PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Prezydent: Konstytucja powinna uregulować kwestię emerytur rolniczych

Prezydent: Konstytucja powinna uregulować kwestię emerytur rolniczych Fot. Shutterstock

Kwestia emerytur rolniczych powinna zostać uregulowana w konstytucji - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda. Jak dodał, polska wieś powinna znaleźć także "mocne miejsce" w preambule ustawy zasadniczej.Duda, który wystąpił na konferencji zatytułowanej "Wspólnie o Konstytucji, wspólnie o polskiej wsi" w Centralnej Bibliotece Rolniczej w Warszawie, ocenił, że kwestii konstytucyjnych dotykających polskiego rolnictwa jest "całkiem sporo".

Wskazał w tym kontekście m.in. na problematykę ustroju rolnego oraz na fundament tego ustroju, jakim - jego zdaniem - jest "pozycja rodzinnego gospodarstwa rolnego w Rzeczypospolitej" oraz kwestie socjalne.

W ocenie prezydenta wyzwaniem jest też zapisanie w polskiej konstytucji zrównoważonego rozwoju w taki sposób, żeby uwzględnić potrzeby rolników oraz ludzi żyjących na terenach wiejskich dotyczące m.in. dostępu do edukacji, transportu, dóbr kultury.

Jak podkreślił, celem powinno być zapewnienie, aby polskie społeczeństwo w całości, a nie tylko w jego miejskiej części było "społeczeństwem wykształconym, społeczeństwem, które ma swoje podstawy kulturowe, (...) które jest społeczeństwem europejskim i światowym w pełnym tego słowa znaczeniu".

Jedną z kwestii, która - według Andrzeja Dudy - powinna być uregulowana w ustawie zasadniczej są też emerytury rolnicze. - Czy w polskiej konstytucji powinny być uregulowane w sposób zdecydowany kwestie emerytalne rolników, zabezpieczenie socjalne dla tych, którzy utracili już, z uwagi na upływ wieku, zdrowie, możliwości pracy w gospodarstwie? (...) Proszę państwa, o tym chciałbym, żebyście państwo dyskutowali; ja osobiście uważam, że tak, mogę to głośno tutaj powiedzieć - podkreślił.

- Kwestia wieku emerytalnego jako prawa obywatelskiego jest źle uregulowana w obecnej konstytucji. Bo, gdyby była dobrze uregulowana, to nie dałoby się tego wieku podwyższyć wszystkim Polakom do 67 r. ż. (...). Nie dałoby się tego zrobić, bo albo nie byłoby to możliwe zwykłą większością w Sejmie albo TK, gdyby była dobra konstytucyjna regulacja, nie uznałby takiego działania - powiedział prezydent. Dodał, że to jeden z poważnych braków obecnej konstytucji.

Prezydent przekonywał, że polska wieś powinna "znaleźć mocne miejsce w preambule do konstytucji", która to preambuła "ma ogromne znaczenie z punktu widzenia wykładni konstytucji jako całości i poszczególnych jej zapisów". - To jest kwestia bezpieczeństwa żywnościowego kraju, (...) to jest, proszę państwa, prawie połowa Polaków - argumentował.

Ustawa zasadnicza powinna ponadto - jak podkreślił Duda - odnieść się do wielu kwestii "ważnych dla polskiej rodziny mieszkającej na wsi", m.in. ochrony zdrowia, dostępu do pomocy medycznej, a także "ochrony życia, a więc tego, co bardzo ważne dla zdecydowanej większości polskich rodzin rolniczych, które są pniem polskiej tradycji".

Prezydent podkreślił, że w polskim rolnictwie dokonał się "gigantyczny postęp". "Po trudnym początku lat 90., po dramatycznej sytuacji, w jakiej znaleźli się ludzie, którzy byli zatrudnieni w państwowych gospodarstwach rolnych, po dramatycznych, tragicznych dla Polski decyzjach ówczesnych władz (...), udało się wyjść z tej zapaści" - powiedział prezydent.

Jak dodał, na pewno udało się to dzięki funduszom z UE, dopłatom i funduszom spójności. - Cieszę się, ze w ostatnim czasie do tego wsparcia, które jest niezwykle potrzebne polskiej wsi i rolnikom, dołączyło się polskie państwo - powiedział i dodał, że ma na myśli program 500 plus.

Zaznaczył, że większość rodzin wielodzietnych, to rodziny wiejskie. "Do tej pory najniższy dochód na głowę w rodzinie był właśnie na obszarach wiejskich i to tam w szczególności pieniądze płynące ze Skarbu Państwa doprowadziły do tej rewolucji, do głębokiej zmiany sytuacji społecznej" - zaznaczył prezydent.

- Mogę z wielką satysfakcją powiedzieć, że jeśli ktoś miał wątpliwości, czy ten program działa, to powiem, że to jest tyle, co mniej więcej dopłaty bezpośrednie patrząc, ile pieniędzy wpływa w związku z tym do rolniczej rodziny - dodał Andrzej Duda.

Przewodniczący Związku Gmin Wiejskich Marek Olszewski zaznaczył, że mimo ogromnego postępu, który dokonał się na wsi, nadal potrzeby są ogromne. "Wciąż jeszcze 60 proc. gospodarstw domowych nie ma dostępu do kanalizacji, 15 proc. do sieci wodociągowej, połowa dróg na obszarach wiejskich to drogi gruntowe, jedna trzecia gospodarstw wiejskich nie ma dostępu do Internetu szerokopasmowego" - mówił.

Jak dodał, to "jest tło, na którym trzeba myśleć o zapisach konstytucji". - Aby myśleć o dobrych zapisach w nowej konstytucji, trzeba pamiętać o wszystkich szansach i zagrożeniach (...) polskich obszarów wiejskich - mówił Olszewski.

Wiceszef Kancelarii Prezydenta, pełnomocnik prezydenta ds. referendum konsultacyjnego Paweł Mucha podkreślił, że w debacie o nowej konstytucji nie może zabraknąć tematu polskiej wsi. Przypomniał, że Kancelaria Prezydenta organizuje otwarte debaty na temat zmiany konstytucji.

- Bardzo proszę Związek Gmin Wiejskich, ale też sołtysów, wójtów, radnych z gmin wiejskich, żebyście państwo uczestniczyli w kolejnych spotkaniach - powiedział. Poinformował, że 24 listopada debata ws. zmian konstytucji odbędzie się w Krakowie, 27 listopada w Olsztynie, 1 grudnia w Bydgoszczy, 4 grudnia we Wrocławiu, 15 grudnia w Opolu.

"Wszędzie to są otwarte spotkania, gdzie chciałbym, aby głos środowisk wiejskich był także bardzo wyraźnie wypowiadany". Mucha poinformował, że w przyszłym tygodniu odbędzie się też posiedzenie powołanego przy prezydencie RP zespołu ds. przeglądu prawa samorządowego, które także będzie okazją do rozmowy o problemach mieszkańców wsi.

- Bardzo liczę, że państwo będziecie konkretne postulaty formułować, czy to zmiany konstytucji, czy propozycji pytań referendalnych - mówił Mucha.

Podczas tegorocznych uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 Maja prezydent ogłosił swoją inicjatywę przeprowadzenia referendum w sprawie zmian w konstytucji. Chce, by odbyło się ono w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości - 11 listopada 2018 r. lub trwało dwa dni: 10 i 11 listopada.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (29)

 • 123 2017-11-25 22:56:37
  Jasiu , (...) z Koziej Wólki , odezwał ci się "były" , i co ? Dobrze cie zlokalizował u ojca Taeusza . Pfu, na te wasza religijnośc .
 • kaszub 2017-11-24 00:01:49
  Jasiu, chłopcze:
  1. to sa twoje interpretacje (możesz w nie wierzyć) ale kaczus tego nie powiedział
  2. co to ma wspolengo z zarzutem o zamordowaniu brata
  3. co ma piernik do wiatraka
  3 (a powinno być 4) to znaczy kogo i kiedy oskarzono o zdrade?
  4 (a powinno byc 5) co ma komisja Millera do sekcji zwłok????
  Co do Gierka - dobrymi checiami piekło jest wybrukowane. najpierw było fajnie wydawało sie hajs na lewo i prawo. kłopoty przyszły pózniej z ogłoszeniem bankructwa wlacznie. tak samo jest dzis. jakies poje..ne pomysły z lotniskiem za 35 mld (po to żeby ukrasc 10%), jakiś wielki port koło Gdyni i jednocześnie przekop mierzei do Elblaga (kolejne miliardy). brakuje tylko portu marynarki wojennej w Radomiu. Wez ty sie chłopie obudz bo TVPiS zrobil ci wode z mozgu.A jak dawno pisałes ta prace dyplomowa? bo tak mi sie wydaje, ze nie dalej jak ze kilka lat temu?
 • były 2017-11-23 23:43:50
  @Jaś, podejrzewam że jesteś studentem dziennikarstwa od rydzyka. Sąd wiesz , że jest różnica pomiędzy TW (tajnym współpracownikiem ), a donosicielem ? Tajny współpracownik wykonuje zadania (zlecone zadania) na rzecz służby, która go pozyskała do celów ochrony interesów państwa(niezależnie , ze państwem rządzi określona partia lub koalicja) . Donosiciel , to wada osobowości . W momencie ,w którym TW zaczyna się realizować jako donosiciel , jego teczki (pracy i operacyjna ) powinny iść do archiwum. Dla niezorientowanych (bo niby skąd rolnicy mieliby mieć taka wiedze ): TW (tajny współpracownik ) jest osobą umocowaną w przepisach o charakterze ustawowym, a donosiciel jest wada osobowości , charakteru, a czasem psychiki.
 • Jaś 2017-11-23 22:23:13
  Kaszub.
  1. Ludzie gorszego sortu - UBcja , donosicieli i inni TW, wszelkiej maści spekulanci którzy sprzeniewierzali i za bezcen przejmowali nasz wspólny majątek często pozostawiając pracowników ,lokatorów itd. bez warunków do godnego życia. Pisałem pracę dyplomową o tym jak u nas kraj "PRYWATYZOWALI"
  2. Patrz odpowiedź na punkt 1.
  3. Jak słuchałem ostatnio nagrań z prac komisji Millera jak sobie wersje ustalali to coraz bardziej utwierdzam się w przekonaniu że coś jest na rzeczy. Sprawdż sobie jak po 10.IV. nagle ruszyły prace przy NORD STREEM.
  3. Co do mord zdradzieckich to kilka dni temu się okazało że dużo się nie mylił. Choć osobiście uważam że nie powinien był dać się wyprowadzić z równowagi tym cwaniaczkom.
  4. A ze Smoleńskiem to się jeszcze okaże co się stało. Bo widać ze tamta komisja jest tak wiarygodna jak sekcje zwłok ofiar nadzorowane przez Kopacz. Zaś co do finansów to ty Gierka nie przypominaj bo choć komuch ale wiele w tym kraju zrobił, i mniej zadłużył kraj wbrew pozorom niż ta cała lewacko-liberalna zbieranina która nie dość że rozgrabiła to co on zbudował to jeszcze narobiła o wiele większych długów. Poczytaj sobie kto najbardziej zadłużył Polskę, i kto nam zafundował największe zadłużenie zagraniczne.
 • Pogromca 2017-11-23 21:54:17
  @Miasto i właśnie to jest to. Ty uciekłeś bo bankrut byłeś przy tych przywilejach co piszesz. Teraz płaczesz tutaj z bólu tyłka.
 • kaszub 2017-11-23 21:48:17
  Jak Gierek wzioł kredyty tez było super. jak sie rozdaje pieniadze to ludzie ida na zakupy, ale od tego gospodarka sie nie roziwija. ale co ja bede tłumaczył jak ty nie lapiesz podstawowych rzeczy. Co mnie obchodzi jakas gazeta - pytam - Kaczor mówil i robił to co opisałem czy nie mówił i nie robił? i mam w du..ie tamta partie kretaczy, łajdaków dbajacych o elity (własne) tak samo jak ta pisowska partię kretaczy i łajdaków dbajacych o elity (wlasne). z tym, że te gnoje z Pisu rozpie..ją panstwo. Szybko sie o tym przekonasz i wtedy nie terapeuta bedzie nam potrzebny.
 • Jaś 2017-11-23 21:33:48
  Kaszub stawiasz się, Musimy się koniecznie spotkać. Faktycznie Ucho prezesa jest bardzo opiniotwórcze. Te twoje " argumenty " to z Gazety tego co za zdrowie Kiszczaka pił? Popatrz na to co się z gospodarką Polską dzieje, jak się ludziom teraz żyje. Ale po twoim wpisie wnioskuje że tobie chyba gorzej bo ci emeryturę obniżyli. Ja wolę jak to ich nazywasz Gnoma i Maciorę niż tamta klikę która dbala tylko o inetresy "eit" i postkomunistów. A co do mało rozgarniętych to wątpię żeby większość wyborców taka była. Zastanawiałeś się Kaszub nad dobrym terapeutą? rozważ to . Z głębokim poważaniem!!!
 • kaszub 2017-11-23 21:21:58
  No i widac co to za Jaś. Nawet nie wie od czego płaci podatek VAT. A drze morde jak ksiegowy.
 • Jaś 2017-11-23 21:20:12
  Tak rozliczam vat ale wszystko zależy od tego jaką mam sprzedaż a że jest wysoka to jest i tak że dopłacam dla US vat do sprzedaży. A jeżeli chodzi o te wysokie podatki w mieście pewnie chodzi ci o dochodowy. Czemu ex min. finansów Rostowski wycofał się z planów wprowadzenia rolnikom podatku dochodowego? Bo wszystko by sobie odliczyli tak jak każdy przedsiębiorca, a wtedy już się wszystko samo nakręca i zamiast płacić uciekasz w inwestycje. I wtedy faktycznie można dołączyć do grona tych o których pisałeś ze płacą najmniejsze podatki.
 • kaszub 2017-11-23 21:15:40
  Jasiu a ty w ogóle mieszkasz w naszym kraju? Napisałem o co go posądzam. Mam dać przykłady? No dobra, poniewaz jestes jak widac mało rozgarnięty to proszę: ludzie gorszego sortu, my stoimy tamgdzie wtedy a oni tam gdzie stało ZOMO, zamordowaliście mi brata, mordy zdradzieckie, jesteśmy coraz bliżej prawy (a te prawde głosi maciora wybuchami parowkowo puszkowymi i innymi (...)...mi pomyslami), wchodzenie w du..pe Rydzykowi choć ten obraził jego bratowa i traktowanie kościoła jak panienki lekkich obyczajów i tak dalej. Ty sobie moze obejrzyj Ucho prezesa. moze cos załapiesz.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 23.20.25.122
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!