PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Rolnicy przeszli z KRUS do ZUS?

Rolnicy przeszli z KRUS do ZUS? Przed 2006 r. zawsze liczba świadczeniobiorców KRUS była wyższa od liczby ubezpieczonych, teraz jest odwrotnie; fot. Pixabay

Autor: Marzena Pokora-Kalinowska

Dodano: 13-11-2017 12:55

Tagi:

Czy powodem mniejszych wydatków poniesionych w tym roku przez budżet państwa na KRUS jest odchodzenie rolników do pracy w innych działach gospodarki i ubezpieczenie w ZUS? Nie wykluczają tego niektórzy posłowie i wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki. Dlaczego jednak liczba świadczeniobiorców w stosunku do liczby ubezpieczonych w KRUS spada od lat?Rząd w projekcie nowelizacji ustawy budżetowej zaplanował zmniejszenie wydatków na KRUS o kwotę 500 mln zł.

Więcej: W budżecie na 2017 r. więcej na składki do organizacji, mniej na KRUS

Sejm projekt przyjął podczas ostatniego posiedzenia.

Dlaczego były potrzebne zmiany w budżecie na rolnictwo w 2017 r.?

Pytali o to posłowie podczas sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Poseł Dorota Niedziela (PO) dopytywała, skąd się wzięła akurat kwota 500 000 tys. zł „zaoszczędzona” w KRUS:

- Czy pan minister dysponuje jakimś szczegółowym rozpisaniem tego punktu? Rozumiem, że 500 000 tys. zł to kwota zaplanowana w związku z oczekiwanym przejściem na emeryturę jakiejś konkretnej liczby osób. Czy wiadomo, ile osób nie skorzystało z możliwości przejścia na emeryturę? Inaczej mówiąc, o ile mniej osób na te emeryturę przeszło? Być może na to pytanie mogłyby nam odpowiedzieć osoby reprezentujące KRUS. Jak wygląda ta struktura? O ile mniej osób przeszło na emeryturę, jakie były przewidywania pod tym względem? Głównie o to chodzi, żeby poznać strukturę.

Wiceminister Jacek Bogucki stwierdził, że „w przypadku Funduszu Emerytalno-Rentowego nie zostanie wykorzystana dotacja w pierwotnie zaplanowanej wysokości”:

- Znana była liczba osób pobierających świadczenia w latach poprzednich, planowano jej wzrost i na tej podstawie zaplanowano większe środki. Wynikało to choćby ze zmian wprowadzonych w systemie emerytalnym. Ponieważ zapotrzebowanie nie zwiększyło się, wystarczą środki w niższej kwocie niż to zakładaliśmy.

Wiceminister przyznał, że nie dysponuje szczegółowymi danymi na ten temat - i zapowiedział odpowiedź na piśmie.

Poseł Jan Krzysztof Ardanowski (PiS) zgodził się, że analiza dotycząca KRUS „może być bardzo ciekawa, jeśli spojrzy się na problem pod kątem zmian w zatrudnieniu, jakie dokonują się w rolnictwie”.

- Po pierwsze, jeżeli w stosunku do planów możemy spokojnie obniżyć wydatki na KRUS, to oznacza, że histeria wywołana przy okazji wcześniejszego przechodzenia przez rolników na emeryturę nie potwierdza się w rzeczywistości - mówił. - Nie ma masowego odejścia rolników na emerytury. Gdyby było inaczej, budżet KRUS na pewno by taki fakt odnotował. Informacja o mniejszej niż planowano skali wydatków na Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, ten szczególny sposób zabezpieczenia społecznego, który funkcjonuje w części krajów ze względu na specyfikę rolnictwa, prawdopodobnie pokazuje, iż wielu rolników przechodzi do pracy w innych działach gospodarki, co oznacza, że w sposób naturalny trafiają do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Analiza, o którą poprosiła pani poseł, może stanowić bardzo ciekawy materiał do prześledzenia zmiany struktury zatrudnienia w rolnictwie.

Wiceminister Jacek Bogucki zapewnił, że ”wszyscy rolnicy otrzymali w tym roku podwyżkę najniższej emerytury do kwoty 1000 zł”.

- Nie wystąpiły także żadne nieoczekiwane zmiany w planie finansowym Funduszu Emerytalno-Rentowego, które wpłynęłyby na zmianę jego wyniku finansowego, jaki jest przewidywany na koniec bieżącego roku - mówił. - Środki pochodzą zatem z mniejszych wydatków niż pierwotnie planowano, które mogą wynikać choćby ze wspomnianych przez pana posła Ardanowskiego decyzji podejmowanych przez poszczególnych rolników. Jak powiedziałem, pierwotnie zakładaliśmy, że więcej osób będzie zainteresowanych odejściem na wcześniejszą emeryturę i zechce z takiej możliwości skorzystać. Rzeczywistość okazała się inna i dlatego przyznane środki nie zostałyby w tym roku wykorzystane.

W tym roku wydatki na Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zmniejszą się więc o 500 mln zł, do kwoty 17.424.828 tys. zł.

Czy rzeczywiście zmiany w przepisach emerytalnych, jakie weszły w życie w październiku tego roku, mogły o pół miliarda ograniczyć wydatki Funduszu Emerytalno-Rentowego?

Danych za październik jeszcze nie ma.

Liczba emerytów i rencistów we wrześniu 2017 roku to 1 mln 167,9 tys. Rok wcześniej - 1 mln 189,2 tys. Wrzesień 2017 to zatem 98,21 proc. stanu sprzed roku.

Kwota świadczeń emerytalno-rentowych to 1 244 250,1 tys. – stanowi to w stosunku do września 2016 roku 100,08 proc. Od początku roku do września 2017 wypłacono 12 685 680,8 tys. zł. W całym 2016 natomiast było wypłacone 15 046 406,2 tys. zł.

Jak z tego wynika, biorąc rok do roku, wydatki na świadczenia emerytalno-rentowe niemal nie wzrosły (pomimo wiosennej podwyżki najniższych świadczeń). Spadła natomiast o 21,3 tys. liczba świadczeniobiorców.

Czy szukać ich w ZUS?

Niekoniecznie.

Od początku tego roku do września wypłacono z Funduszu Emerytalno-Rentowego 40 345 zasiłki pogrzebowe. W całym 2016 było ich 51 389, w 2015 - 54 417.

Można więc powiedzieć, że umieralność w tych latach jest zbliżona. Zwraca uwagę jednak inny wskaźnik: w 2017 roku w pierwszym kwartale po emerytach i rencistach wypłacono 14 865 zasiłków pogrzebowych. Rok wcześniej w tym samym czasie - 12 396. Rok do roku daje to więc 119,9 proc., czyli niemal 20 proc. zgonów więcej. Jeśli wziąć pod uwagę okres X-XII 2016 roku, wzrost liczby tych zasiłków to nawet 32,7 proc.

Zatem zima 2016/2017 i początek 2017 r. dla wielu emerytów i rencistów z KRUS były wyjątkowo trudne, a większa umieralność na początku 2017 roku mogła dać oszczędności w KRUS.

Plany budżetowe zapewne tego nie uwzględniały.

500 000 tys. zł budżetowych oszczędności to 500 000 świadczeń miesięcznych po 1 tys. zł, czyli 41 666 takich świadczeń rocznych.

Z pewnością więc duża część świadczeniobiorców Funduszu Emerytalno-Rentowego – niestety – nie przeszła do ZUS.

Liczba świadczeniobiorców w stosunku do liczby ubezpieczonych w KRUS spada już od 10 lat.

W 2015 roku (to ostatnie podawane przez KRUS dane) liczba świadczeniobiorców KRUS to 1 203 200, podczas gdy liczba ubezpieczonych była nieznacznie wyższa i wynosiła 1 375 462. Przed 2006 r. zawsze liczba świadczeniobiorców była natomiast wyższa od liczby ubezpieczonych, nieraz znacznie - pod koniec lat 90. różnica ta była bliska 1/3, np. w 1995 roku było 2 049 177 świadczeniobiorców i 1 426 595 ubezpieczonych.

Wszystko to „poprawia” budżet KRUS.

Co oznaczają jednak mniejsze niż planowane wydatki Funduszu Emerytalno-Rentowego w tym roku? Czy rolnicy nie chcą przechodzić na emerytury i renty? Czy przechodzą do ZUS?  Czy KRUS przechodzi do ZUS - czy może raczej umiera?

Do tematu wrócimy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (23)

 • Rolnik 2017-11-19 13:06:28
  Jestem ciekaw czy dożyje normalnych czasów w Polsce gdzie każdy rolnik będzie płacił ZUS a nie dziadowski KRUS. Minimalna powierzchnia gospodarstwa powinna wynosić 10 ha przeliczeniowych. Reszta to użytkownicy ogródków działkowych. Każdy rolnik powinien co miesiąc płacić ZUS odpowiadający ZUS - owi pracownika z miasta bez wyjątków. KRUS powinien być zlikwidowany - obecnie dopłata wszystkich pracujących pracowników na ZUS ie wynosi około 15 miliardów złotych rocznie.Każdy rolnik powinien płacić podatki pal licho z waszymi przywilejami - niech zostaną. Miastowi nie wiedzą przecież że rolnik ma słynne dopłaty unijne do wszystkiego - do gruntów uprawianych bądż ugorowanych, do bydła, do krów, do upraw rolniczych i specjalnych do każdej płatności jest oddzielna kwota, ba jeszcze można mieć dodatkowe programy i dodatkowa kasę - ze strony rolników cicho sza w tym temacie bo co wszyscy maja wiedzieć że ich gospodarstwa są dofinansowane w 50 lub więcej procent. Zapominają rolnicy również że maja inne benefity których pracujący na ZUS ie nie mają - ot taka rozszczeniowa mentalność "biednego rolnika". dopłaty do materiału siewnego, dofinansowanie za zakup nowych maszyn i ciągników po 50 % inwestycji, umorzenia podatku rolnego na kilka lat w części lub całości do nowych lub starych gruntów, wszelkie dotacje państwowe na kataklizmy rolnicze - tylko przecież rolników dotykają? dopłaty 50 % do ubezpieczeń gruntów i budynków , jest tego naprawdę sporo - i ciągle wam Mało i Mało !!!!!!!!
 • Była rolniczka 2017-11-14 17:02:42
  Jestem ciekawa który z was chciał by płacić tyle mniej i bez urlopu bez macierzynskiego w razie choroby dostać 10 zł dziennie bez ani jednego dnia wolnego bo zwierzęta w sobotę i niedzielę też chcą jeść. Prosto się pisze .kupcie sobie pole wybudujcie chlewnie za swoje pieniądze i pracujecie od rana do wieczora święto, niedzielę, sobotę w nocy a w szczególności latem wszyscy na urlop a rolnicy do roboty po 24 h.i wtedy zobaczcie czy się opłaca. Jeżeli ktoś nie ma pojęcia o rolnictwie niech się nie wypowiada. I siedzi po 8 godz.pracy w domu przed telewizorem w swoim blokowisku i się nie martwi że w chlewni dach zacieka ciągnik się zepsuł. Wybudujcie budynki kupcie ziemnie i 15 zł za 4 miesiące chodzenia karmienia że świnki zarobku . to zobaczymy .
 • Darek 2017-11-14 16:06:20
  Każdy rolnik powinien być ubezpieczony w ZUS, i odprowadzać podatek Tak jak każdy Obywatel.
 • rolnik222 2017-11-14 09:01:09
  Masz rację w 100%Jan. Żonie po operacji Pan Doktor tylko miesiąc wypisał zwolnienie. Jednocześnie nie każąc nic ciężkiego przez pół roku podnosić. Bo wy tam na wsi to grosze płacicie na Krus!
 • Jan 2017-11-14 08:31:24
  Krus to psełdo ubezpieczenie płacić trzeba w zamian niema nić renty emerytury będą marne o ile będą płacę 17 lat to go .... chorowałem miesiac dostałem 300 złotych na otarcie łez nastepna kwestia trzeba miec pełne 30 dni by dostać tą jałmużnę ludzie uciekaja z roli bo to droga bez przyszłości całe zycie w biedzie
 • Hdfu 2017-11-14 07:40:12
  W zyciu yego nie zrobia bo kto ubezpieczy milion gospodarste, wiekszosc pojdzie na garnuszek Pnastwa, i tak na nim jest wlasciwie
 • Rolnik6666 2017-11-14 06:28:44
  A ja myślę że to może być przymiarka do likwidacji KRUS, zrobią to jak z sądami, po cichu tylnymi drzwiami w 48h.
 • baca56 2017-11-13 23:22:45
  ZUS i KRUS nie składają się - to fundament kastowego ustroju III i IV RP. Warto to wpisać do Konstytucji.
  Nie ma wyjścia z kasty chłopskiej, ani wejścia do niej.
  Gospodarstwo 100ha+, od ponad 30 lat, 150 szt. bydła, moją pracą można by obdzielić 2-3 urzędnicze etaty. Wartość całości kilka milionów złotych.
  Teoretycznie mogę dostać 1000 zł emerytury. Pod warunkiem że "zdam ziemię na skarb państwa", jak mój dziadek w latach 70-tych. - bo w świetle nowej ustawy nikt mojego gospodarstwa nie kupi. W mojej gminie nie znam nikogo, kto chciałby/miałby pieniądze/miałby ustawowe prawo/wiedzę/chęci - mógłby kupić moje gospodarstwo. W ościennych gminach chyba też. Więc ziemia do KURW (czy jak to się teraz nazywa) po ich bandyckiej wycenie, reszta kompletu (budy, ogrodzenia, wodopoje, maszyny, stado, powiązania sąsiedzkie i biznesowe) - na rozkurz, czyli w PIS*u.
  Z mojego punktu widzenia wszelkie bajki emerytalne to "gawędy o kompozytorze"- mówiąc wprost: p*olenie o Chopinie.
  W obecnych realiach mam tu dożywocie - padnę na posterunku, jak moja małorolna prababcia na wylew przy wyrzucaniu obornika. Tyle różnicy, że ona widłami, a ja John Deerem. No i druga różnica: ona dożyła 86 lat w spokojnych czasach - Galicja, sieroctwo, bieda, dwie wojny światowe, Syberia, komuna. Ja w obecnych realiach tyle nie pociągnę.

 • 1 z 17 tus.którym odmówiono pomocy z modernizacji 2017-11-13 18:40:08
  Krus to poniżenie totalne człowieka płace 12 lat to dziadostwo i nic w zamian nie mam żadnych punktów w modernizacji ani gdziekolwiek....Przecież tylu mamy młodych rolników do brania 100 tys. to powinno przybywać na krusie a zapomniałem że to tylko rok wystarczy opłacać krus a pracować gdzieś tam za to jeszcze ze dostał 100 to mu pkt dać z modernizacji wy doktory jedne wy innowacyjne 😃
 • poszkodowana 2017-11-13 18:27:37
  krus odmawia emerytury dwuzawodowcom to dlatego oszczędności.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.162.118.107
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!