych do 2020 r., wcześniej proponowała ich zniesienie w 2015 r.W opinii Andrzeja Gantnera z Polskiej Federacji Producentów Żywności oraz Marka Przeździaka ze Stowarzyszenia Polskich Producentów Wyrobów Czekoladowych i Cukierniczych POLBISCO, konsumenci i przetwórcy w całej Unii przepłacili za cukier ok. 5 mld euro, a w Polsce ok. 500 mln euro, czyli ponad 2 mld złotych.

Użytkownicy cukru zawiązali w roku 2012 koalicję, której celem jest doprowadzenie do zapewnienia stabilnego zaopatrzenia w cukier zarówno konsumentów jak i przetwórców po cenach wynikających z wolnego rynku. W jej skład wchodzą organizacje reprezentujących branże przemysłu żywnościowego oraz konsumentów: Rada Krajowa Federacji Konsumentów, Polska Federacja Producentów Żywności, POLBISCO Stowarzyszenie Polskich Producentów Wyrobów Czekoladowych i Cukierniczych, Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków, Krajowa Izba Gospodarcza "Przemysł Rozlewniczy".

W ubiegłym roku notowania cukru na światowych giełdach spadały. W Nowym Jorku surowiec ten w ciągu roku potaniał o 17 proc., a w Londynie o 15 proc. W UE natomiast, a w szczególności w Polsce, ceny cukru nadal są bardzo wysokie i to pomimo dużej produkcji w kampanii 2011/2012 oraz bardzo dobrych prognoz na rok gospodarczy 2012/2013.

- Uważamy za niezbędne z punktu widzenia interesów polskich konsumentów i konkurencyjności polskiej gospodarki uwolnienie rynku cukru poprzez zniesienie sztucznych ograniczeń produkcji od 2015 r., bo tylko takie rozwiązanie, proponowane również przez Komisję Europejską, może doprowadzić do poprawy i równowagi na rynku tego surowca - poinformowali w komunikacie przedstawiciele koalicji.

Ich zdaniem, utrzymywanie obecnego systemu jest wysoce szkodliwe zarówno dla użytkowników jak i polskiego cukrownictwa, którego potencjał produkcyjny jest znacząco wyższy od wyznaczonych urzędowo kwot.

Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej ocenia, że produkcja cukru w bieżącym roku gospodarczym w naszym kraju wyniesie 1850-1900 tys. ton. Kwota produkcyjna dla Polski wynosi zaś 1 mln 400 tys. ton, czyli o 200 tys. ton za mało w stosunku do zapotrzebowania i aż o 500 tys. ton za mało w stosunku do możliwości produkcyjnych przemysłu cukrowniczego i polskiego rolnictwa - ocenili przedstawiciele branży cukierniczej.

- Sytuację, w której w sposób świadomy popiera się ograniczanie produkcji cukru celem uzyskania wysokich cen, uważamy za niedopuszczalną - powiedział Gantner.

Polski rząd opowiada się za utrzymaniem kwot produkcji cukru do 2020 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (2)

  • ukasz 2013-01-22 20:42:45
    cukrownie gosławice też ubili rytualnie i teraz z eksportera jestesmy importerem
  • PM 2013-01-22 17:16:36
    A trzeba było zarzynać cukrownie np. w Ropczycach, Lublinie? Teraz cukier... za drogi...
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.183.100
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!