To druga odsłona problemu płatności. Teraz dyskusja ma dotyczyć już nie realizacji płatności, a sposobu wyboru firmy informatycznej. Bo to, że zmiany personalne przeprowadzone w agencji nie tylko nie powstrzymały realizacji płatności, ale nawet „przyczyniły się do sprawniejszej realizacji płatności bezpośrednich za rok 2016” – już wcześniej mówiono.

Więcej: Szef ARiMR: 92 proc. rolników dostało pieniądze z dopłat bezpośrednich

Obecnie dyskusja będzie się toczyć wokół „wniosku Klubu Parlamentarnego Polskie Stronnictwo Ludowe o przedstawienie na posiedzeniu Sejmu informacji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na temat systemu informatycznego obsługującego wypłaty dopłat bezpośrednich dla polskich rolników”.

Ministerstwo odpowiedziało na pytania sformułowane we wniosku PSL.

Wyjaśniło, ile firm brało udział w postępowaniu przetargowym, ile złożyło oferty, którą firmę wybrano w przetargu, jakie było postępowanie odwoławcze (wniesiono 10 odwołań) i dlaczego w jego efekcie powtórzono czynności oceny ofert i wybrano HEWLETT PACKARD ENTERPRISE POLSKA Sp. z o.o. (obecnie Enterprise Services Polska Sp. z o.o.)

Wybrana oferta nowego systemu będzie kosztować trochę ponad 73 mln zł (cena ofertowa brutto), dotychczas zamówiono usługi modyfikacyjne na ok. 18 mln zł i zlecenia operacyjne na ok. 775 tys. zł.

Planowane wydatki: usługa modyfikacji – ponad 111 mln zł (kilkadziesiąt tysięcy mniej niż poprzedni system na okres 2014-2016), zlecenia operacyjne  – prawie 5 mln brutto (poprzednio 2 mln 140 tys. zł), usługa utrzymania systemu ma kosztować trochę ponad 36 mln zł (poprzednio – 74 mln zł).

Ministerstwo wyjaśniło też, że „system jest budowany przyrostowo”, tak jak działo się to od 2004 roku. Zmiany przepisów wymagają też wprowadzenia modyfikacji umożliwiających sprawną obsługę wniosków na rok 2017.

Od 2016 roku ARiMR podjęła kroki, aby uniezależnić się od wykonawców zewnętrznych i zbudować System Informatyczny Agencji (SIA), ale obecnie nie dysponuje niezbędnym potencjałem ludzkim: „Biorąc pod uwagę specyfikę SIA i skalę przedsięwzięcia, jego utrzymanie, bez wsparcia wyspecjalizowanych podmiotów, na tę chwilę nie jest możliwe”.

Wyjaśniono też, że utrzymanie roczne nowego systemu – według umowy – to blisko 7 mln zł, podczas gdy poprzednia umowa roczny koszt wynagrodzenia z tytułu utrzymania systemu określała na 24 mln 723 tys. zł.

Komisja zajmie się informacją jutro. W załączeniu całość informacji ministra.

Jak podaje dziś ARiMR, do 23 maja wypłaciła w ramach płatności bezpośrednich za 2016 rok 13,793 mld zł, co stanowi 93,03 proc. puli środków przeznaczonych na ten cel. Jest to kwota wyższa o ponad 1,994 mld zł od kwoty wypłaconej w tym samym okresie za rok 2015.

Podobał się artykuł? Podziel się!