PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Prawo łowieckie nie może być zmienione, bo jest ASF?

Prawo łowieckie nie może być zmienione, bo jest ASF? fot. Pixabay

Autor: Marzena Pokora-Kalinowska

Dodano: 10-01-2018 11:55

Tagi:

Taki wniosek płynie z odpowiedzi na pytanie posłów, jakiej udzielił dziś w Sejmie wiceminister środowiska Andrzej Konieczny.Posłowie Bożena Kamińska i Tomasz Cimoszewicz z PO zadali dziś w Sejmie pytanie w sprawie projektu ustawy zmieniającej Prawo łowieckie.

Jak przypomniała poseł Bożena Kamińska,  w lipcu 2014 roku TK orzekł, że nie można wyznaczać obwodu łowieckiego na prywatnym gruncie bez zgody właściciela. Czy będzie zabezpieczona ochrona konstytucyjna prawa własności i czy umożliwienie polowań na prywatnych polach nie stanowi naruszenia prawa własności? – pytała poseł.

Andrzej Konieczny, wiceminister środowiska, potraktował pytanie jako możliwość do przypomnienia, że rząd przygotował projekt zmian w prawie łowieckim. Obecny kształt prawa łowieckiego obowiązuje długo i przepisy te poprzedziły uchwalenie konstytucji – stąd „pewne nieścisłości”, trwają prace nad ich uregulowaniem, w Sejmie działa podkomisja, pracująca nad rządowym projektem – mówił.

Wiceminister omówił aktualne przepisy podkreślając, że wykonywanie polowania wchodzi w skład ochrony środowiska - co jest obowiązkiem każdego obywatela.

Projekt przygotowanej nowelizacji (chodzi o druk 1042) ustawy wzmocni prawa własności, np.: przewiduje możliwość wyrażenia sprzeciwu co do faktu włączenia nieruchomości w skład obwodu łowieckiego, ustanowienia zakazu polowania na własnym gruncie i dochodzenie odszkodowania za utrudnienie lub uniemożliwienie korzystania z nieruchomości związane z polowaniem.

Wiceminister środowiska przyznał, że prawa własności nie były dotychczas należycie chronione, trwa zmiana przepisów, wyrok TK wszedł w życie w styczniu 2016 r. i dlatego rząd przygotował projekt zmian w przepisach, którym zajmuje się sejmowa podkomisja. Natomiast:

- Co jest bardzo ważne, w tej chwili mamy krytyczną sytuację, mamy tragiczną sytuację. Otóż w chwili obecnej mamy bardzo liczne ogniska choroby powodowanej wirusem afrykańskiego pomoru świń. Ta choroba, dla której głównym rezerwuarem jest oczywiście dzik, natomiast wektorem, jak się okazuje – człowiek, co widać po ostatnich oddalonych o kilkadziesiąt lub kilkaset kilometrów, jak w przypadku Czech, przypadkach wystąpienia tej choroby. Pokazuje to, że najważniejsza jest bioasekuracja, czyli stosowanie właściwego zabezpieczenia, a sprawą drugą to jest oczywiście eliminacja wirusa ze środowiska, której rezerwuarem jest populacja dzika, tutaj, w tym przypadku, polowania są niezbędne.

Poseł Bożena Kamińska dopytywała o szczegóły planowanych zmian np. dotyczące limitu wieku i udziału dzieci w polowaniu, a także oddalenia polowań od zabudowań.

Projekt 1042 przeszedł przez całą ścieżkę legislacyjną bez uwag – zauważył wiceminister środowiska. Co do wykonywania polowania kwestia jest „krytyczna i wrażliwa”, co wynika z ASF - powtórzył. Sejm niedawno uchwalił specustawę, zmieniono tam też m.in. ustawę prawo łowieckie - przypomniał. Ok. 1000 dzików żyje w samej Warszawie, z uwagi na dostępność pokarmu dziki wchodzą do miast, zwalczanie ich powinno być prowadzone w sposób ciągły. Dokładny i ostateczny kształt ustawy proponowanej w druku 1042 zostanie przyjęty w Sejmie – stwierdził wiceminister środowiska.

Przypomnijmy, że druk 1042 zawiera m.in. propozycję, aby odszkodowanie za szkody wyrządzone w uprawach i płodach rolnych przez dziki, łosie, jelenie, daniele i sarny wypłacało Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.

Więcej o projekcie: Zmian w odszkodowaniach łowieckich nie będzie i w 2018 roku

Sejmowe Komisje: Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa miały zająć się projektem z druku 1042 w dniu dzisiejszym i rozpatrywać sprawozdanie podkomisji o tym druku – ale posiedzenie odwołano.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (11)

 • mario 2018-01-16 17:20:58
  niech bolki oddadzą dotacje na które płacą wszyscy obywatele a potem mogą narzekać na szkody pluć na myśliwych
 • Adam 2018-01-15 21:19:56
  Jeżeli prawo łowieckie nie będzie zmienione mądrze to będzie zakaz głosowania na posła-myśliwego przez rolnika
 • rolnik polski 2018-01-11 20:48:06
  a z jakiego powodu ma nie mieć prawa do odszkodowania, pilnuj by zwierzyna na pole nie lazła to i szkód nie będzie. Moje krowy pilnuję i pasą się na ogrodzonych pastwiskach. Rolnik powinien mieć prawo do ochrony swojej własności i efektów swojej pracy oraz do decydowania kogo wpuszcza na swoje podwórko (pole). Tak jest w większości krajów Europy tylko nie w dzikiej Polsce.
 • ostatni sort 2018-01-11 15:46:11
  do rolnika polskiego- dodaj jeszcze i to: 3. rolnik nie ma prawa do odszkodowania za szkody wyrządzone przez zwierzynę łowną, w przypadku braku jego zgody na wykonywanie polowania na polach stanowiących jego własność, bądź przez niego użytkowanych.
 • rolnik polski 2018-01-11 08:52:15
  Prawo może a nawet powinno być zmienione, proponuję dodać zapisy,
  1. Rolnik ma prawo w ramach zabezpieczenia upraw i bioasekuracji polować bez ograniczeń na dziki na polach własnych i dzierżawionych.
  2. Rolnik ma prawo do wydawania zgody na polowanie na dziki na gruntach, które uprawia ( własne i dzierżawione) myśliwemu z uprawnieniami.
 • zdezorientowany 2018-01-10 23:42:12
  Ja pierniczę , PIS zabrał mi prawo do swobodnej sprzedaży i zakupu gruntu , a planuje ochronę przed myśliwymi ? Coś się mnie czy komuś popi.. ło w głowie .
 • Marcel 2018-01-10 23:37:38
  Podejrzewam że żaden rolnik nie będzie protestował że na jego polu polują
 • Rolnik z bialskiego 2018-01-10 21:58:43
  Przestańmy głosować na posłów-myśliwych.
 • Diana 2018-01-10 21:30:53
  Właśnie na wsi trzeba żyć,zapraszam tych wszystkich pseudoekologow na wiosnę do wyrównania moich łąk po dziejach,całe 7 ha,grabki dostaną gratis,wszystko ma prawo do życia zgadzam się z tym ale w nadmiarze stanowi zagrożenia po prostu dla równowagi w przyrodzie,miejsce dzika jest w lesie,odpowiednia jego ilość pozwoli im wyrzyc z tego co znajdą w lesie
 • Adam 2018-01-10 21:13:04
  Bzdury Koniecznego c.d.
  Na wszystkich sejmowych komisjach środowisko rolnicze nerwowo reagowało na druk 1042. Głębokie zmiany prawa łowieckiego są niezbędne do wygaszenie ASF. W Sejmie można mówić i głosować ale na wsi trzeba żyć.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.189.255
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!