Ministerstwo Rolnictwa poinformowało o przygotowaniu i skierowaniu do konsultacji społecznych projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie realizacji przez Agencję Rynku Rolnego zadań związanych z ustanowieniem tymczasowej nadzwyczajnej pomocy dla rolników w sektorach hodowlanych.

Projekt przewiduje sposób udzielenia wsparcia producentom trzody chlewnej i mleka.

Projekt przewiduje pomoc dla producentów mleka, którzy:

1.       W roku kwotowym 2014/2015 wprowadzili do obrotu nie mniej niż 15 tys. kg mleka

2.       W dniu złożenia wniosku mają co najmniej 3 krowy typu użytkowego: mleczny lub kombinowany w wieku przekraczającym 24 miesiące

Wsparcie ma być udzielone do liczby kilogramów mleka wprowadzonego do obrotu w roku kwotowym 2014/2015 – ale nie więcej niż do 300 tys. kg.

Ilość mleka wprowadzonego do obrotu będzie ustalana po przeliczeniu na mleko o referencyjnej zawartości tłuszczu.

Szacuje się, że pomoc do 1 kg mleka wyniesie ok 1,4 grosza. Jak ją wyliczyć? Zostanie ustalona liczba kg mleka kwalifikujących się do wsparcia. Następnie kwota środków finansowych przypadająca na sektor mleka zostanie podzielona przez sumę kilogramów mleka, do których przysługuje pomoc.

Wnioski o pomoc mają być składane w ciągu miesiąca od wejścia w życie rozporządzenia, ono samo będzie przyjęte w styczniu, ma wejść w życie 7 dni po przyjęciu.

Informując o przygotowaniu uregulowania, minister Krzysztof Jurgiel i wiceminister Jacek Bogucki wyrazili nadzieję, że zapowiedź tej pomocy pozwoli producentom spokojnie oczekiwać Świąt Bożego Narodzenia i nadchodzącego roku – bez obaw o bankructwo.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!