ARR ostrzegła, że rolnicy po przekroczeniu kwoty mlecznej będą musieli wnieść kary za nadprodukcję w wysokości blisko 28 euro (ok. 120 zł) za każde 100 kg nadwyżki mleka – napisała „Gazeta Polska Codziennie”. Ponieważ od kwietnia tego roku, po nowelizacji ustawy regulującej rynek mleka, nie są płacone zaliczki na poczet ewentualnych kar, karę trzeba będzie zapłacić jednorazowo.

Gazeta cytuje wypowiedź Agnieszki Maliszewskiej, dyrektor biura Polskiej Izby Mleka, która uznała, że kwoty zostaną przekroczone, stałoby się tak już i w zeszłym roku, gdyby nie złe warunki pogodowe. Zdaniem Agnieszki Maliszewskiej obecna nadprodukcja świadczy o ogromnym potencjale polskiego rolnictwa i konieczności wynegocjowania w Unii Europejskiej wyższych limitów produkcji dla Polski – czytamy w „Gazecie Polskiej Codziennie”. - Od 2015 r. mówi się o wprowadzeniu obowiązkowych kontraktacji.

Dotąd limit produkcji mleka był przekroczony raz: w roku kwotowym 2005/2006 o 3,4 proc. limitu, co spowodowało konieczność zapłacenia 64 mln euro kary.

Podobał się artykuł? Podziel się!