PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

"Rodzina 500 plus" a dochód rolnika

"Rodzina 500 plus" a dochód rolnika Projektowana ustawa o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (tzw. 500 zł na dziecko) przewiduje możliwość otrzymywania świadczenia na kolejne dzieci Fot. pixabay

Do ustalania prawa do świadczenia na dzieci przyjmuje się dochód z hektara przeliczeniowego. Jeśli rodzina uzyskuje też dochody pozarolnicze, dochody te sumuje się.



Projektowana ustawa o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (tzw. 500 zł na dziecko) przewiduje możliwość otrzymywania świadczenia na kolejne dzieci, a na pierwsze dziecko – w zależności od osiąganego dochodu, tylko jeśli nie przekracza on miesięcznie na osobę w rodzinie 800 zł, a w rodzinie z dzieckiem niepełnosprawnym 1200 zł. Jak liczyć dochód rolnika?

Projekt zawiera takie uregulowanie tej kwestii:

„W przypadku ustalania dochodu z gospodarstwa rolnego przyjmuje się, że z 1 ha przeliczeniowego uzyskuje się dochód miesięczny w wysokości 1/12 dochodu ogłaszanego corocznie w drodze obwieszczenia przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie art. 18 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (Dz. U. z 2013 r. poz. 1381, z 2014 r. poz. 40 oraz z 2015 r. poz. 1045).”

Szczegółowe sytuacje, związane z dzierżawą, rozwiązano następująco:

„6. Ustalając dochód rodziny uzyskany z gospodarstwa rolnego, do powierzchni gospodarstwa stanowiącego podstawę wymiaru podatku rolnego wlicza się obszary rolne oddane w dzierżawę, z wyjątkiem:

1)            oddanej w dzierżawę, na podstawie umowy dzierżawy zawartej stosownie do przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników, części lub całości znajdującego się w posiadaniu rodziny gospodarstwa rolnego;

2)            gospodarstwa rolnego wniesionego do użytkowania przez rolniczą spółdzielnię produkcyjną;

3)            gospodarstwa rolnego oddanego w dzierżawę w związku z pobieraniem renty określonej w przepisach o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich ze środków pochodzących z Sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej oraz w przepisach o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.

7. Ustalając dochód rodziny uzyskany przez dzierżawcę gospodarstwa rolnego oddanego w dzierżawę na zasadach, o których mowa w ust. 6, dochód uzyskany z gospodarstwa rolnego pomniejsza się o zapłacony czynsz z tytułu dzierżawy.

8. Ustalając dochód rodziny uzyskany z wydzierżawionego od Agencji Nieruchomości Rolnych gospodarstwa rolnego, dochód uzyskany z gospodarstwa rolnego pomniejsza się o zapłacony czynsz z tytułu dzierżawy.

(…)

10. W przypadku gdy rodzina uzyskuje dochody z gospodarstwa rolnego oraz dochody pozarolnicze, dochody te sumuje się.”

Zgodnie z „Obwieszczeniem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia  23  września 2015 r. w sprawie wysokości przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego w 2014 r.”,   przeciętny dochód z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego wynosił w 2014 r.  2506  zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (50)

  • 2249946 2017-11-02 17:11:06
    Mam 1,6312 hektara w dzierżawie. Czy muszę dochód roczny pomnożyć przez 1 ha czy przez 1,6312 ha
  • aneta_stobiecka 2017-10-24 20:46:13
    witam mam pytanie czy jeśli dzierzawca zabrał mi ziemię w lutym 2016 r.to czy dochod z tej ziemi liczony jest 2 miesiące czy 12.do 500 plus.błagam o odpowiedź.
  • ROLNIK 2017-08-21 17:32:36
    a co w przypadku np. gradobicia, a jeszxze , gdy rolnik nie ubezpieczył upraw, czy to ministra NIE OBCHODZI ? - WSZAK ROLNIK MOŻE JESZCZE NA ROLNICTWIE PONIEŚĆ STRATY - WIĘC GDZIE JEST TU SPRAWIEDLIWOŚĆ ?!!!
  • AAA 2017-07-31 14:11:16
    Witam,
    m mam podobną sytuację. Mąż wycierżawił ziemię od rodziców na 10 lat. Nie posiada żadnych korzyści majątkowych z tego pola bo nawet nie mieszka w tej okolicy tylko 450km od pola. Panie w Gopsie mowią ze trzeba będzie wyliczyc z tych 11h jaki uzyskuje dochód (jak nie usyskuje nic) No masakra jak to jest naprawdę????Czy dzierżawca który jest tylko na papierze musi jakosś wyliczac dochód z tego tytułu??
  • m 2017-07-27 12:39:49
    witam
    Mąż ma 4 ha ktore dawno temu przepisał mu ojciec. Nie uzytkuje ich ponieważ przeprowadził się do miasta i tam tez jest zameldowany. Jego hektary uzytkuje ojciec od zawsze do dzis. Dodatkowo maz zrezygnował z krusu wiec nie odprowadza skladek poniewaz pracuje na etacie gdzie na odprowadzane skladki na zus, Jednak w mopsie panie pytaja o pole które fizycznie stoi na meza. Pytanie- czy jest sposob by nie brali pola pod uwage skoro nic z tego nie mamy, tylko stoi na papierze?
  • karol 2017-01-25 13:41:24
    mam 2ha swoich gruntow plus 9hektarow ktore dzierzawie od ojca.
    czy to 9 hektarow jest liczony jako moj dochod czy jako ojca???

    pozdrawiam prosze o odp
  • Justysia 2016-09-26 16:49:08
    Dochód mnożysz przez ilość hektarów , pozniej otrzymany wynik dzielisz na dwanaście i na końcu przez ilość osób :) nie zmieniając kolejności
  • bobik 2016-09-01 20:53:31
    tylko demografowie nie podają że wzrost robią muzułmany ,murzyny i inne kolorowe a nie rodowite francuzy
  • mazi 2016-08-24 19:02:11
    Uważam , że dochód z hektara powinien być wyliczany z tego co na nim rośnie.
    Weźmy sadownika z GRÓJECKIEGO. Tam prawie na każdej posesji WILLA a obok WYPASIONA FURA .Mieszkam na wsi w tej okolicy i za gardło ściska że tacy ludzie co mają h. i kasy na wszystko dostają też na pierwsze dziecko bo z tych śmiesznych wyliczeń wynika że są ubodzy. A ja co pracuje zawodowo i wychowuje samotnie dwóch synów dostaję tylko na jednego bo zarabiam 2500 netto to na os przypada 833zł. Nóż się otwiera w kieszeni kiedy patrzy się na taką mamuśkę wychodzącą z salonu piękności., bo nie wie na co kasę wydać. No i oczywiście sama nic nie robi bo ma parobków.
  • sylwia4964 2016-04-11 17:07:57
    A co w przypadku gdy gospodarstwo rolne zostało przekazane 20 listopada 2014 roku . Czyli cały rok 2014 nie miałam dochodu z tego tytułu i co wtakiej sytuacji liczą rok 2015 , bo tak mnie poinformowali w rodzinnym .
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.198.173
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!