PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Rolnictwo było czy jest w zapaści?

Rolnictwo było czy jest w zapaści? Kto odpowiada za złą sytuację na rynkach rolnych? Fot. Shutterstock

Który rząd – poprzedni czy obecny – jest odpowiedzialny za złą sytuację w polskim rolnictwie? Zastanawiali się nad tym posłowie po wysłuchaniu sejmowej informacji ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela o sytuacji zastanej w resorcie po objęciu władzy.Posłowie nie zainteresowali się zbytnio tematami dotyczącymi rolnictwa, poruszonymi we wczorajszej informacji ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela, dotyczącej stanu zastanego w ministerstwie na dzień objęcia rządów. Zaledwie dwa wystąpienia dotyczyły bezpośrednio sytuacji w rolnictwie.

Więcej: Jurgiel o rządach PO-PSL w rolnictwie: Nieudolność, opieszałość, nepotyzm

Do kwestii dotyczących rolnictwa odniósł się w swoim wystąpieniu poseł Władysław Kosiniak-Kamysz:

- O rolnictwie. O wszystkim się nie da, niestety, bo jest trochę mało czasu, ale pan minister Jurgiel mówi: zamieniliśmy niekompetencję na wielce kompetentnych działaczy PiS-u, którzy teraz na pewno uratują polskie rolnictwo, bo ono było w zapaści. Ceny mleka – najniższe od lat, wieprzowina – najtańsza od 2004 r., owoce miękkie – najtańsze. Rolnicy pisali w trakcie przemówienia pana ministra Jurgiela, że audyt audytem, a świnie w skupie najtańsze od lat. I to jest problem, i tym się trzeba zająć.

Kosiniak-Kamysz podkreślił wzrost eksportu rolnego w ostatnich latach.

- 2008 r.: 11 mld, import – 9,7 nadwyżka – 1,3 – mówił. -  Rok 2015: eksport – 23,6, import – 15,8, nadwyżka – 7,7. W latach 2008–2015 eksport żywności wyniósł ponad 0,5 bln zł. To wszystko. Polski rolnik wygospodaruje nadwyżkę dewiz, pozwalając sfinansować deficyt w handlu z Rosją. To jest energia dla całej polskiej gospodarki. Tę energię daje polski rolnik, a wy go znów dzisiaj nie doceniacie. Nie myślicie o tym, co zrobić z suszą, która może nastąpić. Dopłaty miały być podwojone, a są co najmniej opóźnione. To jest wasz bilans w rolnictwie.

Do tej wypowiedzi odniósł się poseł Robert Telus.

- Ostatnio na spotkaniu z rolnikami jednemu członkowi PSL-u tłumaczyłem temat dopłat unijnych i wyrównania dopłat unijnych, bo zadał mi pytanie: Obiecywaliście, że wyrównacie dopłaty unijne. Dlaczego ich jeszcze nie wyrównaliście? Ale nie wyobrażałem sobie, że będę musiał tę samą sprawę tłumaczyć szefowi Polskiego Stronnictwa Ludowego, bo dziś zarzucił nam, że w ciągu pół roku nie wyrównaliśmy dopłat – stwierdził Robert Telus.

Poseł Borys Budka prostował z sali, że chodziło o wypłacenie dopłat, a nie ich wyrównanie, ale poseł Telus mówił dalej i podkreślał, że dopłaty unijne negocjował najpierw Jarosław Kalinowski, a później Marek Sawicki.

-  Pan przewodniczący PSL-u mówił również, że jest tak niska cena trzody chlewnej – przypomniał Robert Telus. - Drodzy państwo, w 2007 r. pogłowie trzody chlewnej w Polsce wynosiło 18 mln, a jak oddawaliście władzę, drodzy państwo – 9 mln. Polskie Stronnictwo Ludowe i Platforma Obywatelska – zniszczyliście polską hodowlę, to wy żeście ją zniszczyli.  Przewodniczący PSL-u mówił również – wielka hipokryzja – że cena mleka jest tak niska. Drodzy państwo, w 2007 r. cena mleka była 1,40 zł, a za waszych rządów – 60 gr. To wy do tego doprowadziliście. I, drodzy państwo, nepotyzm, nepotyzm. Z informacji z kancelarii premiera Donalda Tuska wynika, że w centrali ARiMR pracuje 3600 osób, z tego 1700 nazwisk się powtarza. To jeszcze nie wszystko, jest 200 osób o tych samych adresach. Drodzy państwo, to wasz nepotyzm. A gdy szef ARiMR po objęciu władzy wymienił szefów powiatowych, to rozdzwoniły się telefony do szefów PSL-u i w telefonach było słychać: Wujek, ratuj, bo nas zwalniają.

Poseł Kazimierz Moskal mówił natomiast o przykładzie złego wykorzystywania środków unijnych:

- Przykładów jest bardzo dużo, prokurator już się tym zajął. Szanowni państwo, Wola Rafałowska. Kolega Jana Burego razem z PGE Energia Odnawialna wyłudza kilkadziesiąt milionów złotych. Ma być farma wiatrowa, nie ma farmy wiatrowej, nie ma pieniędzy. Sprawa kolejna, chodzi o spółkę córkę Azotów. Kolega Jana Burego również w pewnym momencie staje się współwłaścicielem tej firmy, kupuje ją za 2 mln 200. Zysk, który zostaje, tej firmy to 4,5 mln. Natomiast kilka miesięcy później otrzymuje z Programu Operacyjnego „Innowacyjna gospodarka” 40 mln dotacji. Oczywiście wtedy działa minister z PSL-u. Pewna firma spożywcza, w której działa, w której ma udziały Jan Bury, jego małżonka, wypuszcza na rynek zafałszowany towar. I co się okazuje? Kara, która powinna wynosić ponad 13 mln zł, wynosi 0 zł. Główny i wojewódzki inspektorzy jakości handlowej artykułów rolnych i spożywczych spowodowali, że kary nie ma.

Za odrzuceniem „Raportu o stanie spraw publicznych i instytucji państwowych na dzień zakończenia rządów koalicji PO–PSL (2007–2015)”, głosowało 151, przeciw – 258, wstrzymało się 9 posłów, co oznacza, że raport został przyjęty.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (16)

 • małorolny 2016-05-29 15:22:24
  Może obecny rząd chce dobrze, ale do każdej strategicznej ustawy dorzucają korzystne prawa "czarnym". i to jest nie fair... także każdy rząd dba o swoje interesy i czy 8 lat czy 8 miesięcy rządzenia to wszystko idzie ku jednemu aby jak najwięcej "świń" przy państwowym korycie się nażarło
 • gość 2016-05-18 07:13:18
  Rolnictwo jest już na dnie, przez kilka lat spadało lecz teraz dzięki ,,dobrej zmianie" szybko opadło na dno nie potrafią, a może nie chcą nasi ,,wybrańcy" zadbać o interesy polskiego rolnika powinni brać przykład z duńczyków lub holendrów. Oczywiście są nieliczne gospodarstwa które osiągają jakieś nie wielkie zyski, ale na to ma wpływ wiele czynników nie związanych z rolnictwem.
 • 1qaz 2016-05-13 23:00:44
  do Stefan Ławski
  Nick to z lenistwa pierwsze klawisze od lewej. Co do mojej opinii to wynika ona z dosyć dobrej znajomości przedmiotu i obserwacji poczynań wybrańców z polecenia biskupów tzw. dobrej zmiany. Zawsze byłem za ewolucją, na rewolucję nas nie stać a poza tym kim to robić i po co. Pozdrawiam.
 • z.. 2016-05-13 14:27:17
  Nie czekam na nikogo ...nie wierze . Właśnie dostałam odpowiedź, mój plan na studnie zatwierdzony......można kopać.....
  Zapaść mamy zewnętrzną...wewnątrz kręcimy się jak wariaci...coraz lepiej i więcej....niech TYLKO nikt nas nie mami nie obiecuje, nie psuje rynku (wrzucenie towaru embargowego), nie nakłada coraz to nowej bezsensownej papierologii.....i te ciągłe wzrastające ukryte opłaty......za opryskiwacz , za zaświadczenie do zaświadczenia..... za chłodnie, za ......ASF...za dobrą współprace z Ukrainą (zapominając o naszej produkcji)......wszyscy i wszystko ważniejsze ...na końcu Rolnik.....dla ministerstwa finansów też.....
 • Stefan Ławski 2016-05-13 09:46:26
  Kto to jest pooseł o bajkowym nazwisku. ?? Nie wiem kim jestes, ale piszesz do rzeczy i inteligentnie, ale przede wszystkim nazwałes po imieniu to co ci idioci z PiS-u nazywaja audytem. Bo to oczywiście nie jest żaden audyt, jeśłi to może jest A Ł D Y T ( korekto nie poprawiaj! a za to, że napisałeś w swoim poście o problemie wody, chylę przed Toba czoło kimkolwiek jesteś !!! SZACUN 1kaz !!!!! Wielkie SZACUN ps czy dobrze rozszyfrowuje Twoj nikc 1qaz to po prostu rozkaz ???
 • 1qaz 2016-05-13 08:56:57
  To skandal aby ten dziadek do orzechów zwany ministrem plątał się jeszcze po salonach sejmowych i ministerialnych. Podobnie pomylony poseł o bajkowym nazwisku. Wypowiedzi tych panów to stek bzdur, oni mają receptę tylko na wymianę kadr na swoich a rolnictwo ich nie interesuje. Jest tam jeszcze jeden który kiedyś plątał się u ś.p. Lecha, ten co oszukał chłopów i zaproponował aby kościół nabywał ziemię od Skarbu Państwa za przysłowiową złotówkę. Myślę, że kiedyś dojdą do władzy normalni przedstawiciele tego prawie 40 milionowego kraju i wprowadzą normalny porządek a tych uzdrawiaczy z Bożej łaski się rozliczy i odpowiednio nagrodzi. A popisywanie się posłem Burym jako symbolem PSL jest co najmniej nie na miejscu. Każdy dzień tych ludzi w ministerstwie to dzień stracony. Lepiej niech wypłaci smyk jeden dopłaty bezpośrednie za 2015 rok a nie wozi d... po świecie za budżetowe pieniądze. A co do zatrudnienia i nepotyzmu to sprawdzimy przy kolejnej zmianie, tej właściwej. Bredni płynących z trybuny sejmowej których miałem przyjemność posłuchać nie wymyślił audytor, audyt sporządza niezależny podmiot wg pewnych standardów a ten cyrk to kolejny popis dobrej zmiany. Poważny problem dla rolnictwa to na dzień dzisiejszy jest gospodarka wodą, mała retencja, systemy nawadniające i dostęp do odnawialnych źródeł energii a nie gorzkie żale niedouczonych nieudaczników życiowych.
 • rolnik 2016-05-13 08:56:42
  W centrali na Poleczki pracuje nie 3 tys. a tysiąc osób?
  Przepraszam..... ile?
 • Stefan Ławski 2016-05-13 08:40:07
  Wreszcie rozsądny głos "Normalnego rolnika". Poza Myszą i Cesarzem z gospodarza jeszcze bardzo dobrze żyją koryciarze z Prawa i Sprawiedliwości, oraz z Polskiego Stronnictwa Ludowego. To przede wszystkim Poza tym wpis rzeczowy i merytoryczny. Szacunek dla komentatora.
 • Normalny rolnik 2016-05-13 07:41:52
  Co do polityków ro nie da się dogodzić wszystkim... Ani PiS, PO, PSL, SLD itp. nie dogodzą wszystkim.
  Problemem jest dzisiaj:
  - pszenica 580-600 - a w sklepie chleb po 3zł
  - ceny mleka
  - ceny żywca - w sklepie nie kupisz dobrej szynki poniżej 40zł!!! a i tak za dwa dni świeci!!!
  - co roku śor drożeją o kilka %
  - zakaz uboju hallal i na dodatek czepili się naszych wędzarni - przekrocz granicę a do samego Atlantyku nie ma takich zakazów jak u nas!!!

  OD MYSZY DO CESARZA WSZYSCY ŻYJĄ Z GOSPODARZA
 • abc 2016-05-12 20:46:12
  Jak sie płaci ekologom dopłaty jeszcze raz takie jak innym i koszą łąki i ich nie zbierają przedsiębiorcy którym rzeczpospolita pozwoliła sie wzbogacić nie koszą łubinu bo po co jak ich ciągnikiem można na polu ominąć rolnika rodzinnego kontrolują a obok pole na którym 7 lat sie nie obaliło skiby a bierze dopłaty urzędnicy to wy tworzycie prawo i go egzekwujcie
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.156.51.193
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!