Ciekawe dane dotyczące dochodu rolników podaje Ministerstwo Rolnictwa, uzasadniając potrzebę ochrony polskich rolników w przetargach na ziemię pochodzącą z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.

„Komisja Europejska opublikowała raport, z którego wynika, że polscy rolnicy zarabiają średnio trzy razy mniej w porównaniu do rolników z Francji czy innych państw członkowskich Unii Europejskiej. Tylko w dwóch regionach Norte e Centro (w Portugalii) i Abruzzo (we Włoszech) rolnicy mają dochody porównywalne do rolników z Polski, czyli mniej niż 10 tys. euro rocznie.

Najwięcej w Europie zarabiają rocznie rolnicy z Danii – 49 tys. euro, Wielkiej Brytanii – 43 tys. euro i Luksemburga – 35 tys. euro.

Przyczyny takiej sytuacji są złożone. Dodatkowo sytuacja ekonomiczna polskich rolników uległa pogorszeniu między innymi z powodu dotkliwych sankcji, nałożonych na produkty rolne z Unii Europejskiej przez Federację Rosyjską. Embargo to szczególnie dotkliwie uderza w Polskę.

W konsekwencji złej sytuacji ekonomicznej polscy rolnicy nie są konkurencyjni w przetargach na nabywanie ziemi rolnej pochodzącej z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.”

W tym kontekście musi niepokoić informacja o dużym spadku przychodów w ubiegłym roku: jak  podał Eurostat, średnie przychody unijnych rolników w 2015 r. w porównaniu z 2014 r. spadły o 6 proc., najbardziej w Niemczech –  o 37,6 proc. a w Polsce – o 23,8 proc.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!