PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Rolnictwo było czy jest w zapaści?

Rolnictwo było czy jest w zapaści? Kto odpowiada za złą sytuację na rynkach rolnych? Fot. Shutterstock

Który rząd – poprzedni czy obecny – jest odpowiedzialny za złą sytuację w polskim rolnictwie? Zastanawiali się nad tym posłowie po wysłuchaniu sejmowej informacji ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela o sytuacji zastanej w resorcie po objęciu władzy.Posłowie nie zainteresowali się zbytnio tematami dotyczącymi rolnictwa, poruszonymi we wczorajszej informacji ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela, dotyczącej stanu zastanego w ministerstwie na dzień objęcia rządów. Zaledwie dwa wystąpienia dotyczyły bezpośrednio sytuacji w rolnictwie.

Więcej: Jurgiel o rządach PO-PSL w rolnictwie: Nieudolność, opieszałość, nepotyzm

Do kwestii dotyczących rolnictwa odniósł się w swoim wystąpieniu poseł Władysław Kosiniak-Kamysz:

- O rolnictwie. O wszystkim się nie da, niestety, bo jest trochę mało czasu, ale pan minister Jurgiel mówi: zamieniliśmy niekompetencję na wielce kompetentnych działaczy PiS-u, którzy teraz na pewno uratują polskie rolnictwo, bo ono było w zapaści. Ceny mleka – najniższe od lat, wieprzowina – najtańsza od 2004 r., owoce miękkie – najtańsze. Rolnicy pisali w trakcie przemówienia pana ministra Jurgiela, że audyt audytem, a świnie w skupie najtańsze od lat. I to jest problem, i tym się trzeba zająć.

Kosiniak-Kamysz podkreślił wzrost eksportu rolnego w ostatnich latach.

- 2008 r.: 11 mld, import – 9,7 nadwyżka – 1,3 – mówił. -  Rok 2015: eksport – 23,6, import – 15,8, nadwyżka – 7,7. W latach 2008–2015 eksport żywności wyniósł ponad 0,5 bln zł. To wszystko. Polski rolnik wygospodaruje nadwyżkę dewiz, pozwalając sfinansować deficyt w handlu z Rosją. To jest energia dla całej polskiej gospodarki. Tę energię daje polski rolnik, a wy go znów dzisiaj nie doceniacie. Nie myślicie o tym, co zrobić z suszą, która może nastąpić. Dopłaty miały być podwojone, a są co najmniej opóźnione. To jest wasz bilans w rolnictwie.

Do tej wypowiedzi odniósł się poseł Robert Telus.

- Ostatnio na spotkaniu z rolnikami jednemu członkowi PSL-u tłumaczyłem temat dopłat unijnych i wyrównania dopłat unijnych, bo zadał mi pytanie: Obiecywaliście, że wyrównacie dopłaty unijne. Dlaczego ich jeszcze nie wyrównaliście? Ale nie wyobrażałem sobie, że będę musiał tę samą sprawę tłumaczyć szefowi Polskiego Stronnictwa Ludowego, bo dziś zarzucił nam, że w ciągu pół roku nie wyrównaliśmy dopłat – stwierdził Robert Telus.

Poseł Borys Budka prostował z sali, że chodziło o wypłacenie dopłat, a nie ich wyrównanie, ale poseł Telus mówił dalej i podkreślał, że dopłaty unijne negocjował najpierw Jarosław Kalinowski, a później Marek Sawicki.

-  Pan przewodniczący PSL-u mówił również, że jest tak niska cena trzody chlewnej – przypomniał Robert Telus. - Drodzy państwo, w 2007 r. pogłowie trzody chlewnej w Polsce wynosiło 18 mln, a jak oddawaliście władzę, drodzy państwo – 9 mln. Polskie Stronnictwo Ludowe i Platforma Obywatelska – zniszczyliście polską hodowlę, to wy żeście ją zniszczyli.  Przewodniczący PSL-u mówił również – wielka hipokryzja – że cena mleka jest tak niska. Drodzy państwo, w 2007 r. cena mleka była 1,40 zł, a za waszych rządów – 60 gr. To wy do tego doprowadziliście. I, drodzy państwo, nepotyzm, nepotyzm. Z informacji z kancelarii premiera Donalda Tuska wynika, że w centrali ARiMR pracuje 3600 osób, z tego 1700 nazwisk się powtarza. To jeszcze nie wszystko, jest 200 osób o tych samych adresach. Drodzy państwo, to wasz nepotyzm. A gdy szef ARiMR po objęciu władzy wymienił szefów powiatowych, to rozdzwoniły się telefony do szefów PSL-u i w telefonach było słychać: Wujek, ratuj, bo nas zwalniają.

Poseł Kazimierz Moskal mówił natomiast o przykładzie złego wykorzystywania środków unijnych:

- Przykładów jest bardzo dużo, prokurator już się tym zajął. Szanowni państwo, Wola Rafałowska. Kolega Jana Burego razem z PGE Energia Odnawialna wyłudza kilkadziesiąt milionów złotych. Ma być farma wiatrowa, nie ma farmy wiatrowej, nie ma pieniędzy. Sprawa kolejna, chodzi o spółkę córkę Azotów. Kolega Jana Burego również w pewnym momencie staje się współwłaścicielem tej firmy, kupuje ją za 2 mln 200. Zysk, który zostaje, tej firmy to 4,5 mln. Natomiast kilka miesięcy później otrzymuje z Programu Operacyjnego „Innowacyjna gospodarka” 40 mln dotacji. Oczywiście wtedy działa minister z PSL-u. Pewna firma spożywcza, w której działa, w której ma udziały Jan Bury, jego małżonka, wypuszcza na rynek zafałszowany towar. I co się okazuje? Kara, która powinna wynosić ponad 13 mln zł, wynosi 0 zł. Główny i wojewódzki inspektorzy jakości handlowej artykułów rolnych i spożywczych spowodowali, że kary nie ma.

Za odrzuceniem „Raportu o stanie spraw publicznych i instytucji państwowych na dzień zakończenia rządów koalicji PO–PSL (2007–2015)”, głosowało 151, przeciw – 258, wstrzymało się 9 posłów, co oznacza, że raport został przyjęty.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (16)

 • małorolny 2016-05-29 15:22:24
  Może obecny rząd chce dobrze, ale do każdej strategicznej ustawy dorzucają korzystne prawa "czarnym". i to jest nie fair... także każdy rząd dba o swoje interesy i czy 8 lat czy 8 miesięcy rządzenia to wszystko idzie ku jednemu aby jak najwięcej "świń" przy państwowym korycie się nażarło
 • gość 2016-05-18 07:13:18
  Rolnictwo jest już na dnie, przez kilka lat spadało lecz teraz dzięki ,,dobrej zmianie" szybko opadło na dno nie potrafią, a może nie chcą nasi ,,wybrańcy" zadbać o interesy polskiego rolnika powinni brać przykład z duńczyków lub holendrów. Oczywiście są nieliczne gospodarstwa które osiągają jakieś nie wielkie zyski, ale na to ma wpływ wiele czynników nie związanych z rolnictwem.
 • 1qaz 2016-05-13 23:00:44
  do Stefan Ławski
  Nick to z lenistwa pierwsze klawisze od lewej. Co do mojej opinii to wynika ona z dosyć dobrej znajomości przedmiotu i obserwacji poczynań wybrańców z polecenia biskupów tzw. dobrej zmiany. Zawsze byłem za ewolucją, na rewolucję nas nie stać a poza tym kim to robić i po co. Pozdrawiam.
 • z.. 2016-05-13 14:27:17
  Nie czekam na nikogo ...nie wierze . Właśnie dostałam odpowiedź, mój plan na studnie zatwierdzony......można kopać.....
  Zapaść mamy zewnętrzną...wewnątrz kręcimy się jak wariaci...coraz lepiej i więcej....niech TYLKO nikt nas nie mami nie obiecuje, nie psuje rynku (wrzucenie towaru embargowego), nie nakłada coraz to nowej bezsensownej papierologii.....i te ciągłe wzrastające ukryte opłaty......za opryskiwacz , za zaświadczenie do zaświadczenia..... za chłodnie, za ......ASF...za dobrą współprace z Ukrainą (zapominając o naszej produkcji)......wszyscy i wszystko ważniejsze ...na końcu Rolnik.....dla ministerstwa finansów też.....
 • Stefan Ławski 2016-05-13 09:46:26
  Kto to jest pooseł o bajkowym nazwisku. ?? Nie wiem kim jestes, ale piszesz do rzeczy i inteligentnie, ale przede wszystkim nazwałes po imieniu to co ci idioci z PiS-u nazywaja audytem. Bo to oczywiście nie jest żaden audyt, jeśłi to może jest A Ł D Y T ( korekto nie poprawiaj! a za to, że napisałeś w swoim poście o problemie wody, chylę przed Toba czoło kimkolwiek jesteś !!! SZACUN 1kaz !!!!! Wielkie SZACUN ps czy dobrze rozszyfrowuje Twoj nikc 1qaz to po prostu rozkaz ???
 • 1qaz 2016-05-13 08:56:57
  To skandal aby ten dziadek do orzechów zwany ministrem plątał się jeszcze po salonach sejmowych i ministerialnych. Podobnie pomylony poseł o bajkowym nazwisku. Wypowiedzi tych panów to stek bzdur, oni mają receptę tylko na wymianę kadr na swoich a rolnictwo ich nie interesuje. Jest tam jeszcze jeden który kiedyś plątał się u ś.p. Lecha, ten co oszukał chłopów i zaproponował aby kościół nabywał ziemię od Skarbu Państwa za przysłowiową złotówkę. Myślę, że kiedyś dojdą do władzy normalni przedstawiciele tego prawie 40 milionowego kraju i wprowadzą normalny porządek a tych uzdrawiaczy z Bożej łaski się rozliczy i odpowiednio nagrodzi. A popisywanie się posłem Burym jako symbolem PSL jest co najmniej nie na miejscu. Każdy dzień tych ludzi w ministerstwie to dzień stracony. Lepiej niech wypłaci smyk jeden dopłaty bezpośrednie za 2015 rok a nie wozi d... po świecie za budżetowe pieniądze. A co do zatrudnienia i nepotyzmu to sprawdzimy przy kolejnej zmianie, tej właściwej. Bredni płynących z trybuny sejmowej których miałem przyjemność posłuchać nie wymyślił audytor, audyt sporządza niezależny podmiot wg pewnych standardów a ten cyrk to kolejny popis dobrej zmiany. Poważny problem dla rolnictwa to na dzień dzisiejszy jest gospodarka wodą, mała retencja, systemy nawadniające i dostęp do odnawialnych źródeł energii a nie gorzkie żale niedouczonych nieudaczników życiowych.
 • rolnik 2016-05-13 08:56:42
  W centrali na Poleczki pracuje nie 3 tys. a tysiąc osób?
  Przepraszam..... ile?
 • Stefan Ławski 2016-05-13 08:40:07
  Wreszcie rozsądny głos "Normalnego rolnika". Poza Myszą i Cesarzem z gospodarza jeszcze bardzo dobrze żyją koryciarze z Prawa i Sprawiedliwości, oraz z Polskiego Stronnictwa Ludowego. To przede wszystkim Poza tym wpis rzeczowy i merytoryczny. Szacunek dla komentatora.
 • Normalny rolnik 2016-05-13 07:41:52
  Co do polityków ro nie da się dogodzić wszystkim... Ani PiS, PO, PSL, SLD itp. nie dogodzą wszystkim.
  Problemem jest dzisiaj:
  - pszenica 580-600 - a w sklepie chleb po 3zł
  - ceny mleka
  - ceny żywca - w sklepie nie kupisz dobrej szynki poniżej 40zł!!! a i tak za dwa dni świeci!!!
  - co roku śor drożeją o kilka %
  - zakaz uboju hallal i na dodatek czepili się naszych wędzarni - przekrocz granicę a do samego Atlantyku nie ma takich zakazów jak u nas!!!

  OD MYSZY DO CESARZA WSZYSCY ŻYJĄ Z GOSPODARZA
 • abc 2016-05-12 20:46:12
  Jak sie płaci ekologom dopłaty jeszcze raz takie jak innym i koszą łąki i ich nie zbierają przedsiębiorcy którym rzeczpospolita pozwoliła sie wzbogacić nie koszą łubinu bo po co jak ich ciągnikiem można na polu ominąć rolnika rodzinnego kontrolują a obok pole na którym 7 lat sie nie obaliło skiby a bierze dopłaty urzędnicy to wy tworzycie prawo i go egzekwujcie
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.167.216.239
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!