PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Wieprzowy dołek będzie większy

Trudno liczyć na poprawę opłacalności hodowli trzody chlewnej, zatem IERiGŻ spodziewa się dalszego spadku pogłowia i produkcji wieprzowiny.Czy opłacalność produkcji trzody może się poprawić? Sprawa jest wątpliwa.

Danuta Zawadzka z IERiGŻ ocenia w przededniu Międzynarodowych Targów Żywności World Food Warsaw, zaplanowanych na 9-11 kwietnia w Warszawskim Centrum EXPO XXI.:

- Wieprzowina do niedawna była największym i najważniejszym rynkiem mięsa, ale w zasadzie odchodzi to chyba do przeszłości. W 2006 r. 61 proc. produkcji mięsa stanowiła wieprzowina, a drób 29. Drób niestety sukcesywnie tę wieprzowinę wypiera i w 2013 było to mniej więcej po równo. Dzieje się tak dlatego, że pogłowie trzody już od 7 lat sukcesywnie maleje. Był niewielki wzrost w 2010 roku, ale od tego czasu mamy do czynienia z dalszym spadkiem, tak że w stosunku do 2013 roku pogłowie trzody zmniejszyło się o 41 proc., a w stosunku do 2010 o 21 proc.

Przyczyną tego jest spadek opłacalności trzody chlewnej.

Relacje cen żywiec-żyto i żywiec-jęczmień były przez lata niekorzystne, spadek cen żyta nastąpił dopiero po żniwach w 2013 r., wydarzenia z ostatnich miesięcy przekreśliły jednak nadzieję na poprawę sytuacji.

- W 2014 nastąpił spadek cen trzody: w styczniu tego roku cena skupu była 5,06 (przed wprowadzeniem embargo), natomiast w lutym 4,6 – stwierdziła Danuta Zawadzka, dodając,  że produkcja żywca wieprzowego spada wolniej niż pogłowie.

- W stosunku do roku 2006 spadek był o 23 proc., a w stosunku do 2010 o 10 proc. Powodem tego jest import prosiąt, który w 2013 r. był 22 razy większy aniżeli w r. 2006. Pochodzenie tego importu, to głównie Niemcy i Dania. Polska jest w zasadzie konkurencyjna cenowo, jeśli chodzi o prosięta, (…) ale główną rolę – podejrzewamy – odgrywają tutaj jakościowe czynniki.

Jesteśmy importerem netto wieprzowiny.

- Wzrost eksportu w stosunku do 2006 roku  był dwukrotny, a importu – czteroipółkrotny. Jednakże jeśli się weźmie pod uwagę rok odniesienia 2009, to eksport wzrósł o 99 proc., a import tylko o 30. Ten wzrost eksportu jest umożliwiony właśnie też między innymi importem prosiąt.

Spada spożycie wieprzowiny w naszym kraju.

Jakie ceny można przewidywać?

W marcu ceny w Polsce i UE zaczęły rosnąć, w Polsce nawet szybciej niż w UE, o 5 proc., a w ostatnim tygodniu nawet 8 proc. w stosunku do poprzedniego tygodnia. W marcu przeciętna cena trzody może wynosić 4,7-4,75.

Jak dodaje Danuta Zawadzka, w UE spodziewany jest w 2014 r. wzrost produkcji trzody i spadek eksportu (niewielki, bo prognozy przygotowano przed wprowadzeniem embargo). Trzeba więc spodziewać się spadku cen w 2014 r.

- Nie wiadomo, jak potoczą się sprawy związane z eksportem w Polsce, ale od momentu wejścia Polski do UE, ceny w Polsce zależą w coraz większym stopniu od cen w UE i kursu złotego względem euro. W związku z tym można spodziewać się, że zarówno w Unii – bo ten eksport już prawdopodobnie ruszył, skoro ceny rosną - będą ceny w tym roku z miesiąca na miesiąc rosły, chociażby sezonowo, bo w czerwcu i we wrześniu są one zawsze  najwyższe w roku. Podejrzewam więc, że ta stopa spadku będzie maleć i tak jak w lutym było to 12 proc., tak w następnych miesiącach będzie o wiele mniej i w czerwcu cena może być niższa o 6-8 proc. w stosunku do roku poprzedniego, podobnie jak i we wrześniu. Natomiast w grudniu może to być różnica 2-3 proc. , a może nawet troszeczkę wznieść się powyżej.

To ceny i tak niskie. Przy obecnych cenach zbóż relacja jest wciąż niekorzystna.

- W związku z tym spodziewamy się dalszego spadku pogłowia i produkcji wieprzowiny – podsumowała Danuta Zawadzka.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (6)

 • rolnik 2014-04-04 06:15:07
  Przymknąć import wieprzowiny i to szybko ,Niemcom Dani i Holandii na tym zależało żeby zostało embargo wprowadzone na Polską wieprzowinę ,cieszą się że będą mieli rynek zbytu u nas ,a u siebie już podnoszą ceny żywca ...Jeżeli ktoś tego nie zrobi ,w bardzo szybkim okresie zatrudnienie w tej branży i jej pochodnych straci ponad 2 mln ludzi a to dopiero się zacznie ,w miastach też niech się nie cieszą bo to odbije się na nich rykoszetem , droga wędlina,drób będzie jeszcze droższy ,a rolnicy już zaczynają tracić dorobki całego życia,zachód zacznie do Polski wpychać wszelkie badziewie jakie tylko ma ,póżniej się nie dziwcie ze będziecie umierać w wieku 50-60 lat bo będziecie samą chemię żreć ..pozdrowienia z Polskiej wsi ...
 • Lewar 2014-04-04 06:10:57
  kosiński rzeczniku Moich spraw, spraw aby PSL znikną }:) a tak do rzeczy jak ma byc normalnie jak swinia u rolnika po 4,50 a po przejechaniu 7 km `12-do 40 zł za kilo padliny ?? na kurczaku tak nie mamałe prowizje jednostkowe, dla tego konsument wybiera tanij ot co posrednicy zabili polską świnie a kolokwialnie mówiąc ucieli kurze złote jaja }:) ASF to tylko wykrwawienie rolnika, świadomości został juz dawno pozbawiony (a moze jej wogóle nie miał ??!!
 • gnida 2014-04-03 16:32:32
  Macie już swojego ministra i szefa ludowców, to niech od was za swoje teraz wykupią te świnie. Chodziło o stołek- jest stołek. A wy- wyruchani zostaliście. Już jesteście niepotrzebni. Możecie sobie w tych Łosicach dalej koczować. Tylko kto teraz do was przyjedzie? I kogo by tym razem wypieprzyć ze stanowiska?
 • janusz 5373 2014-04-03 16:17:58
  Likwidacja świn = likwidacja weterynarii = zero toleranji
 • janusz 5373 2014-04-03 16:12:21
  Embargo , Zero tolerancji ,otwarta na import gospodarka ? kto tym zarządza co jest grane ?
 • benio777 2014-04-03 15:50:35
  Niemcy i Dania już się cieszą.Głupie polaczki powymachiwali szabelką na Ukrainie, i teraz mamy tego skutki. Jakoś nie było tam zbytnio widać innych krajów poza naszymi durniami. Ale oni i tak to wszystko mają w (...), jest temat ukrainy i tak kolejne pół roku na boku,a gospodarka? Jakoś tam będzie im (tym na stołkach) przecież i tak nic nie będzie. Byle do wyborów. Porąbani durnie. Człowieka aż krew zalewa.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.183.183
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!