Choć, zważywszy relację zainteresowanych, lepiej byłoby chyba powiedzieć: „niewielu rolnikom udało się ich dopaść”.
- Od dawna chciałem uzyskać kredyt dla młodych rolników na zakup ziemi, chodziłem do banku od lutego. W swoim banku byłem jeszcze w piątek 10 kwietnia, nic nowego się nie dowiedziałem. Poświęcałem temu dużo uwagi, bo wiedziałem, że spełniam warunki, a limit na cały kraj jest dosyć mały. Aż tu w środę pojawiła się informacja, że już limit jest wyczerpany – alarmował nas czytelnik zaraz po tym, jak kredyty „ruszyły”.

Czy jest prawdą, że limit został wyczerpany? Czy ARiMR potwierdza taką informację? – pytaliśmy w agencji. Czy podpisano umowy z wszystkimi wybranymi 8 bankami? Czy udzielają one kredytów? Czy przez pierwszy kwartał udzielano kredytów preferencyjnych? Czy ARiMR wie, ilu kredytów preferencyjnych udzielono od początku roku? Na ile są pieniądze? – chcieliśmy wiedzieć, ale żadnego z tych pytań nie uznano za godne odpowiedzi.

Tymczasem ARiMR ogłosiła, że udostępnia „dodatkowe” 20 mln zł na dopłaty do częściowej spłaty kapitału kredytów przeznaczonych na realizację inwestycji w gospodarstwach rolnych, planowanych do udzielenia w 2015 r. (linia kredytowa o symbolu MRcsk). Łączna kwota środków udostępniona bankom na tę formę pomocy wyniesie 50 mln zł.

Nasz czytelnik wykonał drugie podejście.

- Wiedziałem o tym i dziś (czyli 20 kwietnia w poniedziałek) o godzinie 8 byłem w banku, trochę się zeszło z wypełnieniem wniosku, więc został wysłany do centrali banku koło 9, i jakiś czas dostałem telefon od pani z banku, że najprawdopodobniej już za późno był złożony wniosek i zabraknie dla mnie pieniędzy – relacjonował przebieg wydarzeń.

I w piątek już się wyjaśniło:

- Już wiem, że się nie załapałem na te środki z drugiej tury na MRcsk – opowiada rolnik. - W poprzednim tygodniu zadzwoniłem do ministerstwa, tam pani mi podała kontakt do centrali mojego banku do Warszawy do osoby od tych kredytów, zadzwoniłem i w centrali mi powiedzieli, że wnioski będzie można składać od poniedziałku (20.04.2015), tak też przecież zrobiłem, o godzinie 8 byłem już przed bankiem i niedługo później mój wniosek został złożony, podobno można było wnioski składać wcześniej, przed tym 20.04 i te osoby się załapały na ten kredyt. Też bym tak zrobił, jakby w centrali nie powiedzieli mi co innego.