PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

W rolnictwie sezonowe pogorszenie koniunktury

Autor: PAP

Dodano: 04-03-2014 15:33

Tagi:

Zimowy zastój w produkcji rolnej spowodował pogorszenie sytuacji dochodowej gospodarstw rolnych, jednak nadchodzący sezon zasiewów skłania rolników do optymizmu - wynika z analiz Instytutu Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej.Ogólny wskaźnik koniunktury spadł w pierwszym kwartale br. r. o 2,8, z poziomu -1,9 do -4,7. Wskaźnik koniunktury w dalszym ciągu znajduje się ponad długookresową średnią. Pogorszenie się koniunktury w rolnictwie ma charakter sezonowy - informuje IRG SGH.

Poprawę koniunktury odnotowano w gospodarstwach zazwyczaj najbardziej efektywnych, tj. u rolników działających w makroregionie środkowowschodnim, młodych i z wykształceniem wyższym. Najbardziej pogorszyła się w makroregionie zachodnim, w gospodarstwach największych, kierowanych przez osoby w wieku 31-45 lat i z wykształceniem podstawowym lub zasadniczym zawodowym.

W pierwszym kwartale odnotowano spadek zakupów nawozów mineralnych, pasz treściwych, środków ochrony roślin i maszyn rolnych, a także nakładów na budynki i budowle. Zmiany roczne są jednak dodatnie.

W ocenie rolników zmniejszyła się - w porównaniu z październikiem 2013 r. - dostępność kredytów preferencyjnych. Skłonność rolników do zadłużania się jednak nieznacznie wzrosła, co należy wiązać ze spodziewaną poprawą ich zdolności obsługi kredytu.

Aż 99,5 proc. ankietowanych gospodarstw rolnych (w badaniu wzięło ich udział 2253) zadeklarowało, że korzysta z dopłat bezpośrednich.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.97.221
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!