PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Polska (będzie) krajem szczęśliwych zwierząt

Polska (będzie) krajem szczęśliwych zwierząt Wraca kwestia uboju rytualnego; fot. Zakład Mięsny Mokobody

Autor: Marzena Pokora-Kalinowska

Dodano: 08-11-2017 09:45

Tagi:

Zakaz utrzymywania psów na łańcuchach, uśmiercania zwierząt gospodarskich bez uprzedniego pozbawienia świadomości, chowu i hodowli zwierząt na futra – to niektóre proponowane zmiany w ustawie o ochronie zwierząt.Złożony 6 listopada w Sejmie przez posłów PiS projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz niektórych innych ustaw zawiera m.in. następujące propozycje:

- wprowadzenie obowiązku oznakowania psów i utworzenia centralnego rejestru;

- wprowadzenie zakazu utrzymywania psów na łańcuchach, a w okresie przejściowym wydłużenie łańcucha do 5 metrów;

- wprowadzenie zakazu chowu i hodowli zwierząt w celu pozyskiwania z nich futer,

- wprowadzenie zakazu uśmiercania zwierząt gospodarskich bez uprzedniego pozbawienia świadomości oraz wprowadzenie wyjątku w tym zakresie, dotyczącego tzw. uboju rytualnego.

Jak podano w uzasadnieniu, „Celem projektowanej regulacji jest m.in. wzmocnienie ochrony prawnej zwierząt oraz poprawa ich szeroko rozumianego dobrostanu, ponadto wprowadzenie kontroli wydatkowania przez jednostki samorządu terytorialnego środków finansowych przeznaczonych na opiekę nad bezdomnymi zwierzętami, w szczególności pod względem ich celowości i ostatecznego przeznaczenia.”

Obecnie co roku na system finansowania odławiania i opieki nad bezdomnymi zwierzętami przez samorządy przeznacza się ponad 100 mln zł. W polskich schroniskach ginie co czwarty pies, a 80% środków przeznaczonych na opiekę nad bezdomnymi zwierzętami otrzymują firmy wyłapujące. Brak obowiązku znakowania „uniemożliwia określenie faktycznej skali zjawiska bezdomności w kraju. To samo zwierzę może być kilkukrotnie odławiane i ponownie wypuszczane” – podano w uzasadnieniu. Znakowanie pozwoli ustalić właściciela zabłąkanego lub porzuconego zwierzęcia.

Przewiduje się poszerzenie katalogu zachowań, które zostały uznane za znęcanie się nad zwierzętami o m.in:

1) utrzymywanie zwierzęcia bez pomieszczenia chroniącego go przed zimnem, upałami lub opadami atmosferycznymi,

2) montowanie na elementach budynków urządzeń mogących powodować zranienie lub okaleczenie ptaków, w szczególności kolców lub drutów.

Zakaz utrzymywania zwierząt na uwięzi uzasadniono dążeniem do  ograniczenia patologii w sposobie utrzymywania psów, jak również do ograniczenia niekontrolowanego rozrodu zwierząt. „Łańcuchy na których utrzymywane są zwierzęta w wielu przypadkach nie odpowiadają ustawowym wymogom, tzn. są krótsze niż 3 metry, nadto są one ciężkie, odkształcają kręgi szyjne, często wrastają się w szyję, a zimą do niej przymarzają – co stwarza zbędne cierpienie dla psów. Zwierzęta utrzymywane w sposób stały na uwięzi nie mają zapewnionego niezbędnego ruchu, co powoduje u nich zwyrodnienia, przerost pazurów itp. schorzenia. W praktyce przepisy dotyczące utrzymywania psów na uwięzi nijak się mają do realnej sytuacji zwierząt. Psy często utrzymywane są w karygodnych warunkach, pozbawione dostępu do wody, możliwości schronienia przed działaniem warunków atmosferycznych. W skrajnych przypadkach zwierzęta przyrastają do łańcuchów – dosłownie” – podano w uzasadnieniu. Wniosek? „Na tym etapie ewolucji, człowiek winien uzmysłowić sobie, że łańcuch nie jest właściwym zabezpieczeniem ani psa, ani rewiru, którego pies ma pilnować. Zerwany łańcuch może skutkować ucieczką, ciekawego świata psa. Odpowiednio przygotowany teren, zabezpieczony przed ewentualną samowolą psa, z pewnością rozwiąże problem” – podano.

W związku z zakazem utrzymywania psów na uwięzi wprowadzono definicję kojca oraz minimalnych jego wymiarów.

Przepisy dotyczące kojców i utrzymywania psów z uwagi na koszty, które mogą generować dla właścicieli psów, mają wejść w życie 1 sierpnia 2020 roku. Jednak by poprawić sytuację zwierząt na uwięzi już teraz wprowadzony ma być zapis, że łańcuch, na którym wiązane jest zwierzę musi mieć 5 metrów.

Zabronione ma być prowadzenie egzekucji ze zwierząt domowych.

Przestępstwa popełniane na zwierzętach wciąż są bagatelizowane przez organy ścigania i sądy.

Tymczasem stwierdzono, iż okrucieństwo wobec zwierząt związane jest z zachowaniami antyspołecznymi. Zaproponowano więc podwyższenie kar za przestępstwa wobec zwierząt: za zabójstwo lub uśmiercenie zwierząt z naruszeniem przepisów ustawy - z 2 lat pozbawienia wolności do lat 4, za znęcanie się nad zwierzętami - z 2 lat do 4 lat pozbawienia wolności w typie podstawowym, za znęcanie się nad zwierzęciem lub zabijanie ze szczególnym okrucieństwem - do 5 lat pozbawienia wolności w typie kwalifikowanym, przy dolnej granicy kary 3 miesiące.

Wprowadzenie zakazu hodowli i chowu zwierząt futerkowych w celu pozyskiwania futer (z wyjątkiem królika) uzasadniono tym, że „Chów i hodowla zwierząt w tym celu przysparza zwierzętom zbędne cierpienie, a ponadto niektóre fermy negatywnie wpływają na środowisko naturalne. Niektóre zwierzęta futerkowe, będące przedmiotem chowu i hodowli na futra, są drapieżnikami, które w warunkach naturalnych występują na dużych terenach pojedynczo lub w małych stadach. Na fermach hodowlanych utrzymywane są w ciasnych klatkach, ograniczających ich naturalne potrzeby”.

Projekt zakłada wprowadzenie zakazu uboju rytualnego, ale „Jednocześnie projekt ustawy przewiduje, że ubój rytualny będzie możliwy na potrzeby członków związków wyznaniowych o uregulowanej sytuacji prawnej funkcjonujących na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.” Ubój ten jednak nie będzie mógł być wykonywany przy użyciu tzw. klatek obrotowych.

Minister właściwy do spraw rolnictwa ma przygotować rozporządzenia w zakresie:

− zasad zatwierdzania schronisk w zakresie działalności nadzorowanej;

− wymagań weterynaryjnych dla prowadzenia schronisk;

− zasad wyłapywania zwierząt bezdomnych;

− zasad tworzenia i funkcjonowania tymczasowych miejsc przetrzymywania zwierząt.

− wysokość opłaty ponoszonej przez posiadacza zwierzęcia za oznakowanie zwierzęcia,

− wysokość opłaty za udostępnienie danych z rejestru zwierząt znakowanych,

− zasady, warunki i metody przeprowadzania uboju rytualnego, w tym:

 kwalifikacje osób uprawnionych do uboju rytualnego; warunki wyładunku, przemieszczania, przetrzymywania, unieruchamiania w celu dokonania uboju rytualnego; warunki i metody uboju rytualnego stosownie do gatunku; warunki nadzoru oraz określania maksymalnych potrzeb członków wyznaniowych funkcjonujących na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Projekt w załączniku. Aktualnie został skierowany do zaopiniowania w BAS i BL.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (39)

 • Agata 2018-08-16 11:36:48
  Wprowadzenie zakazu uboju rytualnego to słaby pomysł, ale zakaz hodowli norek holenderskich powinien zostać zatwierdzony. Ciężko się mieszka obok takiej fermy norek, bo smród, muchy i tiry nie dają normalnie żyć.
 • Władek 2017-11-16 21:11:32
  Rol...., 2017-11-15 16:25:09 Przy UB RYT nie wolno przerywać rdzenia. Właśnie żydy i islamiści żyją w przekonaniu, że przy takim uboju dochodzi do prawie całkowitego wykrwawienia co jest nieprawdą bo zostaje w tuszy ok. 40% krwi. Ostatecznie zgodził bym się na taki ubój ale tylko dla związków wyznaniowych z Polski (zakaz eksportu takiego mięsa). Ale tu chodzi o dużą kasę. Radzę pooglądać na YT taki ubój. Pozbawienie świadomości można porównać do narkozy. Jeżeli zwierzę jest w sposób prawidłowy oszołomione to na pewno nie czuje bólu
 • lordmidian 2017-11-16 13:46:13
  Rol.... a jak miasto zacznie po ludzku nie jeść mięsa wreszcie ?
  bobienko... i tak kupuję Hiszpańską za 10 bo jest smaczniejsza i tyle.
  Skończcie z tym gadaniem że miato bez wsi umrze z głody :)) ubaw po pachy, przeglądam lodówkę i z polskiej wsi to chyba nic nie ma. Stawiam jednak na jakość :/
 • bobienko 2017-11-15 21:44:28
  Ogóle to spi....ajcie do muzułmanów i żydów i zmieńcie im nawyki żywieniowe
 • Rol.... 2017-11-15 16:25:09
  Co do uboju rytualnego polecam wyjazd do ubojni. Zwierze ogluszane nie cierpi? Dobre sobie... Przewaznie sie dluzej meczy niz takie ktore jest podzynane a to dlatego ze czasami trzeba mu strzelac w flowe kilka razy zanim padnie i to jeat humaniyarne? Zwierzeta zabijane rytualnie maja podcinane tetnice i rdzen krefowy przez co smierc nastepuje natychmiastowo i dodatkowo po smierci wykrwawia sie od razu dzieki czemu mieso jest duzo lepszej jakosci a jak ktos mysli ze krwiste mieso jest dobre to smacznego zycze. Nie ma jak to ekolodzy ktorzy zabijaja kolejna galaz polskiefo przemyslu. Najpierw ruski i asf u trzody oraz lobby zagraniczne i zamiast 20 mld swin jak bylo 12 lat temu mamy ledwo 12 mln. Widac teraz czas na bydlo. Oczka sie otworza jak miastowi zaczna zreć stare mieso co w niemczech nadawalo sie na utylizacje a u nas beda wpierniczac az milo. Smacznego.
 • bobienko 2017-11-15 10:47:04
  Ja proponuje zakazać hodowli i uprawy wszystkiego,przyjedzie z niemiec parówkowa po 50za kg i sałata z Hiszpanii po 10 za główką to (...) wtedy rozumu nabierzecie (...) ekologi i wegańce,a tak jeszcze proponuje promować akcję,,wegańce do betoniarek,,
 • modus 2017-11-14 16:27:08
  I bardzo dobrze że bendą wyrzsze kary za okrucieństwo na zwierzakach bo CZŁOWIEK dla kasy bendzie mordował zwierzęta dla zysków z okrucienstwa banda debile zero sumienia.
 • hol 2017-11-13 18:08:34
  aga@ Kolejna miastowa idi^^ik(a z wypranym mózgiem ideologiami gender itp. bez pojęcia o niczym pewnie humanistka z pokolenia ib^^li i nieudaczników co śrubki nie potrafi przykręcić. Niedługo wam zostaną te książki i tetry kur^y^iki czarnomarszowe zwierząt humanitarnie na potrzeby zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania na żywność nie natomiast dzieci na żywca po kawałku czemu nie, mordercy .Ja ci powiem nieuku mias&&wy w czym jest różnica między fabryka śrubokrętów ,mydła czy szamponu czy dywanów,a produkcja rolną .Tamte wcześniej wymienione osiem słów temu napiszę ci słownie ,bo liczyć pewnie nie potrafisz ,no właśnie także tamte produkty to są takie produkty ,które można z chin ściągnąć ,ale przede wszystkim nie są strategiczne ,natomiast produkcja rolna w całej okazałości to tzw. strategiczna gałąź gospodarki (pewnie nie zrozumiesz boś za tępa ,ale)zarówno pod względem przychodów dla Państwa miejsc pracy ,ale i bezpieczeństwa ,bo widzisz miastowy nieuku rolnictwo jest dotowane z jakiegoś powodu nie bez powodu , tylko ja ci jeszcze powiem jak kolorowo jest na tej wsi. Od kiedy są te pieniądze z nieba dla rolników ,którzy według przeciętnego nieuka z miasta spadają mu z nieba( jak manna żydom ) i nie ma już ich gdzie trzymać ,to tak nie jest te dotacje już nie pokrywają cen ,które z racji ,że są podniosły. Według badań przeprowadzanych regularnie pziom życia pod względm dochodów jest coraz goszy w odróżnieniu od miast. W miastach zarówno dochody jak i poziom życia rosn.
 • aga 2017-11-13 14:44:32
  Wreszcie prawo, które pozwoli zmniejszyć męczarnie zwierząt, Łódzkich tkaczek nikt nie pytał, co zrobią jak im pozamykali zakłady. Mnie też nikt nie pytał, co zrobię, jak mi zlikwidowali firmę. Gałąż przemysłu? Produkcja mydła z ludzi to też była gałąż przemysłu, więc czemu jej nie kontyunuować?....A uwłaszczenie chłopów, czy likwidacja niewolnictwa - wielkie straty dla właścicieli ziemskich. Jesteście za, czy przeciw?! Gospodarka nie może być oparta na krwi i okrucieństwie stworzeń, z którym mamy 90% wspólnego kodu genetycznego. A co do kosztów, to my tu w mieście pracujemy na wasze emerytury, a sami będziemy mieć prawie nic. Jakbym od tego, co miesiąc w miesiąc płacę ZUSowi odjęła wasz roczny KRUZ to bym miała kupę pieniędzy na leczenie zwierząt.
 • Anna 2017-11-10 22:18:50
  DZIĘKUJĘ ikcomas! z tymi szczeniakami to był jeden przypadek. Pozostałe to psy porzucane głownie w okresie wakacyjnym - jedziemy na wakacje a pies - już niepotrzebny.
  Tak czasem zastanawiam się skąd bierze się TON i JAKOŚĆ naszych wypowiedzi? to chyba przez to ,że zbyt mało ze sobą rozmawiamy? gdy przeczytałam po woli ta informacje to nie ma w niej nic złego. Zresztą ja tak szczerze to nie widziałam by nasz nowy RZĄD od początku swoich rządów, to już przeszło dwa lata zrobił coś złego. Wszystko jest dla ludzi. Dostrzeżono najbardziej potrzebujących. A zasiłki dla rodzin i dzieci na Zachodzie dawno były - nasi rodacy uciekający za lepszymi warunkami życia też z nich korzystali.
  Może to odpowiednie miejsce by zachęcić wszystkich do zgody i szacunku wobec siebie.
  Bo właściwie po co kogoś nie lubimy? że ma inne poglądy? to żaden powód. Dawniej żyli ludzie skromniej, więcej ze sobą rozmawiali i byli zgodni, pomagając sobie.
  Rozmawiałam ze swoją babcią, ma 81 lat i pamięta II wojnę światową. Nie chce nawet do tego wracać. My teraz mamy za dobrze - dlatego się nam w głowach przewraca. Mieszkamy w pałacach, jemy mięso codziennie... czyż nie tak jest?a najlepiej nam wychodza dwie rzeczy:
  1. narzekanie
  2. obgadywanie innych i szukanie w nich win, które może sami mamy.
  Naprawdę współczuję tym którzy jeszcze coś dobrego widzą w poprzedniej władzy... bo przecież na jaw wychodzi wszystko.. jeszcze 4 lata i byśmy znów byli pod zaborami, sprzedani sąsiadom...
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.198.15.20
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!