Posłowie nie zainteresowali się zbytnio tematami dotyczącymi rolnictwa, poruszonymi we wczorajszej informacji ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela, dotyczącej stanu zastanego w ministerstwie na dzień objęcia rządów. Zaledwie dwa wystąpienia dotyczyły bezpośrednio sytuacji w rolnictwie.

Więcej: Jurgiel o rządach PO-PSL w rolnictwie: Nieudolność, opieszałość, nepotyzm

Do kwestii dotyczących rolnictwa odniósł się w swoim wystąpieniu poseł Władysław Kosiniak-Kamysz:

- O rolnictwie. O wszystkim się nie da, niestety, bo jest trochę mało czasu, ale pan minister Jurgiel mówi: zamieniliśmy niekompetencję na wielce kompetentnych działaczy PiS-u, którzy teraz na pewno uratują polskie rolnictwo, bo ono było w zapaści. Ceny mleka – najniższe od lat, wieprzowina – najtańsza od 2004 r., owoce miękkie – najtańsze. Rolnicy pisali w trakcie przemówienia pana ministra Jurgiela, że audyt audytem, a świnie w skupie najtańsze od lat. I to jest problem, i tym się trzeba zająć.

Kosiniak-Kamysz podkreślił wzrost eksportu rolnego w ostatnich latach.

- 2008 r.: 11 mld, import – 9,7 nadwyżka – 1,3 – mówił. -  Rok 2015: eksport – 23,6, import – 15,8, nadwyżka – 7,7. W latach 2008–2015 eksport żywności wyniósł ponad 0,5 bln zł. To wszystko. Polski rolnik wygospodaruje nadwyżkę dewiz, pozwalając sfinansować deficyt w handlu z Rosją. To jest energia dla całej polskiej gospodarki. Tę energię daje polski rolnik, a wy go znów dzisiaj nie doceniacie. Nie myślicie o tym, co zrobić z suszą, która może nastąpić. Dopłaty miały być podwojone, a są co najmniej opóźnione. To jest wasz bilans w rolnictwie.

Do tej wypowiedzi odniósł się poseł Robert Telus.

- Ostatnio na spotkaniu z rolnikami jednemu członkowi PSL-u tłumaczyłem temat dopłat unijnych i wyrównania dopłat unijnych, bo zadał mi pytanie: Obiecywaliście, że wyrównacie dopłaty unijne. Dlaczego ich jeszcze nie wyrównaliście? Ale nie wyobrażałem sobie, że będę musiał tę samą sprawę tłumaczyć szefowi Polskiego Stronnictwa Ludowego, bo dziś zarzucił nam, że w ciągu pół roku nie wyrównaliśmy dopłat – stwierdził Robert Telus.