Agencja badawcza Martin & Jacob opublikowała wyniki badania „Bank Najlepszy dla Rolnika”. Kto wygrał? Pierwsze miejsce zajął Bank BGŻ BNP Paribas, na podium znalazły się jeszcze Bank Spółdzielczy (grupa BPS lub SGB) i Bank BZ WBK.

W pierwszej dziesiątce były następujące banki: Credit Agricole, Bank Millennium, Bank Pekao/ UniCredito, PKO Bank Polski, Bank Pocztowy, pozostałe Banki Spółdzielcze, SKOK.

Banki biorące udział w rankingu były oceniane przez 1200 rolników w czterech kategoriach: ocena oferty bankowej, jakość obsługi, warunki lokalowe oraz opinia o banku. W sumie respondenci poddali ocenie 26 elementów w 26 bankach.

- Rolnik dla bankowości staje się dzisiaj bardziej łakomym kąskiem. To nie wynika tylko z faktu, że dysponuje pokaźnymi aktywami, które dla wielu instytucji stanowią swego rodzaju zabezpieczenie współpracy. Ale też w kontekście wzrostu ceny ziemi, również i tego, że by się rozwijać potrzebuje inwestować, dlatego potrzebuje finansowania. Rolnik staje się po prostu istotnym graczem na tej scenie bankowej. Banki potrzebują ten rynek penetrować, bo mocno rozwinęły rynek konsumencki, a sektor rolny, poza Bankami Spółdzielczymi, które rdzennie wywodzą się z tradycji rolniczej, był zaniedbany – mówił podczas spotkania prasowego Marcin Chrobot, prezes Martin & Jacob. Teraz to się powoli zmienia. Dlatego agencja zdecydowała się na takie badania i będzie je powtarzać cyklicznie w następnych latach.

– Z przeprowadzonego przez nas badania wynika, że rolnicy oczekują od banków przede wszystkim szybkich decyzji kredytowych, ale też dostępu do bankowości internetowej, która – jak się okazuje – również na wsi jest dziś bardziej istotna niż bliskość tradycyjnej placówki – mówi dr Aneta Uss-Lik z firmy Martin & Jacob. Dodaje, iż współcześni rolnicy oceniają atrakcyjność banków także przez pryzmat wysokości udzielonego kredytu. Wyniki badania to wskazówka, na które elementy należy stawiać, by przyciągnąć do siebie takich klientów.

– O tym, że walka była bardzo wyrównana, świadczy fakt, że dystans między czołówką a pozostałymi bankami nie był duży. Wysokie oceny uzyskały też m.in. takie banki jak: Credit Agricole, Bank Millennium czy Pekao S.A. – komentuje dr Aneta Uss-Lik.