PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

„Rodzina 500 plus” pomoże rodzinom rolniczym

„Rodzina 500 plus” pomoże rodzinom rolniczym Czy PSL, czy PiS dał więcej rodzinom rolniczym? Do odpowiedzi na to pytanie sprowadził się jeden z wątków podjętych wczoraj przez posłów podczas głosowania nad projektem „Rodzina 500 plus”. Fot. pixabay

Program został wprowadzony w celu udzielenia przez państwo pomocy rodzinie w wychowywaniu dzieci. To nie jedyny program adresowany do rodzin rolniczych, ale z pewnością najbardziej dla nich znaczący, gdyż nie korzystały one z ulg podatkowych, a tylko w niewielkim stopniu z przedszkoli.Ostatnio wprowadzono możliwość pobierania zasiłku macierzyńskiego przez 12 miesięcy po urodzeniu dziecka przez wszystkie matki, także nieopłacające składek, w tym rolniczki.

Czy PSL, czy PiS dał więcej rodzinom rolniczym? Do odpowiedzi na to pytanie sprowadził się jeden z wątków podjętych wczoraj przez posłów podczas głosowania nad projektem „Rodzina 500 plus”.

Poseł Henryk Kowalczyk z PiS – także będący przewodniczącym Komitetu Stałego Rady Ministrów –zwrócił się do minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej:

- Mam pytanie do pani minister: Czy ten program to kieszonkowe po 500 zł dla każdego dziecka? Bo z tej dyskusji odnoszę takie wrażenie. Mówiono o dyskryminacji pierwszego dziecka, jakby to było kieszonkowe. A ja jestem przekonany, że jest to kompleksowy program wspierania rodziny. Mówienie o dziecku pierwszym, drugim i następnym jest sposobem liczenia tych 500 zł dla rodziny. To nie jest kieszonkowe, ale to jest program kompleksowy. Nie taki, jak wprowadzony do tej pory iluzoryczny program dotyczący przedszkola dla dzieci, bo tak naprawdę rodzice mają prawo oddać dzieci do przedszkola, tylko że w tym przedszkolu nie ma miejsca - i to jest ta wielka różnica. Państwo wprowadziliście ulgi podatkowe dla dzieci, tak, tylko PSL zapomniał, że w tych ulgach podatkowych nie tylko wykluczyliście pierwsze dziecko, ale wykluczyliście całe grupy społeczne, na czele z rolnikami, którzy w ogóle nie mieli prawa z żadnych ulg skorzystać, bo nie mają PIT-u. A więc jeśli chcecie kontynuować taki program, dyskryminujący całe grupy społeczne, to jest to absolutnie niedopuszczalne. My proponujemy program, który jest kompleksowym programem pomocy dla rodziny.

Ta wypowiedź doprowadziła do polemiki z posłem Władysławem Kosiniak-Kamyszem, niedawnym ministrem pracy i polityki społecznej w rządzie PO-PSL. Powiedział on o dwukrotnym podniesieniu ulg podatkowych w poprzedniej kadencji.

Poseł Kowalczyk ripostował, że ulga podatkowa była ulgą, z której korzystały tylko najbogatsze rodziny.

- Niech mi pan minister, pan poseł wskaże rodziny rolnicze, które skorzystały z tej ulgi – mówił Henryk Kowalczyk. - Przecież nikt z rodzin rolniczych nie skorzystał z ulgi podatkowej.

Poseł Krystyna Skowrońska wtrąciła: - Bo nie płacił podatku.

Poseł Kowalczyk kontynuował: - Jeśli pan tego nie rozumie, to jak pan może być przewodniczącym partii mieniącej się rolniczą? Panie pośle, proszę pojechać na wieś zapytać rolników, który z rolników skorzystał z ulgi podatkowej na dzieci.

- Co zrobiliśmy dla rolników? – odpowiadał poseł Kosiniak-Kamysz. - Po pierwsze, 1 tys. zł na każde dziecko przez pierwsze 12 miesięcy, urlop wychowawczy dla rolników, którzy nie odprowadzają składek. Nie ma ulgi podatkowej, bo oni nie płacą podatku dochodowego, bo nie wprowadziliśmy, nie dopuściliśmy do wprowadzenia podatku dochodowego dla rolników. A może wy chcecie wprowadzić? – pytał poseł i dokończył innym przypuszczeniem: - Ale na pewno wiem, co chcecie. Chcecie zatłuc firmy rodzinne…  Chcecie zatłuc firmy rodzinne podatkiem obrotowym… chcecie, żeby był większy wzrost wydatków… chcecie zakazać sprzedaży ziemi polskim dobrym rolnikom.

Ustosunkowując się do tych wypowiedzi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta  Rafalska wezwała do merytorycznej debaty nad przedstawionym projektem i przypomniała, że ocena poprzedniej ekipy już się dokonała, to rządowi PiS zaufali wyborcy 25 października, a do wyborów PiS szło z programem 500+.

- Dzisiaj toczymy spór nie o dokonania, które przeprowadziła poprzednia ekipa, bo ta ocena się dokonała, tylko bardzo proszę Wysoką Izbę, żebyśmy rozmawiali o tych poprawkach, które są omawiane, o tym projekcie, który jest procedowany.

Do tych wypowiedzi nawiązała też premier Beata Szydło:

- Dlaczego przygotowaliśmy ten program? To głos matek i ojców. To głos polskich rodzin, który słyszeliśmy w kampanii wyborczej. Ja pamiętam do dzisiaj, kiedy byłam na spotkaniu na Mazowszu, podeszła do mnie mama i powiedziała mi, że jest matką czworga dzieci, że jej mąż zmarł, że prowadzi gospodarstwo rolne, ma kredyty, których nie jest w stanie spłacić, i na utrzymanie swojej rodziny ma 960 zł. Nie skarżyła się, tylko prosiła, żeby nie zapominać o takich jak ona rodzinach, żeby pomóc, bo do tej pory nikt nie słyszał jej głosu. Mówicie dzisiaj państwo o tym, że to wy pomagaliście polskim rodzinom. Ja doceniam każde dobre rozwiązanie, które było wprowadzone. Szanowni państwo, rząd, władza polega na tym, żeby w interesie państwa, w interesie narodu kontynuować dobre rozwiązania, ale też żeby naprawiać to, co zostało popsute przez poprzedników.

Głosowało 444 posłów. Za przyjęciem programu głosowało 261 posłów (w tym: 226, czyli wszyscy posłowie z PiS, 2 z PO, 14 z Kukiz’15, 16 czyli wszyscy z PSL, 3 niezrzeszonych) przeciw było 43 posłów (3 z PO, 11 z Kukiz’15, 29 z N), wstrzymało się 140 posłów (127 z PO i 13 z Kukiz’15).

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (25)

 • smoku 2016-02-17 19:11:30
  Liczba ludności nie ma nic wspólnego z potęgą czy bogactwem kraju - inaczej kraj pijoczków i meneli jak mrówków byłby nią już dawno. Władza chce tylko zwiększenia liczby płatników w celu podtrzymania tego chorego sytemu nygusów i obiboków, którzy w wieku 40 paru lat już renty sobie załatwiają. Dawniej były dziady ale chłop miał poszanowanie a teraz jest dziadem bo na takich dziadów musi łożyć.
 • baba 2016-02-15 21:49:19
  W Irlandii państwo przelewa na rodziny z jednym dzieckiem blisko 135 euro miesięcznie. We Francji dopłaty w wysokości 129 euro otrzymują rodzice dwójki dzieci. Rząd Norwegii płaci prawie 1000 koron (ok. 450 zł) na każde, nawet pierwsze dziecko. W Niemczech rodzice otrzymują 184 euro na każdego potomka.

  W budżecie 200 euro na każde dziecko ma duże znaczenie – mówią ludzie mieszkający w Niemczech. W krajach Europy Zachodniej pomoc dla rodzin jest znacznie szersza. W jej skład wchodzą m.in. odliczenia podatkowe i ulgi. W sumie w Polsce rodziny mogły liczyć do tej pory na wsparcie państwa w wysokości 2224 złotych rocznie.

  We Francji rodziny co roku otrzymują 28 669 złotych. Francuski program pomocy dla rodzin sprawia, że demografowie przewidują wzrost populacji kraju o blisko 2 miliony mieszkańców do 2050 roku.
 • djp 2016-02-14 16:03:20
  I tak chcecie ze sobą "rozmawiać"? W zalewie wyzwisk trudno znaleźć argumenty. No chyba, że ktoś chce dowiedzieć się, kto jest większym ch....A chyba nie o to tu chodzi.
 • baba 2016-02-14 14:41:19
  emeryt, stop złodziejstwu, nie kradnij - aleś srania dostał; już nawet nie wiesz, jak się nazywasz
 • emeryt 2016-02-14 12:27:34
  Emerycie popieraj pis czynem umieraj przed terminem a ty gnojku babo wez i wyczysc rozporek baranie nie okradaj innych bo te dzieci wjada na zachod kombinatorze
 • baba 2016-02-14 10:12:52
  won durak, udający że masz cos w spodniach i się rozmnażasz i nawet duplikujesz, emigrant i obnażony - o emerytach trzeba było myśleć, jak zabierali im odłożone na emerytury oszczędności i pchali je na utrzymanie PO - PSL, i jak wyjeżdżali młodzi i wykształceni, a nie teraz płaczesz, że się nowi urodzą
 • emigrant 2016-02-14 09:21:33
  stosunek do starych biednych ludzi czesto zyjacych w ubóstwie by nie powiedzieć w skrajnej nedzy pokazuje jaki to jest rząd-to jest ta "sprawieliwość"
 • naga prawda 2016-02-14 09:01:44
  wot durna baba-okraść emerytów dać po 500+ bogatym bo oni za mało Polskę rozkradli-no ale osły by nie dostały-emeryt dzieci wychował dla Polski,emeryt był na wyborach zagłosowac na PiS to teraz drogi emerycie mozesz zdechnąć
 • wiem 2016-02-14 08:53:46
  @chłop ty jestes po prostu durny jak główka kapusty,przepaść jesli chodzi o warunki zycia,zarobki i traktowanie ludzi w Polsce i na zachodzie jest ogromna,program 500+ nic nie zmieni młodzi beda uciekać a zapłacimy im za 18 lat 108000 zł,to jest kradzież naszych pieniedzy-ten program to jawny sabotaż,gdyby jeszcze płacic tym którzy urodza nowe dziecko i tylko tym po 500 to program byłby 10 razy tańszy a efekty 10 razy lepsze,ten program to gwóźdx do trumny PiS a przy okazji Polski,pamietaj ze nie chodzi o jeden rok tylko o lata nastepne conajmniej 18,pamietaj też ze gospodarka nie bedzie sie stale rozwijać 4% rocznie a beda lata kryzysu,co wtedy budzet zrobi?krach nastapi szybciej niz tobie sie wydaje,to jest okradanie jednych przez drugich i wyprowadzanie pieniedzy za granice,produkcji siły roboczej dla zachodu-PiS skonczy w szambie i pamietaj ze posłowie co pobieraja około 12.000 nieopodatkowanej diety też dostana kosztem okradzionych emerytów bo oni dostaną 5 zł brutto podwyzki
 • baba 2016-02-14 08:36:32
  Na całym świecie są takie programy, a tylko w Polsce ciemny lud, któremu wydaje się, że inni są od niego ciemniejsi, opowiada o stratach. Jak pieniądze są u rodzin, to one je wydają - i napędzają gospodarkę podatkami. Wtedy powstają żłobki i przedszkola, miejsca pracy. Wtedy nie trzeba wyjeżdżać po pracę i po to, żeby żyć i rodzić dzieci za granicą (i płacić tam podatki), jak to dzieje się teraz, a co spowodowała niedawna patologia będąca u władzy.
  A tutejszej patologii w związku z tym programem nie trzeba się obawiać - te pieniądze gmina może wydać na opłacenie konkretnych rzeczy i usług (np. obiady w szkole), jeśli stwierdzi, że nie są właściwie wydawane na dziecko - tak zapisali w ustawie.
  djp teraz chcesz, aby wydane pieniądze pozostały w kraju razem z dorosłymi już dziećmi - a gdzie byłeś, jak 2 mln ludzi wyjeżdżały? A gdzie byłeś, jak ci wyciągnęli pół kasy odłożonej na EMERYTURĘ? Gdzie, jak stworzyli pracodawcom (bo nie pracownikom) możliwość zatrudniania na czarno i nie odkładania na EMERYTURĘ pracownikom? Gdzie, jak znieśli granice - tylko po to, żebyś tam pryskał w charakterze taniej siły roboczej, bo przecież nie na wypoczynek?
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.112.7
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!