PRZEGLĄD PRASY: Najistotniejsza zmiana zaproponowana przez resort, to podwyższenie stawki zryczałtowanego zwrotu dla rolników ryczałtowych z 5 proc. do 6 proc - pisze
Małgorzata Smolnik.

Jest ona związana z zakończeniem okresu przejściowego umożliwiającego stosowanie 3 proc. stawki na środki produkcji dla rolnictwa, a w konsekwencji opodatkowaniem tych produktów stawką w wysokości 7 proc. Zwiększenie stawki zryczałtowanego zwrotu podatku ma zrekompensować podwyżkę stawki podatku na środki produkcji dla rolnictwa, takie jak nawozy czy środki ochrony roślin.

Jednocześnie wobec uzyskania przez Polskę zgody na stosowanie do dnia 31 grudnia 2010 r. stawki w wysokości 3 proc. w odniesieniu do dostaw pro.duktów spożywczych, przewidziano wprowadzenie do ustawy o VAT art. 146a zawierającego odpowiedni przepis przejściowy. Wykaz towarów opodatkowanych stawką podatku w wysokości 3 proc. zawiera nowy załącznik do ustawy - nr 10. Zmiany mają wejść w życie 1 maja 2008 r. z uwagi na zakończenie z dniem 30 kwietnia 2008 r. okresu przejściowego, w którym zezwolono na stosowanie przez Polskę obniżonej stawki 3 proc. na środki produkcji dla rolnictwa.

Źródło: Gazeta Podatkowa

Podobał się artykuł? Podziel się!