Walka z ASF to nie lada wydatki. Wśród nich ważną pozycję stanowią badania zmierzające do wykrycia obecności wirusa ASF.

Jak już pisałam, ich koszt od 2014 roku tylko do końca września 2016 roku to 24 521 341,00 zł brutto.

Więcej: Wykrywanie ASF tylko w tym roku kosztowało już ponad 10 mln zł

Ile kosztują badania w kierunku wykrycia wirusa ASF?

Niestety nie sposób dowiedzieć się, ile kosztują powtórne badania tych samych świń.

PIW w Białej Podlaskiej najpierw okazuje telefonicznie zniecierpliwienie pytaniem, bo – jak słyszę – w celu udzielenia odpowiedzi musiałby przeszukać sterty papierów i przejrzeć tysiące badań, aby w końcu jednak przysłać odpowiedź, w której powiatowy lekarz weterynarii Radomir Bańko wyjaśnia: „(…) przemieszczanie świń z obszaru zagrożenia (niebieskiego) w celu uboju w rzeźni jest możliwe m.in. po spełnieniu warunku badania laboratoryjnego w kierunku asf w okresie 15 dni przed dniem przemieszczenia do rzeźni i uzyskaniu wyniku ujemnego tego badania.

Pobranie krwi do badań przeprowadza się w każdym z obiektów w którym trzymane są świnie kierowane do uboju w rzeźni. W związku z powyższym próby krwi do badań w danym gospodarstwie mogą być pobierane wielokrotnie z uwagi na wysyłki do rzeźni w wielu partiach i w różnych odstępach czasowych. Muszą być prowadzone ponownie  również po upływie terminu 15 dni, jeżeli cała stawka świń z gospodarstwa nie została sprzedana.

Odpowiadając na Pani pytanie „odnośnie powtórnych badań świń w kierunku asf z powodu opóźnień związanych ze sprzedażą” informuję , że nie jestem w stanie stwierdzić, czy te same świnie były kiedykolwiek powtórnie badane ze względu na dużą ilość badań, najprawdopodobniej nie.

Obecnie koszt jednego badania w PIWet w Puławch to 113 zł ( badanie metodą TR-PCR).”

Za badania w kierunku ASF  KE zwraca 75% wydatków.

Jak z tego wynika, nikt nie analizuje, ile razy ta sama świnia jest badana.

A o tym, że są badania powtórne tych samych świń, mówili publicznie – i to wielokrotnie – rolnicy. Rolnicy twierdzą, że nawet pięciokrotnie badano świnie, których odbioru odmawiały rzeźnie i których badania „traciły ważność”.